CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování Závazný postup č. 28 - Zkouška mechanické pevnosti sestavy elektrických rozněcovadel

Závazný postup č. 28 - Zkouška mechanické pevnosti sestavy elektrických rozněcovadel

246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování

Závazný postup č. 28

Zkouška mechanické pevnosti sestavy elektrických rozněcovadel

Podstata zkoušky

1. Zkouškou se zjišťuje pevnost uchycení přívodních vodičů elektrické pilule a těsnící zátky v dutince elektrického rozněcovadla a odolnost tohoto spojení proti vytažení nebo roznětu (aktivaci) elektrické pilule.

Zkouška se provádí metodou:

a) statickou, kdy působí na vodiče rozněcovadla tahová síla vyvolaná tíhovou silou závaží předepsané hmotnosti,

b) dynamickou, kdy působí na vodiče rozněcovadla trh vyvolaný pádem závaží předepsané hmotnosti z předepsané výšky.

Podmínky při zkoušce

2. Není-li v technickém požadavku výrobku uvedeno jinak, provádí se zkouška za laboratorních podmínek.

Zkušební zařízení

3. Pro zkoušku mechanické pevnosti sestavy elektrických rozněcovadel prováděnou metodu:

a) statickou, sestává zkušební zařízení (viz. obr.1) z části sloužící k uchycení elektrického rozněcovadla a závaží.

Zkušební zařízení zajišťuje uchycení elektrického rozněcovadla za vnější válcovou část dutinky v místě volného vnitřního prostoru, tj. bezprostředně pod těsnící zátkou přidržující elektrickou piluli s přívodními vodiči v dutince rozněcovadla (viz. obr.1)

Zkušební zařízení je vyváženo tak, aby byla dodržena souosost elektrického rozněcovadla a závaží a stejnoměrnost namáhání obou přívodních vodičů.

b) dynamickou, sestává zkušební zařízení (viz. obr.2) ze základní nosné konstrukce (1), v jejíž horní části je dvojitý pancéřový kryt (2) pro umístění elektrického rozněcovadla (3). Vnější i vnitřní plášť krytu jsou na válcové části opatřeny otvorem pro vkládání zkoušeného elektrického rozněcovadla. Pancéřový kryt se uzavírá pootočením vnějšího pláště. Středová část zařízení (4) je opatřena pákou (5) se západkou (12) (detail viz obr.3) pro zajištění zkušebního závaží (6) v pohotovostní poloze.

Závaží se pohybuje ve vodítkách (7). Na jednom z vodítek je stavítko (8), sloužící k nastavení výšky pádu (hd) zkušebního závaží. Výška pádu se nastavuje v pohotovostní poloze závaží (11) a měří se ode dna závaží po horní hranu stavítka (8). Závaží (6) je opatřeno úchytným hákem (9) (detail viz obr.4) pro uchycení přívodních vodičů (10) elektrického rozněcovadla. Je nutno, aby při zkoušce byla dodržena souosost dráhy pádu závaží a rozněcovadla. Při pádu závaží nesmí vodiče zachytit za konstrukci zařízení.

4. K vyhodnocení zkoušky mechanické pevnosti sestavy je třeba zařízení pro zkoušku současnosti podle Závazného postupu č.34.

Postup a provedení zkoušek

5. Při statické zkoušce se elektrické rozněcovadlo upne do zkušebního zařízení (viz obr.1) a spojené přívodní vodiče se zatíží.

Po této zkoušce se rozněcovadlo podrobí zkoušce současnosti roznětu podle Závazného postupu č.34.

Obrázek č. 1 - Zařízení pro statickou zkoušku

6. Při dynamické zkoušce (zkušební zařízení viz obr.2) je postup zkoušky následující: zkušební závaží (6) hmotnosti podle čl.7 se zvedne do pohotovostní polohy a zajistí západkou páky (5). Ode dna závaží se naměří požadovaná výška pádu (viz čl.7) a v této výšce se upne stavítko (8). Do středu pancéřovaného krytu (2) se vloží elektrické rozněcovadlo (3) a jeho přívodní vodiče (10) se v mírně napnutém stavu připevní k úchytnému háku závaží (9) (detail viz obr.4). Vnější plášť pancéřového krytu (2) se uzavře, závaží (6) se zvedne do pohotovostní polohy (11), stavítko (8) se vysune do polohy mimo dráhu pádu závaží a pákou (5) se závaží uvolní.

Vodiče jsou upraveny tak, aby při pádu závaží lehce zapadlo do výřezu ve středové části (4) zkušebního zařízení.

7. Dynamická zkouška podle čl.6 se provádí:

a) se závažím Qd1 z výšky pádu hd1 (ověřuje se bezpečnost rozněcovadla). Hodnoty Qd1,hd1 jsou uvedeny v technickém požadavku příslušného typu elektrického rozněcovadla a nesmí při nich dojít k aktivaci rozněcovadla (viz dále čl.8b)

b) se závažím Qd2 z výšky pádu hd2 (ověřuje se funkčnost rozněcovadla). Po tomto namáhání se rozněcovadlo podrobí zkoušce současnosti roznětu podle Závazného postupu č.34. Hodnoty Qd2, hd2 jsou uvedeny v technickém požadavku příslušného typu elektrického rozněcovadla a nesmí při nich dojít k aktivaci ani k selhávce při zkoušce současnosti roznětu (viz dále čl.8c).

Obrázek č. 2 - Zařízení pro dynamickou zkoušku

Obrázek č. 3 - Detail (4) středové části zařízení

Zhodnocení zkoušek

8. Elektrické rozněcovadlo vyhovuje zkoušce mechanické pevnosti sestavy:

a) nedojde-li v sérii pokusů při statickém namáhání k porušení sestavy rozněcovadel (zejména k uvolnění nebo k vytržení přívodních vodičů těsnící zátky z dutinky) nebo k selhávce při zkoušce současnosti roznětu podle Závazného postupu č.34 ve větším počtu pokusů než udává tabulka č.1 v Závazném postupu č.54 při stanovené spolehlivosti tvrzení P, že pravděpodobnost nevyhovujícího výsledku nepřekročí mez p, při hmotnosti závaží Qs a délce vodičů hs,

b) nedojde-li v sérii pokusů při dynamickém namáhání podle čl.7a k aktivaci rozněcovadla ve větším počtu než udává tabulka č.1 v Závazném postupu č.54, při stanovené spolehlivosti tvrzení P, že pravděpodobnost nevyhovujícího výsledku nepřekročí stanovenou mez p,

c) nedojde-li v sérii pokusů při dynamickém namáhání podle čl.7b k aktivaci rozněcovadla nebo k selhávce při zkoušce současnosti roznětu ve větším počtu pokusů než udává tabulka č.1 v Závazném postupu č.54 při stanovené spolehlivosti tvrzení P, že pravděpodobnost nevyhovujícího výsledku nepřekročí stanovenou mez p.

9. Hodnoty P, p, Qs, hs (Qd1, hd1, Qd2, hd2) jsou uvedeny v technickém požadavku příslušného typu elektrického rozněcovadla.

Obrázek č. 4 - Detail (9) úchytný hák závaží

Záznam o zkoušce

10. Záznam o zkoušce, kromě údajů podle § 5 této vyhlášky, obsahuje:

a) údaje o zkušebním zařízení a metodě zkoušky

b) zkušební podmínky

c) počet zkoušených kusů