VII. Péče o kádry
Kádry
(226) Budování socialismu vyžaduje stále více uvědomělých kádrů, ovládajících techniku a ekonomiku své práce a povznášejících výrobu na vyšší úroveň.
(227) Neustále se nám ještě nedostává lidí, kteří mají vědomosti a zkušenosti potřebné k tomu, aby z techniky vytěžili všechno, co se vytěžit dá. Velký budovatel socialismu Stalin říká: "Technika bez lidí, kteří by ji zvládli, je mrtvá, ale technika řízená lidmi, kteří ji ovládají, musí dělat divy."
(228) Mezi naším pracujícím lidem, zejména v řadách dělnické třídy, je mnoho těch, kteří jsou s to rozvinout své schopnosti a rozšířit své vědomosti a stát se vedoucími našeho průmyslu. Je však třeba, aby se naše podniky naučily takové lidi vyhledávat, školit a nebojácně jim svěřovat odpovědná místa.
Péče o kádry
(229) Potřeba správného rozmístění a růstu kádrů vyžaduje, aby jim podniky věnovaly zvláštní péči. Je třeba především:
dobře poznat všechny pracující, pečlivě hodnotit jejich přednosti a nedostatky a rozpoznávat, na kterém místě mohou nejlépe uplatnit své schopnosti, a podle toho je rozmisťovat tak, aby mohli pro společné úkoly vykonat co nejvíce;
politickohospodářským školením seznamovat všechny pracující s vývojovými zákony společnosti a se zákony budování socialismu, neboť pochopení smyslu vývoje zvyšuje zájem o správné vykonávání úkolů;
vážit si všech pracujících, nelitovat žádné péče na ně vynaložené, pomáhat každému, kdo je schopen vývoje, a urychlit jeho vzestup;
svěřovat nové úkoly mladým a schopným lidem a nedovolit, aby se na dosavadním místě jejich růst zastavil.
(230) Období budování socialismu však také vyžaduje, aby při rozmisťování kádrů nebyla sledována pouze jejich odborná kvalifikace, nýbrž také jejich politická spolehlivost, to je oddanost lidově demokratickému řádu. Bylo by však chybou ztotožňovat politickou spolehlivost se stranickou příslušností. Takový postup by škodil našemu hospodářství.
Školení kádrů
(231) Podnik je povinen soustavou závodního a podnikového školení, zvláštními učilišti, kursy a jinými vhodnými prostředky zvyšovat odbornou vyspělost a politickohospodářské uvědomění zejména těch pracujících, kteří jsou schopni růstu a kteří tak tvoří zdroj pro obsazování vyšších a nejvyšších funkcí v podnicích.
(232) Organisací školení je pověřen kádrový vedoucí, který spolu s ostatními odpovědnými vedoucími v podniku vybírá ty, kteří mají projít školením.
(233) Při základním školení používá podnik závodních škol práce ROH. V součinnosti se závodními radami vypracovává plány základního školení a vybírá z těch, kdo jím prošli, nejschopnější pro školení vyššího typu. Zřídí-li školení vyššího typu podnik, spolupracuje se závodními radami a závodními školami práce ROH, aby tak bylo využito zkušeností ze základního školení.
Ústřední dělnické školy
(234) Kromě školení pracujících v závodech a podnicích zřizují se pro celá průmyslová odvětví ústřední dělnické školy. Do nich jsou vysíláni v prvé řadě nejlepší úderníci a zlepšovatelé, jimž je tak dána možnost, aby vyrostli v novou socialistickou inteligenci vzešlou z dělnické třídy.