Část III. - Kalibrační postupy pro systémy používající pozemní reproduktory videopásky
Konkrétní postup, který se má použít, závisí na typu výstupu z leteckého video- nebo infračerveného systému čidel. Obrázky 1 až 3 tohoto Rozhodnutí poskytují pracovní zkušební schémata pro čtyři druhové typy systémů čidel: Digitální rámování, digitální řádkové zobrazení/snímání, analogové rámování a analogové řádkové zobrazení/snímání převedené na digitální. Odstavce 1 až 3 této části obsahují podrobnosti pro kalibraci pozemního zařízení spojeného s přenosem údajů z těchto čtyř typů systémů. Postupy pro testování reproduktorů pásky používané pro přehrávání údajů SAR se rovněž zabývá část o digitálním řádkovém zobrazování. Pro SAR je třeba provádět pouze zkoušky přímo se vztahující k ověřování výkonu reproduktoru pásky. Tyto tři odstavce se zabývají zkouškami reproduktorů pásky a připojeným vstupním/výstupním zařízením používaným pro přenos obrazu z reproduktoru pásky do systému zpracování obrazu používaného pro stanovení poslední rozlišené skupiny čar a pro výpočet
H .
min
Odstavce 1 a 2 podrobně uvádějí postupy digitálního rámování a digitálních řádkových zobrazovacích/snímacích systémů, zatímco odstavec 3 se zabývá analogovými rámovacími systémy. Údaje z analogových řádkových zobrazovacích/snímacích zařízení se převádějí na digitální, a proto se používají postupy odstavce 2. Pro čidla poskytující výstupy ve více než jednom spektrálním pásmu (jako je barevné zobrazovací zařízení) se příslušný postup použije zvlášť pro výstup každého spektrálního pásma čidla. Jakékoliv kabely nebo zvláštní zařízení rozhraní používané během certifikačních nebo ukázkových letů musí být totožné s těmi, které se použily během tohoto kalibračního postupu. Ve všech zkouškách této části se údaje zaznamenávají na magnetickou pásku stejného typu, jaký se používá během certifikačního nebo ukázkového letu a při pozorovacím letu se používá maximální zhušťování. Jestliže se používají pásky více typů, musí se každá zkoušet samostatně. Před provedením zkoušek popsaných v odstavcích 1 - 3 této části a po provedení předběžných zkoušek, výběru zařízení a/nebo zajištění kontroly sestavy je smluvní strana odpovědna, že:
(A) Výstup počítače je schopen simulovat výstup čidla, který je vstupem leteckého videorekordéru, v míře nezbytné k zajištění, že všechny funkce používané pro analýzu údajů z certifikačního či ukázkového letu jsou k dispozici v kalibrovaném zařízení a software. To se může provést buď přímo nebo nepřímo pomocí zařízení či postupu jako rámcový přemísťovač, řádkový snímací formátovač či rámcový formátovač. Výstup počítače nemusí simulovat maximální výstupní rychlost přenosu údajů čidla.
(B) V případě, kdy se pro přehrávání informací shromážděných a zaznamenaných na analogovém leteckém videorekordéru použije analogový pozemní reproduktor videopásky, nesmí pozemní reproduktor videopásky působit patrné zhoršení údajů zaznamenaných leteckým videorekordérem. Toho se dosáhne tak, že podmínky výrobce pro kvalitu přehrávání takových údajů musí odpovídat záznamovým možnostem leteckého videorekordéru. Dále je třeba zajistit, aby byl pozemní reproduktor videopásky řádně nastaven, aby se dosáhlo podmínek výrobce pro kvalitu přehrávání.
1. Kalibrační postup pro systémy používající digitální reproduktory videopásky pro přehrávání z digitálních rámcových čidel - viz obrázek 1.
(A) Zkušební vzory popsané v Příloze A tohoto Rozhodnutí se nahrají do počítačového systému, převedou do pozemního digitálního videorekordéru/reproduktoru a zaznamenají na videopásku. Jestliže pozemní digitální reproduktor videopásky nemůže nahrávat, pak je třeba tento postup provést na videorekordéru stejného typu, jaký se používal v pozorovacím letounu.
(B) Obraz zkušebních vzorů generovaný na pásce v bodě (A) tohoto odstavce se poté přehraje z pozemního digitálního reproduktoru videopásky zpět do počítače. Pro porovnání tohoto obrazu s originálem se použije funkce rozdílu stupně šedi. Videorekordér/reproduktor a přidružené vstupní/výstupní zařízení se považují za přijatelné, jestliže se mezi dvěma obrazy neobjeví více než 3 nenulové rozdíly/chyby.
2. Kalibrační postup pro systémy používající digitální reproduktory pásky pro přehrávání z digitálního řádkového zobrazení/snímám či analogového řádkového zobrazení/snímání převedeného pro čidla digitálního typu - viz obr. 2. Tyto typy zahrnují videové řádkové zobrazovací zařízení, infračervené řádkové snímací zařízení a čidla radaru se syntetickým otvorem.
(A) Stejný postup, jako je popsán v části III, odstavec 1 (A) tohoto Rozhodnutí, se použije pro převod zkušebních vzorů na pozemní digitální reproduktor videopásky. Řádkový snímací formátovač musí být schopen umístit řádky zkušebních vzorů (480 řádek každý s 512 obrazovými prvky) na jakékoliv místo v celkovém počtu řádek a obrazových prvků na řádku formátu užívaného řádkovým zobrazovacím, řádkovým snímacím či SAR čidlem. To se ověří pomocí řádkového snímacího formátovače, který umístí zkušební vzory na tři různá místa a potom předvede schopnost vyjmout kompletní zkušební vzory ke zobrazení v systému zpracování obrazu pomocí systémového měniče snímání.
(B) S použitím jednoho z obrazů zkušebních vzorů vyjmutých měničem snímání, jak je popsáno v části III, odstavec 2 (A) tohoto Rozhodnutí, se provede stejný postup, jaký je popsán v části III, odstavec 1 (B) tohoto Rozhodnutí. Ověří se, že se neobjevují více než tři nenulové rozdíly mezi dvěma obrazy. V případě, že zřejmá chybná funkce zařízení brání splnění tohoto kritéria, smí smluvní strana vlastnící toto zařízení opakovat tuto zkoušku po nastavení zařízení až do splnění kritéria.
3. Kalibrační postup pro systémy používající analogové reproduktory videopásky pro přehrávání z analogových rámcových čidel - viz obrázek 3.
(A) Získání obrazu
(1) Převeďte kalibrační zkušební vzory uvedené na obrázku 1 Přílohy (A) tohoto Rozhodnutí rámcovým formátovačem do leteckého videorekordéru a zaznamenejte na magnetická média po dobu nejméně 10 vteřin.
(2) Přehrajte zaznamenaný obraz kalibračních zkušebních vzorů z letového videorekordéru použitého v bodě (1) tohoto pododstavce.
(3) Pomocí rámcového přemisťovače získejte obrazy zaznamenaných kalibračních zkušebních vzorů leteckého videorekordéru a uložte je do souborů pro pozdější zpracování.
(a) Jestliže je pozemní reproduktor videopásky stejného modelu jako letecký videorekordér, získá se jeden obraz.
(b) Jestliže je pozemní reproduktor videopásky jiného modelu než letecký videorekordér, získají se dva obrazy.
(4) Jestliže je pozemní reproduktor videopásky jiného modelu než letecký videorekordér:
(a) Nahraďte letecký videorekordér pozemním reproduktorem videopásky, přičemž všechny ostatní složky zůstanou stejné.
(b) Přesuňte magnetická média vytvořená v bodě (1) tohoto pododstavce z leteckého videorekordéru do pozemního reproduktoru videopásky a přehrajte zaznamenaný obraz kalibračních zkušebních vzorů za použití pozemního reproduktoru videopásky.
(c) Týmž rámcovým přemísťovačem použitým v bodě (3) tohoto pododstavce získejte dva obrazy zaznamenaných kalibračních zkušebních vzorů z pozemního reproduktoru videopásky a uložte je do souborů pro další zpracování.
(B) Vzorkovací zkoušky
Použitím jakéhokoliv z obrazů získaných v pododstavci (A) tohoto odstavce se zkontroluje vzorkovací schopnost rámcového přemisťovače a zajistí se, že vzorkování přehrávaného obrazu zkušebního vzoru probíhá za přijatelné rychlosti. Vzorkovací rychlost přehrávaného obrazu zkušebního vzoru se považuje za přijatelnou za předpokladu, že napříč zobrazeného rámce čidla je nejméně tolik obrazových prvků, kolik je jich v každé řadě zkušebního vzoru. Jestliže vzorkování vytvoří více obrazových prvků v řadě než je v každé řadě zkušebního vzoru, potom před provedením zkoušek v pododstavci (C) tohoto odstavce je třeba případně převzorkovat obrazy získané v pododstavcích (A) (3) nebo (A) (4) tohoto odstavce, aby daly nové uložené obrazy zkušebních vzorů, kde v každém řádku bude přesně jeden obrazový prvek v každém sloupci zkušebního vzoru (celkem 512 na řádce).
(C) Zkoušky pozemního reproduktoru videopásky
Jestliže je používaný pozemní reproduktor videopásky jiného modelu než letecký videorekordér, projde pozemní reproduktor videopásky všemi zkouškami uvedenými v Příloze B tohoto Rozhodnutí ještě předtím, než smí být použit při analýze údajů z certifikačního nebo ukázkového letu. Původní páska s obrazovým materiálem shromážděným při těchto zkouškách se na požádání poskytne ostatním smluvním stranám pro další zkoušky a ověření po certifikačním nebo ukázkovém letu. To nesmí zpozdit podepsání certifikační zprávy či pozorovací let.
Toto Rozhodnutí vstoupí v platnost současně se Smlouvou o otevřeném nebi a bude mít stejné trvání jako Smlouva.
Rozhodnuto ve Vídni Konzultativní komisí otevřeného nebe 12. října 1994 v každém ze šesti jazyků uvedených v článku XIX Smlouvy o otevřeném nebi, přičemž všechna znění mají stejnou platnost.

Obrázek 1
Obrázek 1 - Digitální senzory rámového typu
Kalibrační blokové schéma pro pozemní zpracovací zařízení používané s digitálními rámcovými zobrazovacími zařízeními.

Obrázek 2
Obrázek 2 - Digitální řádkové zobrazování/snímání nebo analogové řádkové zobrazení/snímání převedené na senzory digitálního typu
Kalibrační blokové schéma pro pozemní zpracovací zařízení používané se zařízeními pro zobrazení řádky infračervená zařízení pro řádkové snímání nebo radary se syntetickou aperturou.

Obrázek 3
Obrázek 3 - Analogové sektory rámového typu
Kalibrační blokový diagram pro pozemní zpracovací zařízení používané s analogovými zařízeními zobrazení rámu