B. Ionizující a elektromagnetické záření, práce s lasery
Práce s radioaktivními látkami (preparáty) a jinými zdroji ionizujícího záření spojené s vyšším rizikem vyššího stupně ozáření a s větší pravděpodobností vyšších ozáření při odchylkách od provozního stavu na pracovištích II. a III. kategorie.1)
1. Radiodiagnostické vyšetření předpokládající přítomnost pracovníka ve vyšetřovně nebo u rentgenového přístroje, zejména rentgenové úkony, které vyžadují skiaskopii.
2. Práce s pojízdnými rtg. přístroji mimo stabilní rtg. vyšetřovny.
3. Oprava a zkoušení rentgenových přístrojů za provozu.
4. Práce se zdroji záření a uzavřenými zářiči při léčbě pomocí vnitrodutinové, vnitrotkáňové i povrchové aplikace zářičů včetně přípravy zářičů a obsluhy pacientů.
5. Základní a aplikovaný výzkum, vývojové a další práce při řízení, obsluze a údržbě zařízení zdrojů gama záření i záření korpuskulárního, např. reaktorů nulového výkonu, urychlovačů nabitých částic apod.
6. Defektoskopické měření pomocí mobilních defektoskopů (rtg. gama, neritronových a pod.) mimo stabilní defektoskopické provozy.
7. Práce na pracovištích s otevřenými zářiči II. a III. kategorie.1)
8. Kontrola těsnosti uzavřených zářičů, demontáž větších zářičů, seřizování, opravy a měření ozařovačů, manipulace s radioaktivními látkami, jejich distribuce a svoz radioaktivních odpadů.
9. Výzkumné a vývojové práce včetně dozimetrické kontroly v zařízeních a na pracovištích v aktivní a neaktivní části kontrolovaného pásma jaderného reaktoru o výkonu vyšším než nulovém.
10. Čerpání radonu a příprava radonových koupelí.
11. Obsluha technologických zařízení pro centrální zpracování pevných, kapalných a plynných radioaktivních odpadů otevřených zářičů spalováním, lisováním, separací, zahušťováním, koncentrací apod. s úpravou pro jejich konečné uložení nebo další zpracování.
12. Práce v centrálních skladech radioaktivních zářičů, např. vyjímání zářičů z přepravních obalů, jejich ukládání do tresorů, manipulace, balení a příprava k expedici.
13. Práce při dozoru, kontrole a měření na pracovištích s rizikem ionizujícího záření, kde je zaměstnancům přiznán příplatek za ztížené a zdraví škodlivé pracovní prostředí a práce při zvládnutí radiačních nehod na pracovištích se zdroji ionizujícího záření ve skupině II tohoto nařízení.
14. Práce s impulsními generátory velmi vysokých frekvencí a průměrné výkonové hustotě od 6 do 10 mW.cm-2. středního výkonu při osmihodinové pracovní době.
15. Seřizování pulzních laserů a řezacích laserových jednotek, práce při dozoru, kontrole a měření laserů třídy IIIb) a vyšší. Práce na těchto typech laserů, pokud není paprsek zakrytován.
16. Činnost dohlížejících pracovníků na pracovištích, kde je ostatním pracovníkům přiznán příplatek II. skupiny podle tohoto nařízení.
17. Řízení, obsluha a údržba, včetně prací dekontaminačních technologických zařízení a pracovišť v aktivní a neaktivní části kontrolovaného pásma energetického reaktoru o výkonu vyšším než nulovém.
18. Práce na urychlovacích systémech protonů, deuteronů nebo části alfa v cyklotronech (vnitřních-deflektor, duant), v aktivní zóně reaktoru se silně zamořenými terči (radiofarmaky) s rizikem vzniku vysoké koncentrace radioaktivních aerosolů.
19. Manipulace s radioaktivními odpady v prostorách ústředních skladišť.
20. Práce při separaci izotopů chemickým zpracováním ozářeného jaderného paliva, např. regenerace palivových jaderných článků, výroba štěpných materiálů jadernými reakcemi, extrakcí štěpných materiálů, zpracování radioaktivních zbytků a pod.
21. Práce při léčení ionizujícím zářením za použití uzavřených radionuklidových zářičů, rentgenových přístrojů a urychlovačů (betatronů), omezené na použití dálkově ovládaných přístrojů.
22. Práce při výrobě uzavřených zářičů s radiem, americiem, stronciem, promethiem a podobně včetně oprav pouzder zářičů, tj. při dělení, dávkování, rozkladu, homogenizaci, srážení, loužení, zahušťování, měření radioaktivity a podobně.
------------------------------------------------------------------
1) ČSN 34 1730.