1. Společná ustanovení
(1) Zdravotnická zařízení lékárenské péče mohou být budována jako stavebně samostatná zařízení nebo mohou být součástí objektů se zdravotnickým nebo jiným zdravotně nezávadným provozem.1)
(2) Všechna zdravotnická zařízení lékárenské péče musí být budována tak, aby uchovávání a veškerá manipulace s léčivy a prostředky zdravotnické techniky byly zabezpečovány v požadovaném rozsahu a v souladu s právními předpisy.6)
(3) Zdravotnická zařízení lékárenské péče musí mít oddělený vstup pro pacienty a vstup pro zaměstnance a pro příjem zásob. Vstup pro pacienty musí být řešen bezbariérově v souladu se zvláštními předpisy.4)
(4) Zdravotnická zařízení lékárenské péče jsou lékárny základního typu, lékárny s odbornými pracovišti (odděleními) a výdejny prostředků zdravotnické techniky. Jako součást lékárny základního typu a lékárny s odbornými pracovišti (odděleními) lze zřídit odloučené oddělení pro výdej léčiv a prostředků zdravotnické techniky, a to v obci nebo v městské části, kde není poskytována lékárenská péče a kde je zdravotnické zařízení poskytující ambulantní péči.
(5) V lékárně základního typu, která poskytuje lékárenskou péči obyvatelstvu, zařízením ambulantní péče, zařízením veterinární péče a ostatním nezdravotnickým subjektům:
a) musí být provozní místnosti pro přípravu, kontrolu, uchovávání, příjem a výdej léčiv a prostředků zdravotnické techniky, pracovna vedoucího lékárníka (případně upravená i pro výkon pohotovostní služby) a hygienické vybavení pro zaměstnance, sestávající ze šatny, umývárny, WC a úklidové komory;
b) se mohou podle potřeby zřizovat další prostory, např. pracoviště pro individuální přípravu kolyrií vybavené zařízením s laminárním prouděním vzduchu a stolním tlakovým sterilizátorem, místnost pro uchovávání veterinárních léčiv, zkušební box pro výdej prostředků zdravotnické techniky a denní místnost zaměstnanců.
(6) V lékárně s odbornými pracovišti (odděleními), která poskytuje v plném rozsahu specializovanou lékárenskou péči obyvatelstvu, zdravotnickým zařízením ambulantní, lázeňské a ústavní péče, zařízením veterinární péče a ostatním nezdravotnickým subjektům,7)
a) musí být provozní místnosti pro přípravu, resp. výrobu, kontrolu, uchovávání, příjem a výdej léčiv a prostředků zdravotnické techniky, pracovna vedoucího lékárníka a inspekční pokoj (pokud vykonávají pohotovostní službu) a hygienické vybavení pro zaměstnance, sestávající ze šatny, umývárny, WC, denní místnosti a úklidové komory;
b) jsou tyto výrobní a provozní prostory lékáren:
výdej léčiv,
příprava léčiv,
uchovávání zásob,
příprava sterilních léků,
kontrola a příprava zkoumadel a zdravotnických potřeb, případně další prostory, jejichž výběr se stanoví v souladu s rozsahem poskytované specializované lékárenské péče (např. pracoviště pro individuální přípravu kolyrií, pracoviště odborných informací);
c) se mohou podle potřeby zřizovat další prostory, jako např. místnost pro uchovávání veterinárních léčiv a zkušební box pro výdej prostředků zdravotnické techniky.
(7) Prostory a místnosti uvedené v odstavci 5 a odstavci 6 písm. a) a b) slouží též k přípravě léčiv pro odloučené oddělení pro výdej léčiv a prostředků zdravotnické techniky.
(8) Výdejny prostředků zdravotnické techniky jsou samostatná zařízení lékárenské péče, kterým je vyhrazen výdej prostředků zdravotnické techniky pro obyvatelstvo a pro zdravotnická zařízení ambulantní, lázeňské a ústavní péče. Výdejnu prostředků zdravotnické techniky tvoří soubor provozních místností pro jejich uchovávání, příjem a výdej, pracovna vedoucího a hygienické vybavení pro zaměstnance, sestávající ze šatny, WC a úklidové komory. Výdej pro obyvatelstvo se zřizuje s čekárnou pacientů, výdej na žádanky pro nemocné se zřizuje odděleně. U výdejny, která poskytuje služby pouze ústavní péči, se výdej pro obyvatelstvo nezřizuje.
-----------------------------------------------------------------
6) Vyhláška ministerstva zdravotnictví České republiky č. 284/1990 Sb., o správné výrobní praxi, řízení jakosti humánních léčiv a prostředků zdravotnické a obalové techniky.
Vyhláška ministerstva zdravotnictví České socialistické republiky č. 10/1987 Sb., o závaznosti Československého lékopisu - čtvrtého vydání v České socialistické republice, ve znění vyhlášky č. 62/1990 Sb. a vyhlášky č. 376/1991 Sb.
7) Lékárny poskytující péči pouze lázeňským nebo ústavním zdravotnickým zařízením se označují jako ústavní.