CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 85/1999 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví metody pro zjišťování hořlavosti a oxidačních vlastností chemických látek a chemických přípravků A.13. Pyroforické vlastnosti tuhých látek a kapalin

A.13. Pyroforické vlastnosti tuhých látek a kapalin

85/1999 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví metody pro zjišťování hořlavosti a oxidačních vlastností chemických látek a chemických přípravků

A. 13. Pyroforické vlastnosti tuhých látek a kapalin

1 Metoda

1.1 Úvod

Zkušební postup je určen pro tuhé látky nebo kapaliny, které se již v malých množstvích samovolně vznítí za krátkou dobu poté, co přijdou do kontaktu se vzduchem při pokojové teplotě (přibližně 20°C).

Tato metoda se nevztahuje na látky, které potřebují ke vznícení na vzduchu při pokojové nebo zvýšené teplotě několik hodin či dnů.

1.2 Definice a jednotky

Látky mají pyroforické vlastnosti, pokud se samovolně vznítí nebo způsobují uhelnatění za podmínek, které jsou popsány v 1.6.

Na vyžádání lze zkoušku samovolného vznícení kapalin provést též podle metody A. 15.

1.3 Referenční látky

Nejsou určeny.

1.4 Princip metody

Látka bez ohledu na to, je-li tuhá nebo kapalná, se nanese na inertní nosič a vystaví se kontaktu se vzduchem při okolní teplotě po dobu 5 minut. Pokud se kapaliny nevznítí, jsou následně absorbovány do filtračního papíru a vystaví se působení vzduchu po dobu 5 minut při okolní teplotě (přibližně 20°C). Pokud se tuhá látka nebo kapalina vznítí nebo kapalina zapálí či zuhelnatí filtrační papír, považuje se za pyroforickou.

1.5 Kvalitativní kritéria

Opakovatelnost

Jediný pozitivní výsledek z provedených zkoušek postačuje k tomu, aby látka byla z hlediska bezpečnosti považována za pyroforickou.

1.6 Popis metody

Zkouška je podrobně popsána v NF T 20-039 Chemické výrobky pro průmyslové použití - Stanovení vznětlivosti tuhých látek a kapalin.

1.6.1 Zkušební zařízení

Porcelánový kelímek o průměru přibližně 10 cm se naplní infuzóriovou hlinkou do výšky cca 5 mm při pokojové teplotě (přibližně 20°C).

Infuzóriová hlinka nebo jiná srovnatelná inertní látka, běžně dosažitelná, se považuje za materiál reprezentující zeminu, do které zkoušená látka může uniknout v případě havárie.

Pro zkoušení kapalin, které se při kontaktu se vzduchem na inertním nosiči samovolně nevznítí, se požaduje suchý filtrační papír.

1.6.2 Provedení zkoušky

1.6.2.1 Práškovité tuhé látky

Množství 1 cm3 až 2 cm3 zkoušené práškovité látky se sype z výšky přibližně 1 m na nehořlavý povrch a sleduje se, zda se látka při pádu nebo v průběhu dalších 5 minut po dopadu vznítí.

Zkouška se provádí šestkrát, pokud vznícení nenastane dříve.

1.6.2.2 Kapaliny

Přibližně 5 cm3 zkoušené kapaliny se nalije do připraveného porcelánového kelímku a sleduje se, zda se v průběhu 5 minut vznítí. Pokud vznícení při 6 pokusech nenastane, provede se následující zkouška: 0,5 cm3 zkušebního vzorku se vpraví pomocí injekční stříkačky na filtrační papír a sleduje se, zda nastane vznícení nebo zuhelnatění tohoto papíru v průběhu 5 minut od přidání kapaliny. Zkouška se provede třikrát, jestliže vznícení nebo zuhelnatění nenastane již dříve.

2 Údaje

2.1 Zpracování výsledků

Zkoušky lze přerušit, jakmile se dosáhne pozitivní výsledek v kterékoli zkoušce.

2.2 Vyhodnocení

Látka je považována za pyroforickou, jestliže se v průběhu 5 minut po nanesení na inertní nosič a styku se vzduchem vznítí nebo pokud jako kapalina po nanesení na filtrační papír a styku se vzduchem způsobí v průběhu 5 minut jeho zapálení nebo zuhelnatění.

3 Protokol o zkoušce a interpretace výsledků

Protokol o zkoušce obsahuje následující známé údaje:

- přesnou specifikaci látky (identifikaci a nečistoty),

- odkaz na použitou zkušební metodu a na každou možnou odchylku od stanoveného zkušebního postupu,

- datum zkoušky,

- výsledky zkoušek,

- všechny další poznámky, které jsou důležité a potřebné pro interpretaci výsledků.