CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 38/2008 Sb.m.s. Sdělení o Smlouvě o otevřeném nebi Tranzitní postupy nutné během úseku pozorovacího letu otevřeného nebe

Tranzitní postupy nutné během úseku pozorovacího letu otevřeného nebe

38/2008 Sb.m.s. Sdělení o Smlouvě o otevřeném nebi

Tranzitní postupy nutné během úseku pozorovacího letu otevřeného nebe

Článek VII Smlouvy o otevřeném nebi uvádí postupy provádění tranzitních letů, jež zahrnují ustanovení, že provoz čidla na pozorovacím letounu je během tranzitních letů zakázán. Smlouva však nehovoří o postupech při tranzitu vzdušným prostorem smluvních stran či neúčastnických států nutném během úseku pozorovacího letu.

Konzultativní komise otevřeného nebe rozhodla, že za účelem dodržení práva pozorujícího státu pozorovat celé území pozorovaného státu a zavedení opatření k zabránění pozorování tranzitních států během pozorovacího letu budou smluvní strany používat následující postupy:

1. Smluvní strany po předchozí koordinaci schválí během pozorovacího letu tranzitní úseky potřebné k dosažení části území pozorovaného státu.

3. Pozorující stát provede včas předchozí koordinaci s jakýmkoliv státem, jehož vzdušným prostorem může vést úsek pozorovacího letu. Předchozí koordinace pozorujícího státu se týká podrobností tranzitu, jež bude vyžadovat, mimo jiné plánované trasy, nadmořské výšky, časového rozvržení a případně čísla diplomatického povolení od státu, přes který tranzit povede.

4. Smluvní strana, jejíž vzdušným prostorem tranzit povede, poskytne pozorujícímu státu podrobnosti tranzitu do 72 hodin od jeho žádosti. Koordinace s neúčastnickými státy si může vyžádat více času. V obou případech by předchozí koordinace měla být ukončena před předložením úkolového plánu v souladu s článkem VI, část II.

5. Při předložení úkolového plánu sdělí pozorující stát pozorovanému státu podrobnosti týkající se tranzitních úseků během pozorovacího letu. Tranzitní úseky musí být v úkolovém plánu a v úkolové zprávě jasně vyznačeny.

6. Pozorovaný stát koordinuje provádění tranzitních úseků během pozorovacího letu s příslušnými úřady tranzitního státu za použití všech informací poskytnutých v souladu s odstavcem 4 výše. Po schválení úkolového plánu zašle pozorovaný stát okamžitě tranzitnímu státu zprávu o datu a času vstupu do vzdušného prostoru tranzitního státu.

7. Provoz čidel na pozorovacím letounu je během tranzitních úseků pozorovacího letu zakázán. Kontrola čidel během tranzitních úseků spočívá na pozorujícím státě.

8. Zástupce státu, jehož vzdušný prostor bude tranzitován, je přizván jako pozorovatel ke sledování tranzitních úseků. Pozvánka se zasílá společně se žádostí o podrobnosti tranzitu. Tranzitní stát není povinen poskytnout pozorovatele. Jestliže tranzitní stát hodlá mít při letu pozorovatele, poskytne příslušné informace o účasti takového pozorovatele společně s podrobnostmi o tranzitu. Smluvní strany vybírají své pozorovatele ze seznamu označených zástupců pro pozorovací lety. Pozorovatel je oprávněn ověřit, zda čidla nejsou v provozu během tranzitních úseků a mohou případně pomáhat při otázkách řízení letového provozu souvisejících s tranzitními úseky.

9. Není-li dohodnuto jinak, hradí v případě smluvních stran cestovní náklady pozorovatele do místa vstupu a z místa výstupu pozorované smluvní strany tranzitní stát. Co se týče ostatních nákladů, jak jsou uvedeny v Rozhodnutí KKON č. 1, je pozorovatel považován za součást pozorujícího státu.

10. Smluvní strany mohou pro předchozí koordinaci tranzitu nutného při úseku pozorovacího letu použít formulář ON 35.

Toto Rozhodnutí vstoupí v platnost v den svého přijetí a bude mít stejné trvání jako Smlouva.

Rozhodnuto ve Vídni na zasedání Konzultativní komise otevřeného nebe, dne 16. prosince 2002, v každém ze šesti jazyků uvedených v článku XIX Smlouvy o otevřeném nebi, přičemž všechna znění mají stejnou platnost.