§ 2
Podmínky pro poskytování stipendia
(1) Žákům denního studia na gymnáziích, odborných školách, středních odborných školách a konzervatořích se poskytuje stipendium ze státních rozpočtových prostředků na jejich žádost s přihlédnutím k jejich sociálním poměrům a prospěchu; žákům denního studia na středních odborných školách se toto stipendium neposkytuje, pokud dostávají stipendium a hmotné zabezpečení z prostředků státních hospodářských, družstevních a společenských organizací na základě dohody uzavřené podle § 10 odst. 2.
(2) Žádost o stipendium podává žák každoročně na předepsaném tiskopise začátkem školního roku řediteli školy, na které studuje; pokud není žák zletilý, podepisuje žádost i zákonný zástupce žáka.
(3) Ověřování podmínek podle odstavce 5 až 9 a § 3 rozhodných pro poskytováni stipendia se provádí do konce února běžného roku. Na základě tohoto ověření se stipendium nově přizná nebo odejme se zpětnou účinností od 1. února.
(4) Žádá-li žák o stipendium během školního roku, poskytne se mu stipendium od prvého dne měsíce, v němž žádost podal.
(5) Pro zjištění sociálních poměrů u bezdětných svobodných, ovdovělých, rozvedených nebo z jiných vážných důvodů osamělých žáků a u bezdětných ženatých žáků, jejichž manžel není výdělečně činný, je rozhodná výše průměrného čistého měsíčního příjmu, připadajícího na jednoho člena domácnosti rodičů žáka nebo na jednoho člena domácnosti jednoho z rodičů žáka jeho manžela. U žáka, jehož manžel je výdělečně činný, je rozhodná výše průměrného čistého měsíčního příjmu připadajícího na jednoho člena jeho domácnosti; v případě, že manžel žáka vykonává základní vojenskou službu, je rozhodná výše zaopatřovacího příspěvku.
(6) V případě, že jsou rodiče rozvedeni, vychází se z průměrného čistého měsíčního příjmu připadajícího na jednoho člena domácnosti toho z rodičů, jemuž bylo dítě (žák) svěřeno do péče.
(7) V případě, že žák není v péči ani jednoho z rodičů, vychází se z výživného stanoveného soudem oběma rodičům.
(8) U žáků, kteří pečují o nezaopatřené dítě a jejichž manžel není výdělečně činný, u svobodných, rozvedených, ovdovělých nebo z jiných vážných důvodů osamělých žáků s nezaopatřenými dětmi a u žáků oboustranně osiřelých nebo žáků v pěstounské péči, se výše průměrného čistého měsíčního příjmu na jednoho člena domácnosti nezjišťuje s výjimkou případů, kdy žák má příjmy z pracovního (členského) poměru nebo z invalidního, částečného invalidního důchodu přesahující částku 800 Kčs měsíčně.
(9) Průměrný prospěch žáků prvních ročníků za první pololetí se zjišťuje podle výročního vysvědčení ze školy, kterou naposledy navštěvovali; za druhé pololetí u žáků prvních ročníků a u žáků dalších ročníků studia podle průměrného prospěchu ze předchozí pololetí. Žák nesmí mít z povinných předmětů průměrný prospěch horší než 2,5, z žádného povinného předmětu známku 5. stupně a z chování známku horší než 1. stupně.
(10) Žák, a pokud není zletilý, jeho zákonný zástupce, je povinen neprodleně ohlásit řediteli školy všechny okolnosti, které by mohly mít vliv na poskytování nebo výši stipendia.
(11) Bylo-li stipendium přiznáno v důsledku nepravdivých nebo neúplných údajů nesprávně nebo zamlčel-li žák, popřípadě jeho zákonný zástupce změnu v okolnostech rozhodných pro jeho přiznání, popř. ponechání ve stanovené výši, je žák povinen částku neprávem přijatou vrátit. Není-li žák zletilý, vrátí ji zákonný zástupce žáka, který žádost podepsal.
(12) Při opakování ročníku se stipendium neposkytuje.