Čl. 14
(1) Pro samostatné hospodářské organizace výzkumné a vývojové základny se stanoví tyto odlišné podmínky hospodaření od rámcových podmínek hospodaření podniků:
1. budou zainteresovány na technickoekonomických výsledcích řešení úkolů prostřednictvím hmotné zainteresovanosti na hrubém důchodu (zisku); přitom nebudou platit jednotný odvod z hrubého důchodu (zisku) do státního rozpočtu a národním výborům, odvod ze základních prostředků a odvod ze zásob;
2. výdaje na investiční výstavbu budou v rámci výrobní hospodářské jednotky uhrazovat z vlastních zdrojů, z centralizovaných zdrojů oboru a s použitím investičního úvěru; na vybrané rozestavěné a nově zahajované investiční akce budou těmto organizacím poskytovány dotace ze státního rozpočtu a na zabezpečení vybraných úkolů státního plánu rozvoje vědy a techniky budou jim přidělovány prostředky na strojní a přístrojové investice;
3. investiční výstavba centrálně řízených hospodářských organizací výzkumné a vývojové základny bude závazně stanovena fondem vědy a techniky;
4. hospodářským organizacím výzkumné a vývojové základny v rámci výrobních hospodářských jednotek budou poskytovány devizové prostředky (popř. dotace na úhradu investičního příspěvku) na stroje, přístroje a zařízení z dovozu, nutné pro zabezpečení vybraných úkolů státního plánu rozvoje vědy a techniky;
5. centrálně řízeným hospodářským organizacím výzkumné a vývojové základny bude objem devizových prostředků závazně stanoven fondem vědy a techniky, aniž by tím byla dotčena možnost nakupovat devizy z vlastních zdrojů.
(2) Nesamostatná pracoviště výzkumné a vývojové základny se řídí stejnými podmínkami hospodaření jako organizace, jejichž jsou součástí, s výjimkou případů stanovených se souhlasem Státní komise pro techniku (kdy pro ně výjimečně platí režim podle odst. 1).
(3) Dodavatelské a odběratelské vztahy budou na úseku rozvoje vědy a techniky probíhat na základě volných cen; za využívání výsledků technického rozvoje hrazeného jinými organizacemi, popř. i ze státního rozpočtu, budou organizace platit úhradu ve výši dohodnuté ceny.
(4) Úkoly státního plánu rozvoje vědy a techniky, řešené v hospodářských organizacích, budou hrazeny ze státního rozpočtu. Vedle toho budou hospodářským organizacím poskytovány dotace ze státního rozpočtu zejména v případech, že těmito dotacemi se podstatně zvýší tempo technického rozvoje ve více oborech a že příslušná výrobní hospodářská jednotka nemůže sama nést náklady a riziko výzkumně vývojových prací, a dále na úkoly zakládající strukturální změny oborů. Dotace budou poskytovány řešitelské organizaci nebo realizátorovi, popř. oběma, a to návratně nebo nenávratně.
(5) U úkolů státního plánu rozvoje vědy a techniky, u kterých bude mimořádný společenský zájem na urychleném řešení, budou vypisovány mimořádné cílové prémie nebo poskytovány mimořádné dodatečné odměny za úspěšné vyřešení. Cílové prémie a dodatkové odměny budou poskytovány z centrálních rezerv fondu vědy a techniky formou účelového přídělu do fondu pracujících řešitelské organizace.
(6) Výše nákladů na technický rozvoj pro potřeby podniků bude ponechána na rozhodnutí podniků, které budou tyto náklady financovat z celkových nákladů na výrobu (výkony) s možností jejich časového rozlišení formou výdajů příštích období. V případě nedostatku vlastních zdrojů může Státní banka československá poskytnout úvěr.
(7) U oborových ředitelství se bude zřizovat fond technického rozvoje.