CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování Závazný postup č. 29 - zkouška elektrické pevnosti elektrických rozněcovadel

Závazný postup č. 29 - zkouška elektrické pevnosti elektrických rozněcovadel

246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování

Závazný postup č. 29

zkouška elektrické pevnosti elektrických rozněcovadel

Definice

1. Elektrická pevnost rozněcovadel je určena velikostí stejnoměrného napětí, při němž nedojde za podmínek zkoušky k elektrickému průrazu izolace přívodních vodičů (dále jen průraz) nebo k přeskoku mezi kovovou dutinkou a vnitřním vodivým systémem rozněcovadla (dále jen přeskok).

Měrná jednotka

2. Elektrická pevnost se udává v kilovoltech (kV).

Podstata zkoušky

3. Dutinka zkoušeného rozněcovadla (dále jen dutinka) a jeho přívodní vodiče (dále jen vodiče) se zatíží napětím zkušebního kondenzátoru stanovené kapacity na předepsanou dobu.

Sleduje se, zda nedojde k průrazu nebo k přeskoku.

4. Zkouší se elektrická pevnost:

a) vodičů bez předchozího namáhání

b) vodičů předem namáhaných na oděr podle čl.9,

c) dutinky.

Zkouškou podle bodů a) a c) je možno provádět současně, s rozněcovadlem v dodávaném stavu.

Podmínky při zkoušce

5. Zkouška se provádí při teplotě 20 ± 2 °C a relativní vlhkosti do 80%.

Zkušební zařízení

6. Ke zkoušce jsou potřebná zkušební zařízení:

a) zařízení pro zkoušku oděru podle obr.1,

b) zařízení pro zkoušku elektrické pevnosti:

- zdroj regulovatelného stejnoměrného napětí v rozmezí asi 0-10 kV, např. typ 4204 fy Statron, býv. NDR.

- vysokonapěťový kondenzátor kapacity 0,5 μF, např.typ WK 72055 fy Tesla

- elektrostatický voltmetr s rozsahem nejméně do 3kV, např. typ GTSV fy Nesuko, Švýcarsko nebo S-53 výr. býv. SSSR

- nádobka s nasyceným roztokem chloridu sodného pro zkoušky vodičů podle čl.4a, 4b.

- bezpečnostní box pro zkoušky dutinek podle čl.4c

- silnostěnná kovová nádoba s nasyceným roztokem chloridu sodného pro zkoušky rozněcovadel v dodávaném stavu současně podle čl.4a a 4c.

Obrázek č. 1 - Zařízení pro zkoušku oděru vodičů

7. Schema zapojení elektrické části zkušebního zařízení:

Obrázek č. 2

Kde: B zdroj regulovatelného vysokého napětí

C kondenzátor 0,5 μF

V elektrostatický voltmetr

Pn vysokonapěťový přepínač

R1,R2,R3 omezovací odpory 1 MΩ

S,Z připojovací svorky

Příprava zkušebních vzorků

8. Pro zkoušky vodičů podle čl.4a se smyčka vodičů oddělí od dutinky ve vzdálenosti 10 cm. Čtyři konce oddělených vodičů ve smyčce se odizolují v délce asi 3 cm. Odizolované konce se vzájemně svinou 3 až 5 závity.

9. Pro zkoušky vodičů podle čl.4b se vzorem vodiče délky 1,5 m na jednom konci zatíží závažím o hmotnosti 0,5 kg a přetáhne se jednou přes ocelovou strunu průměru 1 mm tak, aby obě části vzorku spolu svíraly úhel 90o (viz obr.1). Délka posunu vodiče přes strunu musí být nejméně 0,5 m.

Po tomto namáhání se vzorek na obou koncích odizoluje v délce asi 3 cm, vodič se svine do smyčky a odizolované konce se vzájemně svinou 3 až 5 závity.

10. Pro zkoušky dutinek podle čl. 4c se použijí dutinky po oddělení smyček vodičů podle čl.8. Zkrácené vodiče dutinky se na koncích odizolují v délce asi 3 cm a oba odizolované konce se vzájemně svinou 3 až 5 závity.

11. Pokud se zkouší rozněcovadlo v dodávaném stavu podle čl. 4a, 4c současně, odizoluje se konce vodičů v délce asi 3 cm a vzájemně svinou 3 až 5 závity. Vodiče zůstanou nerozvinuty ve smyčce.

Postup zkoušky

12. Vzorky vodičů, upravených do smyček podle čl.8 a 9, se podrobí zkoušce elektrické pevnosti. Smyčka se ponoří do nasyceného roztoku chloridu sodného tak, aby odizolované konce byly 5 až 10 cm nad hladinou. Odizolované konce vodičů se propojí na svorku S podle obr. č.2, nasycený roztok chloridu sodného je spojen se svorkou Z.

Dále se postupuje podle čl.15.

13. Dutinky, upravené podle čl. 10 se umístí v bezpečnostním boxu. Odizolované konce zkrácených vodičů se propojí na svorku S, dutinka na svorku Z.

Dále se postupuje podle čl.15.

14. Při zkoušce rozněcovadel v dodávaném stavu podle čl.11 se rozněcovadlo i se smyčkou ponoří do silnostěnné kovové nádoby s roztokem chloridu sodného tak, aby odizolované konce vodičů byly 5 až 10 cm nad hladinou. Odizolované konce vodičů se propojí na svorku S podle obr. č.2, nasycený roztok chloridu sodného je spojen se svorkou Z.

Dále se postupuje podle čl.15.

15. Napětí zkušeného zdroje B se nastaví na hodnotu uvedenou v technickém požadavku výrobku. Přepínač Pn je přitom v poloze 1. Po nabití kondenzátoru C na požadované napětí se přepínač Pn přepne do polohy 2 na jednu sekundu. Sleduje se, zda nedojde k průkazu nebo přeskoku, které se projeví vybitím převážné části náboje kondenzátoru C a poklesem napětí na hodnotu menší než 30% původní hodnoty. Průraz je současně provázen světelnými i zvukovými efekty, přeskok může být doprovázen výbuchem rozbušky.

Po uplynutí této zkušební doby musí být zbytkové napětí vybito přepnutím přepínače do polohy 3.

16. Počet vzorků (n) pro každý z postupů podle čl.12 až 14 se stanoví na základě požadavků příslušného technického požadavku výrobku podle ukazatele spolehlivosti P a p (v %) z tabulky č.1 matematicko-statistického hodnocení (viz Závazný postup č.54).

Zhodnocení zkoušky

17. Rozněcovadlo vyhovělo zkoušce elektrické pevnosti, bylo-li u všech postupů podle č.12 až 14 pro požadované ukazatele, spolehlivosti P a p při zkoušeném počtu n vzorků zjištěno nejvýše x nevyhovující výsledků, max. však dva.

Záznam o zkoušce

18. Záznam o zkoušce, kromě údajů podle § 5 této vyhlášky, obsahuje:

a) údaje o použitém zkušebním zařízení a metodě zkoušky

b) zkušební podmínky

c) počet zkoušených kusů