CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 553/2004 Sb. Vyhláška o podmínkách, vzoru a bližších pokynech vypracování plánu mysliveckého hospodaření v honitbě Příloha č. 1

Příloha č. 1

553/2004 Sb. Vyhláška o podmínkách, vzoru a bližších pokynech vypracování plánu mysliveckého hospodaření v honitbě

Příloha č. 1

553_04

Obrázek - Příloha č. 1/str. 1

553_04a

Obrázek - Příloha č. 1/str. 2

553_04b

Obrázek - Příloha č. 1/str. 3

Komentář:

Odůvodnění upraveného stavu zvěře (písm. G - řádek 07):

Vysvětlivky k plánu mysliveckého hospodaření v honitbě část plán chovu a lovu pro zvěř spárkatou

A. Jakostní třída honitby - "JTH". Uvedou se údaje z rozhodnutí orgánu státní správy myslivosti o uznání honitby, jehož součástí je i zařazení honitby do jakostní třídy. Do téhož řádku se uvede poměr pohlaví mezi samci a samicemi, procentický poměr mezi dospělými samci, dospělými samicemi a mláďaty a koeficient očekávané produkce.

B. Minimální stav zvěře. Uvedou se údaje z rozhodnutí orgánu státní správy myslivosti o uznání honitby, jehož součástí je i stanovení minimálních stavů zvěře. Minimální stav zvěře se rozepíše podle procentického poměru mezi dospělými samci, dospělými samicemi a mláďaty a procentem zastoupení věkových tříd u dospělých samců (§ 4 vyhlášky č. 491/2002 Sb., o způsobu stanovení minimálních a normovaných stavů zvěře a zařazování honiteb nebo jejich částí do jakostních tříd).

C. Normovaný stav. Uvedou se údaje z rozhodnutí orgánu státní správy myslivosti o uznání honitby, jehož součástí je i stanovení normovaných stavů zvěře. Normovaný stav se rozepíše podle procentického poměru mezi dospělými samci, dospělými samicemi a mláďaty a procentem zastoupení věkových tříd u dospělých samců (§ 4 vyhlášky č. 491/2002 Sb., o způsobu stanovení minimálních a normovaných stavů zvěře a zařazování honiteb nebo jejich částí do jakostních tříd).

D. Cílový stav zvěře. Rozumí se jím takový početní stav zvěře, se kterým se rozhodl držitel, resp. uživatel honitby v honitbě hospodařit tak, aby naplnil povinnost stanovenou v § 3 odst. 2 zákona, tj. zajištění chovu zvěře v honitbě mezi minimálním a normovaným stavem.

E. Předpokládaný kmenový stav zvěře k 31. 3. Je to předpokládaný početní stav zvěře, který měl v honitbě zůstat po odlovu provedeném v minulém roce. Údaje se opíší z plánu minulého roku (písm. N řádek 014).

F. Sčítaný stav zvěře. Použijí se výsledky ze sčítání zvěře (§ 36 odst. 1 zákona) podle jednotlivých druhů zvěře - viz vzor tiskopisu v příloze č. 7 vyhlášky č. 553/2004 Sb., o podmínkách, vzoru a bližších pokynech vypracování plánu mysliveckého hospodaření v honitbě.

G. Upravený stav zvěře. Sčítaný stav zvěře k 31. 3. běžného roku (písm. F ř. 06) se upraví podle posouzení celkového stavu ekosystému, výsledků porovnání kontrolních a srovnávacích ploch a výše škod způsobovaných v uplynulém období zvěří na lesních a zemědělských porostech. Provedená úprava se podrobně zdůvodní v komentáři. Při stanovení výše upraveného stavu zvěře je možné vycházet i ze zpětných propočtů vývoje početních stavů zvěře a prováděných lovů zvěře v honitbě v předchozích letech.

H. Očekávaný přírůstek. Vypočte se vynásobením počtu samic v upraveném stavu zvěře (písm. G ř. 07) koeficientem očekávané produkce.

I. Letní stav před lovem se vypočte:

Pro výpočet se použijí číselné údaje z řádku G (07) s tím, že z I. věkové třídy samců v řádku G (07) se převede 1/4 až 1/3 jelenů nebo jelenů sika nebo kamzíků, 2/5 srnců nebo daňků nebo muflonů do II. věkové třídy. Z II. věkové třídy se převede 1/4 jelenů nebo jelenů sika nebo kamzíků, 2/5 srnců a 1/4 až 1/3 daňků nebo muflonů do III. věkové třídy. Počet kusů, které se převádí do vyšší věkové třídy, se v nižší věkové třídě současně odečte. K takto upravenému stavu se v I. věkové třídě samců připočte jedna polovina mláďat z řádku G (07) a druhá polovina mláďat se pak připočte k početnímu stavu samic. U mláďat se v písm. I ř. 09 opíše počet mláďat z písm. H ř. 08 (očekávaný přírůstek).

Při převodu samců mezi jednotlivými věkovými třídami u populace prasat divokých a populace zvěře, jejichž četnost nedosahuje 50 kusů, postupuje uživatel honitby individuálně.

J. Návrh plánu lovu. Vypočte se odečtením cílového stavu zvěře (písm. D ř. 04) od letního stavu zvěře před lovem (písm. I ř. 09).

V případě, že nelze při sčítání zvěře objektivně zjistit zastoupení jednotlivých věkových tříd samců, vypočte se jejich zastoupení v plánu lovu zpětně z celkového navrženého plánu lovu samců při respektování ideálního lovu, tj. 50 % I. věková třída, 20 % II. věková třída a 30 % III. věková třída.

K. Odsouhlasený plán lovu. Uvede se plán lovu zvěře odsouhlasený držitelem honitby nebo s ním dohodnutý.

L. Plán odchytu zvěře mimo dobu lovu. Uvede se požadovaná výše odchytu zvěře, kterou bude uživatel provádět z plánu lovu zvěře v době mimo stanovenou dobu lovu (§ 40 zákona).

M. Plán vypouštění zvěře do honitby. Uvede se počet zvěře, který by měla být vypuštěna do honitby.

N. Předpokládaný stav zvěře k 31. 3. příštího roku. Vypočte se odečtením odsouhlaseného plánu lovu (písm. K ř. 011) od letního stavu zvěře před lovem (písm. I ř. 09) a přičtením počtu zvěře, která má být do honitby vypuštěna (písm. M ř. 013).

U prasat divokých jsou lončáci podle pohlaví uváděni v případě samců ve skupině kňourů označené I. věková třída a u samic ve skupině označené bachyně.

------------------------------------------------------------------