II.
Účast pracujících na realizaci plánu
8. Ministerstva a ostatní ústřední orgány, výrobní hospodářské jednotky a organizace zajistí rozpracování úkolů a ukazatelů schválených hospodářských plánů na podřízené jednotky včetně měřitelných a kontrolovatelných podmínek hmotné stimulace a rozhodujících, zejména kvalitativních úkolů pro kolektivy i jednotlivce.
Zvýšenou pozornost věnují rozpracování úkolů vědy a techniky, rychlému využití výsledků výzkumu a vývoje pro růst produktivity práce, efektivnosti a kvality výroby a pro modernizaci výrobních technologií a racionalizaci výrobní spotřeby.
Zabezpečí přitom, aby se rozpracování plánu opíralo o technicky zdůvodněné normy, které odpovídají nejnovějším technickým a technologickým podmínkám a národohospodářským požadavkům na racionální využívání výrobních kapacit, materiálových a energetických zdrojů a pracovních sil.
9. Vedení výrobních hospodářských jednotek a organizací spolu s příslušnými odborovými orgány projednají úkoly plánu s pracujícími, získávají je k odhalování rezerv a zvyšování pracovní kázně. Objasňují pracovním kolektivům úkoly a vytyčují kontrolovatelné cíle a cesty jejich dosažení, které budou obsahem individuálních a kolektivních závazků pracujících a na které se soustředí tvůrčí činnost zlepšovatelů, vynálezců a komplexních racionalizačních brigád.
Společně získávají dělníky a další pracovníky pro uzavírání a plnění osobních a kolektivních závazků, zaměřených na plnění stanovených úkolů ve výkonech, kvalitě, hospodárnosti, úsporách paliv, energie, kovů a dalších materiálů a v tomto úsilí jim účinně pomáhají. Získávají inženýrsko-technické, vědecké a řídící pracovníky k uzavírání a plnění osobních a kolektivních tvůrčích plánů zaměřených na růst produktivity práce, efektivnosti a kvality výroby urychlováním vědeckotechnického pokroku.
Společným úkolem hospodářských a odborových orgánů dále je zkvalitňovat řízení a organizaci socialistického soutěžení tak, aby všechny typy individuálních a kolektivních socialistických závazků dělníků, inženýrsko-technických, vědeckých a řídících pracovníků zabezpečovaly ve svém souhrnu splnění plánu dílny, provozu, závodu a organizace ve všech ukazatelích.
10. Vedení výrobních hospodářských jednotek a organizací spolu s příslušnými odborovými orgány prohlubuje spolupráci výzkumných, vývojových a dalších pracovišť organizací s vědecko-výzkumnými ústavy a vysokými školami. Orientuje ji na efektivní spojení výroby s vědou, na dosahování výsledků, které vedou k zavádění moderních technologií a postupů a umožňují zvyšování produktivity práce, úsporu energie a materiálu, zvyšování kvality, spolehlivosti a technické úrovně vybraných finálních výrobků.
11. Vedení výrobních hospodářských jednotek a organizací spolu s příslušnými odborovými orgány zabezpečují uzavírání, realizaci a kontrolu plnění sdružených socialistických závazků na dokončení investičních akcí a uvádění kapacit do provozu ve stanovených termínech a technicko-hospodářských ukazatelích, na zvýšení kvality vybraných finálních výrobků, zlepšení dodavatelsko-odběratelských vztahů a na uspokojování potřeb zahraničního i vnitřního trhu.
12. Vedení výrobních hospodářských jednotek a organizací je povinno změny a úpravy plánu, které lze připustit jen ve výjimečných případech, projednat s příslušným odborovým orgánem, vysvětlit pracujícím důvody těchto změn a neprodleně je promítnout do kolektivní smlouvy a socialistických závazků.