A. Profesionální infekce
Práce v riziku přesně definovaných infekcí:
Práce v prostředí s rizikem profesionálního infekčního onemocnění, které je klasifikováno jako středně těžké, těžké až velmi těžké, mnohdy s trvalými následky na zdraví i trvalou invaliditou, zpravidla vyžadující náročnou odbornou způsobilost s vysokými požadavky na důsledné dodržování hygienických a protiepidemických zásad. Jde zejména o onemocnění:
- aerobními klostridiemi, - antraxem, - brucelosou, - břišním tyfem, - CM virem, - EB virem, - entamebou dysenteriae, - cholerou, - LCMV (Lymphocytic choriomeningitis virus),
- legionářskou nemocí, - legionellami, - leprou, - lidskými retroviry vč. HIV, - morem, - multiresistentní infekcí,
- mykoplasmaty, - onkogenními lidskými viry typu DNA, RNA, - opičími a lidskými herpetickými viry, - orgánovými mykosami, - ornitosou, - pasterelosou, - pomalými virovými infekcemi, - příjicí, - psitakosou, - Q horečkou, - retroviry, - rikettsiosami, - SV 40 virem, - toxoplasmosou, - tuberkulosou, - virem Marburg, - virovými hemoragickými horečkami, - virovými hepatitidami všech skupin, - viry vyvolávajícími záněty centrální nervové soustavy, vzteklinou, - Weilovou nemocí, - způsobená bakteriálními a mykotickými toxiny, dále jen "uvedené nákazy".
1. Vyšetřování a ošetřování nemocných infekčními nemocemi a nosičů choroboplodných zárodků včetně odběru materiálu k laboratornímu vyšetření na pracovištích s těžištěm uvedených nákaz.
2. Výzkum nebo vývoj, mikrobiologická kontrola a ověřování nových kultivačně diagnostických půd a biochemických testů zaměřených na diagnostiku některé z uvedených nákaz.
3. Práce s živými kmeny mikroorganismů, event. jejich toxiny v laboratořích provádějících studium jejich vlastností, izolaci kmenů pro přípravu antigenů a očkovacích látek, jestliže těžištěm práce jsou uvedené nákazy.
4. Práce při desinfekci a desinsekci, dekontaminaci a mytí skla, manipulace s prádlem a jeho praní apod. na infekčních odděleních zdravotnických a veterinárních zařízení a ústavů a diagnostických pracovišť s těžištěm uvedených nákaz.
5. Provádění a kontrola desinfekce, desinsekce a deratizace s těžištěm rizika uvedených nákaz.
6. Převoz infekčně nemocných zvláštními útvary záchranné služby včetně desinfekce vozidel s těžištěm rizika uvedených nákaz.
7. Práce při provádění desinfekce, desinsekce a deratizace v zařízeních, v nichž byli ošetřováni nemocní nebo prováděny jakékoliv další práce (včetně laboratorní práce se zvířaty apod.) s výskytem uvedených nákaz.
8. Práce rutinní i výzkumné včetně diagnostických v mikrobiologických a imunologických laboratořích zpracovávajících vzorky s výskytem uvedených nákaz včetně provádění vyšetřování biologického materiálu osob dispenzarizovaných pro anti HIV pozitivitu, jakož i vyšetření krve osob z tzv. rizikových skupin vzniku AIDS a práce při ošetřování laboratorních zvířat infikovaných některou z uvedených nákaz.
9. Práce výzkumné a rutinní včetně prací diagnostických při nemikrobiologických vyšetřováních a analýzách chemických, biochemických, biofyzikálních hematologických, toxikologických, imunologických, histologických a jiných v laboratořích pro zpracování biologického materiálu, včetně materiálů osob dispenzarizovaných pro anti HIV pozitivitu, ev. včetně vyšetřování a ošetřování laboratorních zvířat, jestliže jde o vzorky z pracovišť s těžištěm uvedených nákaz.
10. Vyšetřovací, přípravné a pomocné práce včetně manipulace s těly zemřelých na patologických a soudně lékařských odděleních v případech předcházejícího onemocnění některou z uvedených nákaz.
11. Rutinní i výzkumné práce s laboratorními zvířaty uměle infikovanými uvedenými nákazami.
12. Práce při likvidaci produkčních a laboratorních zvířat infikovaných některou z uvedených nákaz.
13. Manipulace s prádlem a jeho praní, dekontaminace a mytí skla v prostředí, provozech a zařízeních s těžištěm uvedených nákaz.
14. Práce při profesionálním epidemiologickém vyšetřování včetně provádění a kontroly opatření v ohnisku některé z uvedených nákaz, včetně pracovníků epidemiologických oddělení hygienických stanic provádějících odběry krve v ohnisku nákazy od kontaktů HIV pozitivních osob.
15. Práce v odděleních klinické hematologie, pokud mají v dispenzární péči osoby HIV pozitivní.
16. Experimentální a výzkumné práce s živými kmeny patogenních mikroorganismů uvedených nákaz a jejich toxiny při studiu účinnosti desinfekčních látek pro zdravotnickou, veterinární a experimentální práci a při provádění a kontrole desinfekce ve zdravotnické i veterinární praxi.
Práce v riziku specifické infekce (při výskytu závažných lidských patogenů):
17. Výroba a výzkum bakteriálních a virových vakcín, antigenů, suspenzí, bakteriálních lyzátů a bakteriofágů - práce s kmeny, očkování a kultivace všech druhů, izolace kultur, příprava toxinů a práce s nimi, průmyslové zpracování velkých kvant virů - příprava seed virů, očkování a harvesty, homogenizace a lyofilizace - obsluha výrobních zařízení a zkoušky kvality při výzkumu a výrobě virových a bakteriálních vakcín a ostatních produktů.
18. Zpracování linií lidských a zvířecích transformovaných heteroploidních buněk nádorového charakteru, práce s těmito kulturami, příprava a udržování seed virů, práce na experimentálních zvířatech.
19. Kultivace a s ní spojené komplexní zpracování lidských buněk a lidských nádorových buněk infikovaných lidskými onkogenními viry DNA, RNA a onkogeny včetně eventuálního přídavku onkogenních virů v buněčných kulturách.
20. Výzkumné práce spojené s využitím buněčných kultur pro kultivaci původců virových onemocnění centrální nervové soustavy.
21. Výroba a výzkum monoklonálních protilátek - práce s patogenními mikroby a viry, imunizace zvířat, ošetřování infikovaných zvířat, příprava antigenů z nádorových tkání, práce s potenciálně patogenními lidskými sery, kultivace savčích buněk potenciálně obsahujících mikrobiální a virové patogeny, případně onkogenní viry.
22. Výzkumné práce využívající rekombinantní DNA, zejména pokud je genetická informace v experimentálních objektech odvozena od lidských a primátních virů, od onkogenů nebo od jiných potenciálně nebezpečných elementů.
23. Práce se vstupními plasmatickými materiály a kontrola jejich kvality, izolační i frakcionační postupy a lyofilizace plasmatických materiálů a další obdobné práce při výrobě a výzkumu krevních derivátů na bázi lidských plasmatických materiálů.
24. Studium preparátů proti spektru virů na tkáňových kulturách, kuřecích embryích a na zvířatech.
25. Ošetřování opic v karanténě a práce s nimi.
26. Zpracování orgánů opic na primární kultury buněk a experimentální i rutinní práce s těmito kulturami.
27. Zpracování opičí krve a práce s opičími krvinkami při sérologickém testování a provozní kontrole virových vakcín.
28. Vyšetřování a ošetřování nemocných na hemodializačních jednotkách a jednotkách intenzivní péče vyčleněných pro infekční komplikace po provedených transplantacích, retransplantacích a kardiochirurgických výkonech včetně odběrů a zpracování materiálů k laboratornímu vyšetření, tj. práce spojené s přímým a stálým kontaktem s pacienty a biologickým materiálem.
29. Provádění léčebné tělesné výchovy na hemodializačních pracovištích.
30. Zpracování vzorků krve z hemodializačních oddělení.
31. Práce na specializovaných gastroenterologických pracovištích (diagnostické a terapeutické metody digestivní endoskopie, bioptická vyšetření trávicí trubice, jater, pankreatu, funkční vyšetření spojená se sondáží a odběrem žaludečního a duodenálního obsahu, pankreatické šťávy a stolice) včetně střevních výplachů v balneoprovozech.
32. Obsluha spalovací pece při likvidaci uhynulých velkých infikovaných produkčních a pokusných zvířat (např. koně, hovězí dobytek, berani).
33. Práce zdravotníků a veterinárních pracovníků při přímém styku s infekčním materiálem a předměty včetně odpadu v asanačních ústavech, kafileriích, veterinárních prosekturách apod.
34. Doplňování, namražování a lyofilizace infekčních materiálů.
35. Vyšetřování a ošetřování nemocných ve specializovaných infekčních odděleních nemocnic a léčeben vzácných a cizokrajných a málo známých onemocnění s technicky obtížně zabezpečovatelnou ochranou před nákazou.
36. Přípravné, pomocné a vyšetřovací práce v pitevnách včetně manipulace s těly zemřelých a v mikrobiologických a imunologických laboratořích anatomických, patologickoanatomických a soudnělékařských pracovišť.
37. Práce spojené s přímým a stálým kontaktem s těly zemřelých.
38. Čištění žump, kalových jímek a dalších zařízení na odpady tuhé i tekuté se vstupem do kalového prostoru včetně odběrů vzorků těchto materiálů pro laboratorní vyšetřování.
39. Hubení myší a potkanů (deratizace) v průlezných stokách.
40. Ukládání zesnulých, kteří jsou ve značném stupni rozkladu do rakve, exhumace pozůstatků zesnulých.