C. Chemické karcinogeny
1. Práce v chemických, fyzikálně chemických a biochemických laboratořích, v nichž ve výzkumném procesu, zejména při chemické syntéze, je jedna ze složek (např. surovina, meziprodukt: 4-aminobifenyl, benzidin, bis(chlormethyl)ether, 2-naftylamin, vinylchlorid (monomer) a všechny látky, směsi nebo výrobky obsahující více než 0,1 % uvedených látek. To se týká i mytí zařízení a zneškodňování odpadu.
2. Poloprovozní a provozní práce s vinylchloridem (zejména při výrobě polyvinylchloridu a jeho kapolymerů).
3. Výkon běžného hygienického dozoru na pracovištích spojený s odběrem a následným zpracováním vzorků ovzduší i biologického materiálu na pracovištích, kde se vyrábějí nebo zpracovávají prokázané a podezřelé chemické karcinogeny pro člověka a na pracovištích s rizikem chemické karcinogenity pro člověka.
4. Rutinní a výzkumné práce spojené s přípravou a aplikací cytostatik na onkologických, popř. dalších pracovištích, kde chemoterapie je stálou léčebnou disciplínou.
5. Příprava a ředění cytostatik.
6. Ošetřování pacientů léčených cytostatiky a manipulace s prádlem a exkrety těchto pacientů, které jsou kontaminovány biodegradačními nebo aktivovanými bioprodukty léčby cytostatiky.
7. Kultivace a s ní spojené komplexní zpracování lidských buněk včetně eventuálního přídavku chemických karcinogenů v buněčných kulturách.
8. Podávání látek s prokázaným karcinogenním a mutagenním účinkem nebo látek, u nichž lze takový účinek předpokládat, pokusným zvířatům, odběr biologického materiálu od těchto zvířat a jeho biochemické a analytickochemické zpracování.
9. Práce v chemických laboratořích, v nichž použití prokázaných a podezřelých karcinogenů při běžných chemických operacích představuje hlavní náplň vědecké a výzkumné činnosti.
10. Práce v laboratořích spojené se syntézou a vývojem cytostatik a mutagenních látek, ve kterých tato činnost představuje hlavní náplň výzkumné a vědecké činnosti.
11. Broušení osinkových lisovaných výrobků a gumoosinkových pásů na brusných agregátech včetně jejich seřizování.