III.
Účast pracujících na kontrole plnění plánu
13. Orgány Revolučního odborového hnutí v součinnosti s příslušnými hospodářskými orgány a národními výbory zajišťují širokou účast pracujících na kontrole plnění plánu a hospodaření. Přitom vyzvedávají dobré příklady, veřejně kritizují nezodpovědnou, lajdáckou a nekvalitní práci všech, včetně řídících pracovníků, požadují vyvozování závěrů ze zjištěných nedostatků v plnění plánu a péči o pracující.
14. Hospodářské vedení v dohodě s příslušným orgánem Revolučního odborového hnutí na výrobních poradách, členských schůzích a konferencích Revolučního odborového hnutí objasňuje dosažené výsledky, příčiny neplnění úkolů a ukazatelů hospodářského plánu a předkládá pracujícím k projednání návrhy opatření.
Odborové orgány dbají, aby hospodářské vedení systematicky poskytovalo pracujícím informace nutné k posuzování výrobně technických a ekonomických úkolů a problémů.
15. Vedení VHJ a organizací v součinnosti s odborovými orgány vytváří věcné a časové podmínky k široké účasti pracujících na kontrole zaměřené na:
- rovnoměrné plnění úkolů podle plánovaných směrů společenského užití (plnění odbytu ve stanovené struktuře) při dodržení plánované efektivnosti, kvality a hospodárnosti;
- plnění kvalitativních ukazatelů plánu, zejména využívání základních prostředků, snižování spotřeby materiálů, surovin, paliv a energie, růst produktivity práce, úspory pracovních sil, snižování pracnosti a přesčasové práce;
- realizaci státních cílových programů, plnění úkolů v oblasti dodavatelsko-odběratelských vztahů a plnění programů komplexní socialistické racionalizace;
- plnění úkolů plánu přípravy kádrů, personálního a sociálního rozvoje, včetně úrovně závodního stravování, sociálního zařízení a plnění opatření ke zvýšení ochrany zdraví a bezpečnosti práce.
16. Odborové orgány působí, aby se pracující aktivně podíleli na řešení zjištěných problémů. Využívají k tomu všech forem iniciativy pracujících, výrobních porad, technicko-ekonomických konferencí, členských schůzí, různých aktivů apod. Dosažené výsledky je nutno posuzovat s kritickou náročností, přijímat opatření k odstranění nedostatků a k rozšiřování osvědčených zkušeností.
Dbají, aby hospodářské vedení zodpovědně posuzovalo a využívalo připomínky, návrhy a podněty pracujících k odstranění nedostatků a k dosažení lepších hospodářských výsledků.
Chrání autory oprávněných připomínek a návrhů před případnou diskriminací ze strany kritizovaných.
17. Hospodářské vedení ve spolupráci s příslušným orgánem Revolučního odborového hnutí zajišťuje pravidelnou kontrolu v dekádách, měsících a čtvrtletích. Veřejnou pololetní kontrolu plnění plánu spojuje s kontrolou plnění kolektivních smluv, socialistických závazků a výsledků tvůrčí iniciativy pracujících. Nedílnou součástí veřejné kontroly je dodržování právního řádu, pracovní a technologické kázně. Při roční kontrole plnění plánu se hodnotí plnění pětiletého plánu od počátku pětiletky.