CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 90/2024 Sb. Zákon o zbraních a střelivu Příloha č. 3 - Technické a organizační požadavky na střelnice

Příloha č. 3 - Technické a organizační požadavky na střelnice

90/2024 Sb. Zákon o zbraních a střelivu

Příloha č. 3

Technické a organizační požadavky na střelnice

1. Ohrožené prostory

1.1. Ohrožený prostor - prostor, v němž může být při dodržení pravidel a opatření stanovených provozním řádem střelnice ohrožen život nebo zdraví účinkem kinetické energie střel, střepin nebo povýstřelových zplodin.

2. Zajištění bezpečnosti provozu střelnice

2.1. K zajištění ochrany života a zdraví osob v ohroženém prostoru a při zacházení se zbraněmi a střelivem na střelnici i mimo ohrožené prostory, jakož i při příchodu a odchodu ze střelnice stanoví provozní řád přiměřená technicko-organizační opatření. Technicko-organizační opatření spočívají v kombinaci technických opatření (ochranných a dalších technických prvků) a organizačních opatření (zásad a pokynů).

2.2. Technicko-organizační opatření musí stanovovat pravidla pro bezpečné provádění střelby a bezpečné zacházení se zbraní a střelivem, jejich bezpečné používání, kontrolu, odkládání, vnášení a odnášení, a to zejména s cílem předcházet nebo zabraňovat:

- nebezpečnému úniku střel mimo ohrožený prostor (například opatření proti přestřelení nebo prostřelení technických ochranných prvků střelnice),

- nebezpečným odrazům střel a jejich střepin,

- poškození zařízení střelnice střelbou, pokud by v důsledku takového poškození mohlo dojít k ohrožení života nebo zdraví osob,

- vstupu nezúčastněných osob do ohroženého prostoru, je-li prováděna střelba.

2.3. Při stanovení konkrétní podoby technicko-organizačních opatření a jejich kombinace se vychází z místních podmínek, povahy a účelu střelnice a zbraní a střeliva používaných na střelnici.

3. Některá technická opatření

3.1. Dopadiště

Je-li střelnice vybavena dopadištěm střel, musí mít dopadiště takovou podobu, aby byly střely a jejich fragmenty bezpečně zachyceny. Dopadiště může mít zejména povahu valu nebo záchytného zařízení.

3.2. Terče a terčová zařízení

Terče a terčová zařízení musí být umísťována tak, aby se minimalizovalo riziko nebezpečných odrazů střel.

V případě pohybujících se terčů nebo terčových zařízení a v případě terčů umísťovaných na různých místech primárního ohroženého prostoru (pohyblivá terčová čára), musí stanovená technicko-organizační opatření zohledňovat všechny polohy takového terče nebo terčového zařízení.

3.3. Ochranné prvky

Ochranné prvky zabraňují nebezpečnému úniku střel mimo ohrožený prostor a nebezpečným odrazům střel a jejich fragmentů, pokud nejsou střely a jejich fragmenty zachyceny například v dopadišti, terči nebo terčovém zařízení. Vhodné ochranné prvky se volí v závislosti na zbraních a střelivu používaných na střelnici, způsobu střelby, podobě ohroženého prostoru a přijatých organizačních opatřeních.

3.4. Opatření proti vstupu nezúčastněných osob do ohroženého prostoru

Zvolí se vhodný způsob zabránění vstupu nezúčastněných osob, který v případě otevřených střelnic může mít podobu zejména rozmístění stálých výstražných tabulek, zvukových nebo světelných signálů ohlašujících začátek a konec střelby, výstražné vlajky; tato opatření mohou být nahrazena oplocením nebo obdobným ohrazením ohroženého prostoru nebo jeho části.

4. Některá organizační opatření

4.1. Organizačními opatřeními jsou zejména:

- zásady bezpečné střelby a bezpečného zacházení se zbraněmi a střelivem,

- stanovení způsobu střelby a vymezení směrů a mezních dálek střelby,

- vymezení palebné a terčové čáry,

- vymezení pohyblivé palebné a pohyblivé terčové čáry,

- vymezení zbraní a střeliva, se kterými lze na střelnici střílet.

Organizační opatření mohou být vymezena s ohledem na stupeň střeleckých dovedností osoby provádějící střelbu; provozní řád v takovém případě stanoví způsob ověření stupně střeleckých dovedností.

4.2. Při stanovování organizačních opatření se vychází z předpokladu jejich dodržování průměrně způsobilým střelcem, který dbá zvýšené opatrnosti při zacházení se zbraní a střelivem; nekázeň a hrubé chyby při zamíření se nepředpokládají.

------------------------------------------------------------------

1) Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/555 ze dne 24. března 2021 o kontrole nabývání a držení zbraní (kodifikované znění).

2) Prováděcí nařízení Komise (EU) 2015/2403 ze dne 15. prosince 2015, kterým se stanoví společné pokyny o normách a technikách znehodnocování střelných zbraní k zajištění toho, aby znehodnocené střelně zbraně byly nevratně neschopné střelby, v platném znění.

3) Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě a Závěrečný akt jednání o početních stavech osob v konvenčních ozbrojených silách v Evropě z 9. listopadu 1992.

Vídeňský dokument o opatřeních k posílení důvěry a bezpečnosti v Evropě z 30. listopadu 2011.

Rezoluce Valného shromáždění Organizace spojených národů k Registru zbraní, Transferu zbraní, Objektivnímu informování o vojenských otázkách, včetně transparentnosti vojenských výdajů a ke Kontrole konvenčních zbraní na regionální a subregionální úrovni.

Ujednání o kontrole exportu konvenční výzbroje, zboží a technologií dvojího použití z 12. července 1996.

Dokument Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě o ručních a lehkých zbraních z 24. listopadu 2000.

Úmluva o zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní, které mohou způsobovat nadměrné utrpení nebo mít nerozlišující účinky, vyhlášená pod č. 21/1999 Sb.

4) Například zákon č. 254/2019 Sb., o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech.

5) Zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů.

Zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Zákon č. 14/2021 Sb., o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky.

6) Například zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů.

7) Zákon č. 38/1994 Sb., o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, ve znění pozdějších předpisů.

Zákon č. 228/2005 Sb., o kontrole obchodu s výrobky, jejichž držení se v České republice omezuje z bezpečnostních důvodů, a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Zákon č. 71/1994 Sb., o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty, ve znění pozdějších předpisů.

8) Například zákon č. 38/1994 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

9) Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/686 ze dne 16. ledna 2019, kterým se stanoví podrobná opatření podle směrnice Rady 91/477/EHS pro systematickou výměnu informací týkajících se převodu palných zbraní uvnitř Unie elektronickými prostředky.

Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2021/1423 ze dne 21. května 2021, kterým se stanoví podrobná opatření podle směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/555 pro systematickou výměnu informací týkajících se zamítnutí udělit povolení nabývat nebo držet určité palné zbraně elektronickými prostředky.

10) Úmluva o vzájemném uznávání zkušebních značek ručních palných zbraní, vyhlášená pod č. 70/1975 Sb.

11) Úmluva o zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní, které mohou způsobovat nadměrné utrpení nebo mít nerozlišující účinky, vyhlášená pod č. 21/1999 Sb.

******************************************************************