CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 368/1991 Sb. Vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky o zjednodušeném způsobu odměňování pracovníků v organizacích kultury III. Dělníci v kultuře

III. Dělníci v kultuře

368/1991 Sb. Vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky o zjednodušeném způsobu odměňování pracovníků v organizacích kultury

III. Dělníci v kultuře

Povolání: cínař

Příklady pracovních činností:

3. stupeň

Odlití tvarově jednoduchých cínařských výrobků, jejich cizelování s jednoduchými dekory, příprava formy, tavení a legování cínu, ruční nebo strojní úprava.

4. stupeň

Kompletní zhotovení až dvoudílných výrobků do průměru 20 cm (např. misky, talířky, kalíšky, klouby, konvice), tj. odlévání, povrchová úprava technikou škrabání a broušení, ruční leštění pomocí profilovaných hlazených ocelí.

Cizelování mělkých ozdob do hloubky 1 mm, včetně zhotovení jednoduchých nástrojů.

5. stupeň

Odlití cínařských výrobků do třídílných forem velikosti cca 30 cm, včetně spájení jednotlivých dílů a všech dalších dokončujících prací (např. svícny, konvice).

Cizelování tvarově členitých dekorů nebo ornamentů hloubky nad 1 mm (např. medailon s figurálním dekorem, ornamentální ozdoba na džbánech a konvicích).

Restaurování cínařských výrobků (např. svícny, talíře, misky). Zhotovení tvarově členitých nástrojů a přípravků pro ruční výrobu (např. dřevěný model a formy, kopyta, pouzdra z různých materiálů, profilované nástroje).

6. stupeň

Kompletní zhotovování nejsložitějších cínařských výrobků podle výtvarných návrhů nebo historických vzorů, odlévání do vícečleněných forem s bohatým plastickým dekorem včetně zhotovení forem ze sádry, olova, dřeva nebo umělých hmot.

Cizelování výtvarně náročných reliéfních námětů při zachování výtvarného záměru.

7. stupeň

Restaurování velikých tvarově členitých a výtvarně náročných historických unikátů a výstavních exponátů z muzeí a galerií podle pokynů státní památkové péče, patinování restaurovaných výrobků a konzervování historických předmětů k zastavení oxydačního procesu (lokalizace cínového moru, např. křtitelnice).

Povolání: garderobiér

Příklady pracovních činností:

3. stupeň

Drobné opravy poškozených divadelních kostýmů používaných při představení včetně praní, žehlení a balení, součinnost při oblékání účinkujících umělců a oblékání do jednodušších druhů scénických kostýmů.

4. stupeň

Úpravy scénických kostýmů a doplňků při alternacích herců, jejich rozvěšování v šatnách účinkujících umělců, vedení evidence scénických kostýmů a oblékání účinkujících sólistů do náročných druhů kostýmů.

Povolání: krejčí scénických kostýmů

Příklady pracovních činností:

3. stupeň

Zhotovení základních prvků scénických kostýmů.

4. stupeň

Zhotovení částí scénických kostýmů.

5. stupeň

Zhotovení civilních a dobových kostýmů a dobového prádla včetně aranžování jednotlivých kostýmních součástí.

6. stupeň

Zhotovení náročných scénických kostýmů s využitím různých druhů materiálů včetně aranžování kostýmních prvků.

Samostatné zhotovení střihů jednotlivých kostýmních součástí a dobového prádla.

7. stupeň

Zhotovení nejnáročnějších a speciálních prototypů a modelů scénických kostýmů v souladu s režijní koncepcí inscenace podle návrhů výtvarníka s tvůrčím uplatněním znalostí historických vývojových etap v odívání (uniforma, kroj apod.).

Samostatné zhotovení střihů těchto kostýmů včetně zpracování s použitím kombinací různých druhů materiálů a povrchových úprav.

Povolání: chovatel cizokrajných (ohrožených) druhů zvířat, ošetřovatel zvířat

Příklady pracovních činností:

2. stupeň

Pomocné práce při ošetřování a krmení zvířat.

3. stupeň

Provádění základních ošetřovatelských prací podle pokynů.

4. stupeň

Samostatné provádění běžných ošetřovatelských prací včetně krmení zvířat. Pomoc při veterinárních zákrocích.

5. stupeň

Samostatné provádění odborných ošetřovatelských prací včetně přípravy krmiv a krmení zvířat. Asistence při všech typech veterinárních zákroků. Manipulace se zvířaty. Základní údržba expozic včetně provádění základních technických úprav. Základní informační činnost.

6. stupeň

Komplexní chov zvířat více než 3 zoologických skupin včetně přípravy a podávání nejsložitějších diet pro zvířecí specialisty a léků podle pokynů veterinárního lékaře, vyhledávání náhražkového krmení.

Komplexní ošetřování a chov vzácných a ohrožených druhů zvířat včetně samostatného vedení umělého odchovu jejich mláďat. Samostatná expoziční činnost pro prezentaci zvířat návštěvníkům. Úprava životního prostředí v expozicích podle biologických a teritoriálních nároků jednotlivých druhů zvířat.

Povolání: knihař

Příklady pracovních činností:

3. stupeň

Vykonávání jednoduchých knihařských prací při obnově knižních fondů včetně přípravných a pomocných prací.

5. stupeň

Vykonávání odborných knihařských prací na knižních vazbách a převazbách, zpracování neprůmyslové vazby včetně zdobení desek ručně, kartonážní a řezačské práce.

6. stupeň

Vykonávání speciálních knihařských prací, řízení a organizace práce v knihařské dílně.

Povolání: modelář výstavních modelů

Příklady pracovních činností:

2. stupeň

Zhotovení jednotlivých částí modelů ze dřeva, plexiskla a novoduru (např. podstavec pro motor, podpěry pod tlakové válce).

Úprava povrchu dílčích částí modelů zhotovených ze dřeva, plexiskla a novoduru ke konečné barevné úpravě.

Drobné povrchové úpravy při repasy modelů.

3. stupeň

Zhotovení detailů podle dílčích výkresů na statických modelech, provedení jednoduché terénní úpravy modelů.

Zhotovení detailů budov pro architektonické a urbanistické modely (statické).

4. stupeň

Odlití částí modelů z umělých hmot (např. dentacryl, epoxydové pryskyřice).

Kompletace sestav a podestav do celků podle výkresové dokumentace.

Složité (přesné) terénní úpravy modelů.

5. stupeň

Zhotovení a sestavení architektonických a urbanistických modelů větších celků (např. město, přehradní hráze).

Zhotovení a sestavení funkčních modelů.

Zhotovení formy pro odlévání části modelů z epoxydových pryskyřic a dentacrylu.

6. stupeň

Řízení práce při zhotovení a montážích velmi složitých architektonických a urbanistických modelů a průmyslových celků (statických).

Zhotovení velmi složitých funkčních modelů s elektronickým vybavením.

Řízení práce při zhotovení a stavbě složitých funkčních modelů.

7. stupeň

Řízení práce při zhotovení a montážích technicky i výtvarně nejnáročnějších funkčních modelů pro vývojové účely při dodržení přesných technických parametrů a podmínek, včetně jejich průmyslového a výtvarného řešení. Určování grafické úpravy i barevného pojetí modelů a případné předvádění modelů na zahraničních veletrzích a výstavách (např. model historické budovy Národního divadla, modely dostavby Národního divadla, model Anežského kláštera, funkční modely strojně technologické).

Povolání: obuvník scénické a krojové obuvi

Příklady pracovních činností:

2. stupeň

Zhotovení dratví, vylepování vnitřků obuvi.

3. stupeň

Našívání svršků a opravy scénické a krojové obuvi.

4. stupeň

Zhotovení spodků (včetně krájení a vysekávání) a náročných vrchů speciální obuvi.

5. stupeň

Individuální ruční výroba taneční, baletní a krojové obuvi, včetně oprav, barvení a stříkání obuvi.

6. stupeň

Zhotovení ručně šité náročné historické obuvi z různých materiálů a různou technologií podle návrhu výtvarníka, bez dělby práce, podle vlastních znalostí dobových stylů a potřeb scénické praxe.

7. stupeň

Samostatné vypracování návrhů a zhotovení vzorů nejnáročnějších modelů scénické a krojové obuvi, různé ortopedické úpravy při dodržení náročných tvarů podle požadavků výtvarníka s využitím speciálních materiálů a mimořádných výrobních technologií, bez dělby práce, podle vlastních znalostí dobových stylů a potřeb scénické praxe.

Povolání: osvětlovač

Příklady pracovních činností:

2. stupeň

Manipulace se žárovkovými svítidly na osvětlovacích mostech, roštech, portálech a galeriích. Jejich směrování, seřizování úhlu rozptylu, změkčování a tvarování světelného kužele pomocí klapek, komínů, žaluzií a ostatního příslušenství, včetně údržby.

3. stupeň

Rozmisťování, obsluha a běžná údržba žárovkových a obloukových svítidel včetně seřízení a nastavování světelného toku a světelné stopy s ohledem na intenzitu a rovnoměrné rozložení světla, rozvodných stoků a jejich mechanických a elektrických částí nebo obsluha tvarovacích i reportážních světlometů.

6. stupeň

Seřízení všech druhů osvětlovacích zařízení včetně statických a kinetických projekcí na domácí i cizí scéně. Řízení montážních, případně likvidačních prací elektrorozvodů scénického osvětlení v interiérech i exteriérech s využitím střídavého i stejnosměrného proudu různých napětí včetně montáže a připojení přívodu, případně náhradního zdroje energie.

7. stupeň

Řízení zasvětlení složitých scén se zajištěním komplikovaných a technicky náročných světelných podmínek podle tvůrčích záměrů inscenátorů s použitím předních i zadních projekcí a jiných divadelních efektů.

Sestavení světelného scénáře představení a záznam světelných scén pro regulaci scénického osvětlení do řídícího systému elektronických regulátorů scénického osvětlení na bázi počítačů, včetně opravy regulátoru.

Povolání: pracovník lidově technické zábavy

Příklady pracovních činností:

2. stupeň

Stavění, obsluha, běžná údržba a doprovod při přepravě méně náročných atrakcí (např. dětské kolotoče bez hydraulického zařízení, dětské houpačky, střelnice, strašidelné zámky průchozí a další atrakce podobného charakteru.

3. stupeň

Stavění, obsluha, běžná údržba a doprovod při přepravě náročnějších atrakcí (např. dětské kolotoče s hydraulikou, velké a přehupovací houpačky, řetízkové kolotoče, dětské vláčky, dětská kolejová autíčka, lochnesky, strašidelné zámky s pojízdnými vozíky a další atrakce podobného charakteru).

4. stupeň

Stavění, obsluha, běžní údržba a doprovod při přepravě náročných atrakcí, např. twistery, ruská kola, zvonkové dráhy, loopingy, hydrauliky, létající koberce, tobogany a další atrakce podobného charakteru.

5. stupeň

Stavění, obsluha, běžní údržba a doprovod při přepravě technicky nejnáročnějších atrakcí (např. autodromy, autopísty, horské dráhy, bobové dráhy, alpské dráhy, centrifugy, obří kola a další atrakce se složitým mechanickým nebo elektronickým systémem). Řízení podřízených pracovníků.

Povolání: promítač, promítač mechanik, promítač ve zvukových halách

Příklady pracovních činností:

3. stupeň

Příprava a obsluha profesionálního pevně zabudovaného promítacího zařízení včetně přípravy a ošetřování filmových kopií.

4. stupeň

Příprava a obsluha promítacího zařízení včetně řídícího pultu v hledišti, promítání speciálními technologiemi.

6. stupeň

Příprava, obsluha, ošetřování, kontrola a seřizování profesionálních promítacích zařízení (pracovišť) ve zvukových halách.

Povolání: rekvizitář

Příklady pracovních činností:

2. stupeň

Nákup, příprava a udržování osobních a spotřebních divadelních rekvizit, jejich aranžování a instalace na scéně.

4. stupeň

Technické zajištění funkce rekvizit (např. střelných zbraní) nebo dotváření zvukových nebo optických efektů pyrotechnickými prostředky podle scénáře.

Povolání: ruční krajkářka

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Zhotovení jednodušších, drhaných krajek při použití různých typů uzlíků (např. menší závěsy, okraje, lemy prostírek).

5. stupeň

Zhotovení jednoduché ručně paličkované krajky menších rozměrů při použití 5 základních technik (kroucený pár, řetízek, plátýnko, polohod, lístkovina) a maximálně 15 párů paliček.

Zhotovení netvarované nebo jednoduše tvarované krajky pletené na rámu technikou prostiny, dírek, a vícebarevného vzoru.

Zhotovení náročné tvarované drhané krajky při použití různých kombinací uzlíků (kabelky, kabely, oděvní doplňky) a náročné velkoplošné drhané krajky (exponáty reprezentačního charakteru).

6. stupeň

Zhotovení složitější paličkované krajky s použitím kombinací základních technik, různých druhů výplní včetně krajek tvarovaných do rohu a jednodušších figurálních krajek.

Zhotovení šité krajky z hrubších materiálů při použití základních technik (plátýnko, plátýnko s dírkou, podkládaný tyl, spojky, pikotky).

Zhotovení komplikované tvarované krajky pletené na rámu podle návrhů výtvarníka nebo podle vlastního návrhu.

7. stupeň

Tvorba nových vývojových vzorů interiérových a oděvních paličkovaných a šitých krajek podle návrhů výtvarníka nebo podle vlastních návrhů.

Tvorba unikátních interiérových a oděvních paličkovaných a šitých krajek (výstavní exponáty, přehlídkové modely) ve spolupráci s výtvarníkem nebo podle vlastních návrhů.

Restaurování všech druhů muzeálních, historických a krojových krajek.

Povolání: ruční tkadlec

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Tkaní hladkých jednobarevných a jednoduše vzorovaných koberců, ruční vázání hladkých koberců.

Ruční tkaní prýmků, bord, frazet, marabu, třásní, stáčení a spřádání šňůr.

Zhotovení ozdobných čalounických mašliček, potahování a vyšívání čalounických slohových knoflíků.

5. stupeň

Tkaní strukturálních a vlasových koberců.

Tkaní a vázání vzorovaných koberců s vyvazovaným vlasem a koberců s jednoduchou vazbou včetně nástěnných koberců a tapiserií.

Tkaní hladkých tkanin v základních vazbách s osnovními barevnými pruhy, barevnými vzory v útku včetně kusového textilu.

Tkaní hladkých potahových, dekoračních a oděvních tkanin v základních vazbách jednobarevných, případně s osnovním vzorováním.

Tkaní složitých prýmků s náročnými ozdobnými prvky, zhotovení ozdobných střapců.

6. stupeň

Tkaní a ruční vázání koberců velkých rozměrů s náročnými vzory podle předlohy nebo patrony včetně koberců s vyvazovaným vlasem.

Tkaní barevně vzorovaných tkanin s velkým reportem nebo složitou nepravidelnou vzorovou střídou, zejména v útku.

Tkaní barevně vzorovaných tkanin, koberců a tapiserií ve spojení s kombinacemi vazebnými vytvářenými šlapáním.

Tkaní ve složitých (odvozených) vazbách s více podnožkami, dosahovaných kombinací na tkalcovském zařízení - pravidelná střída.

Zhotovení kopií historických prýmkařských výrobků.

7. stupeň

Realizace náročných unikátních koberců a tkanin s využitím tradičních i nových technologických postupů a vazebných technik.

Tkaní výstavních a reprezentačních exponátů, velkoplošných závěsů, opon a tapiserií podle návrhů výtvarníka nebo vlastních návrhů.

Restaurování všech druhů historických tkanin a koberců nebo koberců a opon vzniklých podle výtvarných návrhů (originálů).

Povolání: ruční vyšívačka

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Vyšívání motivů a znaků na prapory a vlajky.

5. stupeň

Vyšívání motivů při použití základních ozdobných stehů a jejich kombinací (napři perličkový, stonkový, řetízkový, krokvička, uzlíčky) na tkaninách s jasnou strukturou.

Plná výšivka.

Vyšití jednoduchých ažur.

Aplikace s použitím netřepivého materiálu.

6. stupeň

Zhotovení výšivek velmi složitou kombinací stehů s použitím rozličných druhů materiálů podle individuálních návrhů výtvarníků včetně replik historických praporů.

Výšivky na výřez, šití přes vrapy, složité ažury, prolamování, ozdobné spojovací stehy.

Malba jehlou, gobelínová výšivka, výšivka na tylu.

Aplikace s použitím třepivých materiálů.

Výšivka kovovými vlákny, krumplování, šňůrování, korálková výšivka.

Vyšití písma, jednoduchých emblémů a vzorů na stuhy kladením stříbra, zlata a hedvábí.

7. stupeň

Zhotovení nových vývojových interiérových a oděvních unikátních výšivek ve spolupráci s výtvarníky a podle vlastních návrhů.

Bílá výšivka plná a dírková, výšivka richeliu, pavoučky různých tvarů a výplní.

Zhotovení výšivek na jemných tkaninách (véba, batist, popelín, mlynářské plátno) při použití více druhů vyšívacích technik.

Aplikace na tylu, zhotovení výšivek marseilskou technikou do rozměru uzlíčků 1 mm.

Restaurování všech druhů historických, muzeálních výšivek včetně lidových výšivek, vyšívačské restaurování historických gobelínů podle pokynů státní památkové péče.

Povolání: stavěč scénických dekorací

Příklady pracovních činností:

2. stupeň

Sestavování fundusových prvků, praktikáblů, schodišť, oken, dveří a jejich spojování se zajištěním jejich stability na vyznačený půdorys členité dekorace. Obsluha jevištní mechanizace (např. pevné točny, tahy na provazišti, propadla).

Práce při předvádění zvířat při příchodu do manéže, jejich chytání a odvádění do stájí.

Manipulační práce při stavění a bourání manéžové klece pro předvádění šelem.

3. stupeň

Sestavování a rozebírání dekorací z jednoduchých dekoračních prvků, pokrývání dekorací lepenkou s jutou.

Nakládání, skládání a přenášení dekoračních prvků, schodů, praktikáblů a ostatních částí scénické výpravy, jejich umisťování na scéně nebo ve skladu podle určeného pořadí a druhů.

Stavění cirkusového stanu s použitím speciálních kladkostrojů na vytahování a vypínání cirkusového stanu.

Obsluha různých mechanických strojů a přístrojů.

Sestavení manéžové klece při představení včetně tunelů pro příchod a odchod šelem.

Stanovení složitých rekvizit pro přízemní a vzdušná čísla podle instrukce artisty nebo vedoucího artistické skupiny během představení.

Sestavení ochranných lodžií a ochranných sítí.

4. stupeň

Samostatné postavení členitých a velkorozměrných realistických jevištních scénických úprav na točně včetně obsluhy velké a složité mechanizace (např. točny s proměnlivými polohami) a provádění odborných oprav složitých scénických dekoračních prvků.

Řízení prací při stavění a rozebírání cirkusových stožárů, amfiteátrové galérie při vztyčování cirkusového stanu, při úpravách terénu i s použitím mechanických prostředků a zařízení.

Řízení sestavení manéžové klece včetně sítě, tunelu a manéžové podlahy.

Sestavení nejsložitějších rekvizit pro jednotlivá artistická čísla.

5. stupeň

Řízení stavby členitých jevištních celků, jejich úprav, proměn a demontáží na jevištích se složitou moderní jevištní technologií.

Povolání: tkadlec tapiserií

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Tkaní gobelínů složitější barevnosti, norská a jednoduchá francouzská technika.

5. stupeň

Tkaní tapiserií s technickým pauzováním podle složitějších vzorových předloh ve všech gobelinářských technikách.

Provedení složitějších restaurátorských prací ručně vázaných koberců.

6. stupeň

Tkaní výtvarně náročných tapiserií a gobelínů složitou vazební technikou, četných barevností, podle výtvarných návrhů a vzorů.

Restaurování tapiserií a gobelínů.

7. stupeň

Řízení práce a tkaní výtvarně nejnáročnějších tapiserií a gobelínů, nástěnných koberců ve všech použitelných technikách a ve všech materiálech včetně určování potřebných materiálů a barevného ladění.

Restaurování cenných tapiserií a vzácných koberců, gobelínů z památkových fondů a reprezentačních interiérů podle pokynů státní památkové péče.

Povolání: umělecký čalouník a dekoratér

Příklady pracovních činností:

5. stupeň

Čalounění klubového nábytku s péřovými polštáři, klubových křesel, ušáků a pohovek dělených i vtahovaných z kůže; koženky, plyše, brokátu a jiných tkanin i plastických materiálů individuálních tvarů a vzorů podle návrhů výtvarníků nebo podle vlastních návrhů bez dělby práce, s výtvarným řešením prostoru. Řízení a organizování dekoratérských prací včetně samostatného provedení nejsložitějších prací s výtvarným řešením prostoru. Potažení členitých stěn textilem (brokátem), sesazení vzorů na tapetě.

Samostatné zhotovení a opravy veškerého čalouněného slohového nábytku podle výtvarných návrhů nebo historických vzorů. Samostatné zhotovení vícestupňových opon.

6. stupeň

Samostatné zhotovení nejnáročnějších slohových umělecko řemeslných čalounických individuálních výrobků, prototypů a prací v interiéru při použití materiálů náročných na zpracování podle návrhů výtvarníků a architektů.

Vytvoření nejnáročnějších velkoplošných výtvarných kompozic goblénů, koberců, dekoračních závěsů, horizontů, opon apod. náročnými aplikacemi a povrchovými strukturami z různých materiálů s vlastním dotvářením nebo podle vlastních návrhů.

Restaurátorské a rekonstrukční individuální práce vysoké náročnosti na historicky cenném čalouněném nábytku a na interiérech podle pokynů orgánu státní památkové péče.

Povolání: umělecký kameník

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Zhotovení jednoduchých plastik, reliéfů z kamene pomocí tečkovacího strojku, jejich skládání a spojování v celek podle výkresů.

5. stupeň

Zvětšení a zmenšení plastiky, reliéfu z modelu do požadovaného rozměru pomocí kružidel a tečkovacího strojku.

Broušení reliéfů nebo soch ručně i strojově - pemzou, plátěnými kotouči, s použitím kyselin.

Zhotovení hliněných a sádrových odlitků architektonických prvků a článků podle originálu, sekání jednotlivých částí sochařského díla do kamene podle modelu nebo odlitku.

Osazení sochařských a kamenosochařských děl. Sekání plastického písma a jeho konečná úprava.

Oprava figurálních a architektonických děl, např. římsy, sokly, kamenná zábradlí, schody apod.

6. stupeň

Vytesávání soch, plastik, reliéfů a jiných uměleckých děl z kamene podle návrhů výtvarníka a architekta nebo zhotovení věrných kopií podle historických předloh nebo originálů ze všech druhů kamene.

Tesání složitých druhů písma (např. renesanční, gotické), emblémů, znaků apod. včetně zlacení a barvení.

Restaurování jednodušších sochařských a architektonických děl z kamene.

7. stupeň

Vytesávání originálu nebo věrné kopie náročného uměleckéha díla složitého a členitého, monumentálního charakteru z kamene (sousoší) podle návrhu výtvarníka nebo historických předloh.

Restaurování historicky cenných kamenosochařských děl monumentálních a velmi složitých (balustrád, bohatě zdobených soklů, portálů, plastik apod.).

Povolání: umělecký keramik

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Zhotovení půlových a klínových forem pro užitkovou a figurální keramiku.

Vytáčení keramických výrobků z volné ruky do objemu 8 l a výšky 35 cm.

Příprava glazur a engob. Glazování a engobování všemi technikami.

Sestavování keramických výrobků dolepováním.

Dekorování rytím, škrabáním, malováním.

Zhotovení a osazení jednoduchého reliéfu.

Překreslení kartonů keramických reliéfů a mozaiky do návrhu.

5. stupeň

Zhotovení mnohodílných víceklínových sádrových forem.

Vytáčení z volné ruky nádob do objemu 20 l.

Modelování a formování plastik a složitějších reliéfů podle návrhu.

Samostatné zhotovení výrobku s dekorem v celém technologickém procesu.

Glazování velkých plastik a reliéfů včetně osazení.

6. stupeň

Zhotovení sádrového modelu a formy členitých figur.

Vytáčení z volné ruky výrobků členitého profilu a objemu nad 20 l včetně sesazování nádob nad 1 m výšky.

Vyvzorování receptů glazur a materiálů podle požadavků výtvarníka.

7. stupeň

Samostatné provedení replik historických předmětů včetně technologie.

Zhotovení originálů uměleckých plastik, reliéfů, obkladů podle vlastního návrhu nebo návrhu výtvarníka.

Dekorování všemi najnáročnějšími technikami včetně technik lidových tradic.

Restaurování historicky cenných terakot, režné a glazované keramiky v exteriérech nebo interiérech.

Povolání: umělecký kovář a zámečník

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Zhotovení atypických kovových výrobků, konstrukcí při realizaci uměleckých prvků ve výstavní a interiérové tvorbě všech druhů (např. slohové kliky a štíty, jednoduchý reliéf, podnoží sedacího nábytku apod.).

5. stupeň

Zhotovení ozdobných znaků, kazetových zámků s cizelovaným krytem, erbů, mříží, rostlinných motivů, krbových souprav, okrasného kování a ozdob historických tvarů i novodobých děl podle výtvarných návrhů včetně zhotovení atypických dílů, i z barevných kovů, s použitím starých technik.

Výroba základních scénických konstrukcí výtvarně méně náročných, eventuálně podle výkresové dokumentace.

6. stupeň

Zhotovení dvoukřídlých mřížových vrat s nadsvětlíkem podle výtvarného návrhu řešením mechanických funkčních dílů.

Restaurování kovářských a zámečnických prvků, slohového polozadlabaného zámku s rytým štítem a barevným leptaným dezénem.

Zhotovení kovaných i svařovaných plastik historického i soudobého výtvarného projevu nebo podle modelu i s využitím vlastního řemeslného rukopisu.

Zhotovení slohového točivého schodiště s nepravidelným půdorysem včetně zábradlí.

Povrchové úpravy prací cínováním v lázni, chemické barvení kovů.

Sestavení rekonstruovaných slohových mřížových detailů v celek.

Zhotovení výtvarně náročných konstrukcí scénických dekorací, výroba složitého kovového nábytku, výroba rekvizit.

7. stupeň

Zhotovení figurální plastiky tepané z měděného, mosazného plechu, kované v oceli podle návrhů výtvarníků nebo vlastního návrhu.

Zhotovení výtvarně nejnáročnějších kovových sestav architektury monumentálního pojetí v kombinaci s různými druhy materiálů.

Restaurování nejstarších slohových řemeslných památek pro muzeální účely a zhotovení případných kopií pro další použití podle pokynů památkové péče.

Povolání: umělecký kovolijec - cizelér

Příklady pracovních činností:

3. stupeň

Zaformování a odlití tvarově jednoduchých uměleckých předmětů včetně ručního opracování a povrchové úpravy.

4. stupeň

Formování a odlití figurek, ozdobných dveřních klik, včetně zhotovení formy, ručního opracování odlitků plastik osekáváním, broušením a zhotovení klínové formy.

5. stupeň

Zaformování a odlití složitějších plastik a reliéfů, na sucho, včetně řešení slohové soustavy, opracování povrchu plastik a reliéfů, zhotovení potřebného nářadí, slícování a montáž částí figur.

6. stupeň

Zaformování a odlití složitých plastik z bronzu s provedením vtokové soustavy včetně legování a cizelování. Restaurování historických částí objektů podle vzoru, osazení rozměrných plastik.

7. stupeň

Formování a odlití velmi složitých výtvarných děl včetně rozřezání sádrových modelů, stanovení dělící roviny, vtokové soustavy, legování slitiny a určení licí teploty kovu.

Řízení kompletního zhotovení a osazení monumentálních plastik a sousoší.

Restaurování historických bronzových děl ve spolupráci s památkovou péčí.

Povolání: umělecký leptař skla

Příklady pracovních činností:

6. stupeň

Provedení leptů na skle v kresbě ornamentální, figurální i abstraktní k dotváření vnější a interiérové architektury podle návrhu výtvarníka nebo podle vlastního návrhu (např. leptaná okna, portály, dělící stěny, lustry apod.).

7. stupeň

Řízení leptařských prací na skle a konkrétní realizace výtvarných návrhů.

Samostatné provádění leptaných skleněných plastik v kombinaci s jinými materiály (kov, dřevo).

Povolání: umělecký malíř

Příklady pracovních činností:

5. stupeň

Patinování štukových ornamentů.

Provedení velkoplošných nástěnných maleb, kreslení historických prvků, figurálních a ornamentálních motivů.

Zpevnění (injektáže) uvolněných částí omítky s nástěnnou malbou. Malířské napodobení všech druhů materiálů, zhotovení plastických maleb s napodobením architektonických prvků. Jednodušší scénické malby (figurální, architektonické a krajinářské kompozice), finální úprava divadelních rekvizit.

6. stupeň

Provedení slohových maleb včetně doplnění námětu, sondáže vrstev maleb, určení chemických a fyzikálních vlastností materiálů, stanovení postupu prací.

Přesná realizace malby portrétů podle fotografie.

Provedení maleb různými náročnými technikami podle vlastní kompozice.

Vytváření středních a menších scénických maleb všech druhů včetně figurální, architektonické a krajinářské kompozice. Malířské restaurování nábytku, finální úprava náročných divadelních rekvizit, malování figurálních plastik.

7. stupeň

Restaurátorské a konzervátorské práce velmi cenných monumentálních maleb a obrazů v historických a památkově chráněných objektech podle pokynů státní památkové péče při použití všech technik a na všech materiálech.

Vytváření nejnáročnějších monumentálních maleb (např. prospekty, horizonty, panorámy, koberce) všech druhů, figurální, architektonické, krajinářské kompozice se zachováním autorského rukopisu s výtvarným dořešením při mnohonásobném zvětšení různými technologiemi na různých materiálech (např. plátno, samet, hedvábí, tyl, juta, molino) s koordinací prací.

Povolání: umělecký mozaikář

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Ruční příprava základního materiálu a štípání do polotovarů včetně výběru materiálu dle struktury a barev. Zpracování všech druhů mozaikářského materiálu do potřebných tvarů pro sestavení mozaiky.

Kopírování kartonů v měřítku 1:1 za pomoci pausy, provedení rastru a změření pro montážní práce a přenesení kresby na stěnu nebo panel.

Vysazování mozaiky negativně na papír bez náročných výtvarných prvků.

5. stupeň

Vysazování mozaiky z kamene, skla, keramiky, oběma technikami, tj. negativní na papír nebo technikou přímého vysazování (alla prima), složitější abstraktní kompozice podle vyvzorované předlohy.

Samostatné sestavení malých kompozic do rámů nebo panelů.

6. stupeň

Kompletní provádění mozaikářské činnosti a veškeré montážní práce s ní související.

Vzorování náročných mozaikových prací s vytvořením struktur odpovídajících výtvarnému záměru. Skladba, struktura, barevnost a velikost uložených kostek v ploše tak, aby odpovídala celkovému záměru a charakteru díla.

7. stupeň

Restaurování nebo rekonstrukce historicky cenných mozaikových děl podle pokynů státní památkové péče. Zvětšení a převedení barevného návrhu nad měřítko 1:1 pro potřebu výroby se zakreslením barevných ploch, přechodů valérů se zachováním rukopisu autora.

Povolání: umělecký pasíř

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Zhotovení atypických výrobků z různých druhů kovu (např. osvětlovací tělesa a dobové rekvizity) a dílů menších rozměrů včetně montáží.

5. stupeň

Zhotovení složitých výrobků z různých druhů plechů, víceplamenných svítidel, barvení pasířských výrobků, montáž v objektech.

Zhotovení kruhového zapuštěného svítidla z ocelového materiálu včetně rozptylné mřížky o průměru 600 mm, případně i elektrického zapojení a přezkoušení.

6. stupeň

Zhotovení velmi náročných výrobků z plechu a jiných kovových materiálů, povrchová úprava na starou bronz. Zhotovení rozměrné prostorové složité plastiky podle návrhu výtvarníka z neželezných kovů včetně stylové povrchové úpravy.

Rekonstrukční práce historicky cenných pasířských výrobků.

7. stupeň

Restaurování a konzervování historických pasířských výrobků a výtvarných děl podle pokynů státní památkové péče.

Zhotovení monumentálních portálů pasířskými technikami, reliéfů, plastik podle návrhů výtvarníků pro reprezentační prostory, památníky, muzea, zámky.

Povolání: umělecký pozlacovač

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Doplňování plastik, reliéfů a mobiliářů drobnou řezbou ve dřevě nebo domodelování masou či tmelící sádrou drobných chybějících částí.

5. stupeň

Zlacení klihovou a mastnou technikou a leštění achátem.

Pozlacení bohatě modelovaných lišt na lesk zlatou, stříbrnou nebo hliníkovou fólií.

Pozlacení méně náročné plastiky, figur, složitých ornamentů a písma.

Patinování tvarově členitých ozdob zlacené plastiky nebo figury.

6. stupeň

Ruční modelování, vyřezávání a gravírování poškozených zlacených složitých ornamentálních ozdob na dřevě, kovu, sádře, umělé hmotě, včetně doplnění chybějících částí.

Pozlacování plastik, reliéfů z kamene, kovů, umělých hmot a sádry matovým zlacením (metál, zlato, hliník) a leskem zlacením (zlato, stříbro), včetně patinování a dodržování památkářských záměrů.

7. stupeň

Pozlacovačská práce na složitých figurálních plastikách, basreliéfech a reliéfech z různých materiálů jako pískovec, kámen, sádra, dřevo, umělá hmota, kov, včetně domodelování chybějících částí.

Zlacení monumentálních barokních interiérů, oltářů a mobiliářů, včetně plastik s povrchovou úpravou alabastru a polírovací bělí na figurálních plastikách.

Restaurování a konzervace včetně pozlacovačských a lakýrnických prací, provedení mramorů na dřevě povrchovou technologií mastnou či klihovou a veškeré polychromie na umělecky a historicky velmi cenných památkách podle pokynů orgánů státní památkové péče.

Povolání: umělecký řezbář

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Provedení povrchových úprav řezbářských tvarově jednoduchých výrobků vrubořezbou, lakováním, vypálením vzorů a složitějších obrazců.

Soustružení z ruky kónických noh, kuželů.

Provedení drobných řezbářských prací při opravách slohového nábytku, historických dveří a oken, jejich petrifikace a konzervace.

5. stupeň

Soustružení z ruky složitých výrobků profilových a vybíraných tvarů (např. součástí stylového nábytku).

Zhotovení individuálních různých dílu a výrobků vyřezáváním včetně výrobků lidové umělecké výroby.

Kompletní zhotovení vzorků ozdobných detailů pro umělecký nábytek a bytové doplňky.

Opravy a konstrukční podchycení řezaných vratových frízů na slohových dveřích, zpevnění dřeva, petrifikace a opravy slohových artefaktů (např. kazetové stropy, slohová okna, truhlice, slohové řezby).

6. stupeň

Samostatné zhotovení výtvarně náročných složitých řezbářských prací podle požadavků charakteru umělecké výroby podle návrhů výtvarníků nebo vlastních návrhů.

Restaurování a renovování jednodušších slohových interiérů a exteriérů řezbářskou technikou včetně povrchové úpravy dle záměrů státní památkové péče.

7. stupeň

Dřevořezbářské zhotovení kopií a rekonstrukce složitých zdobených slohových interiérů, dekorativních prvků ze dřeva a dřevomozaiky.

Zhotovení výrobků vyřezáváním kazetových, tvarovaných dřevořezbářsky zpracovaných, ornamentálně dýhovaných, intarzovaných, různými spoji spojovaných výrobků a dekorací.

Řezby figurálních předmětů lidového a užitkového umění s použitím různých technik, vybíjení a vylévání kovem.

Zhotovení dřevěných plastik a soch podle historických vzorů basreliéfních řezeb i výtvarných návrhů.

Restaurování historických dřevěných plastik, reliéfů, soch, mobiliářů, velkoplošné intarzie a inkrustace apod. podle pokynů státní památkové péče.

Povolání: umělecký sklenář - vitrážista

Příklady pracovních činností:

5. stupeň

Samostatné rozšablonování návrhu s ornamentálním námětem, sestavení sítě z olověných drážek, zasazení hotové skleněné mozaiky do rámů nebo zdiva.

Zhotovení vitráže z barevných nebo malovaných skel náročné kresby a barevnosti do profilových olověných prutů včetně spájení a montáže.

Demontáž oken v olově (příprava na restaurování).

6. stupeň

Zhotovení vitráže chrámových a slohových oken s figurálními a portrétními motivy včetně montáže.

Restaurátorské práce na skleněné vitráži a barevných oknech v olově pro chrámy a památkové objekty.

7. stupeň

Sestavení individuálních plastik (výtvarných celků) z různých druhů skel nebo v kombinaci s různými materiály (např. dřevo, kov), zhotovení monumentálních uměleckých děl ze skla (dobových i moderních vitráží) za použití mimořádně náročných pracovních technik a malby skla.

Restaurátorské práce na skleněné vitráži a barevných oknech nejnáročnějšího charakteru na historických objektech podle pokynů státní památkové péče.

Povolání: umělecký štukatér a kašér

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Zhotovení jednoduché klínové formy a odlití sádrového odlitku včetně retuše.

Zhotovení konstrukce, tažení jednoduchých říms a profilů.

Modelování slohového ornamentu podle dokumentace, zhotovení šablon všech druhů.

Modelování a zhotovení menších plastických modelů, různých plastik a odlitků, divadelních rekvizit, ornamentálních ozdob, architektonických a plastických částí či prvků výzdob scénických dekorací, exteriérů a interiérů z nejrůznějších materiálů.

5. stupeň

Tažení profilů a rozet na stropě včetně zhotovení konstrukcí. Odlití a osazení sádrových odlitků do profilů a říms včetně zhotovení forem.

Zhotovení sgrafitové výzdoby budov, montáž složitých sádrových konzol a říms.

Restaurování slohových profilů hlavic, omítek a zajištění uvolněných částí injektáží.

Snímání různých částí lidského těla, zhotovení všech druhů forem náročných plastik z nejrůznějších materiálů a zhotovení odlitků do těchto forem.

6. stupeň

Zhotovení složitého raficového stropu, tažení niky, sloupů a jiných profilů.

Restaurování slohového ornamentálního sgrafita, fixace a konzervace.

Zhotovení modelu balustrády, zaformování modelu, zhotovení výdusků.

Restaurování složitějších kamenných článků a portálů.

Modelování architektonické výzdoby ze štuku v požadovaném slohu.

Modelování a zhotovení modelů a plastik všeho druhu z nejrůznějších materiálů a různých povrchových úprav dle návrhů výtvarníků pro scénografickou výrobu, odlévání epoxidových a polyesterových pryskyřic, včetně laminování.

Snímání masek či částí obličeje u živých modelů.

7. stupeň

Provedení vícebarevného figurálního sgrafita, barevného umělého mramoru a provádění umělého mramoru do sádrových forem.

Restaurování složitých ornamentálních slohových podhledů.

Vytváření všech druhů nejnáročnějších velkých tvarově velmi náročných plastik včetně figurálních v nadživotních velikostech s pohybovými možnostmi nejrůznějšími technologiemi a povrchovými úpravami dle návrhů výtvarníků nebo dle vlastních návrhů.

Povolání: umělecký truhlář

Příklady pracovních činností:

4. stupeň

Zhotovení jednoduchých individuálních výrobků užitého umění samostatně bez technologické dělby práce s použitím sesazování dýh na křížovou spáru, šachovnici a žilky, při moření domácích dřevin se zachováním kresby včetně konečné povrchové úpravy.

5. stupeň

Zhotovení nábytku podle výtvarného návrhu s výběrem materiálů. Zhotovení jednodušších intarzií ornamentálních a figurálních včetně přípravy dýh a podkladů.

Zhotovení slohových oken a dveří podle původních vzorů s přenesením detailů a profilace dřeva včetně okování.

Rekonstrukce vykládaných historických podlah a vlysů se zachováním původních druhů dřev, rozměrů a povrchové úpravy. Zhotovení individuálních scénických doplňků, převážně ručně bez dělby práce.

6. stupeň

Zhotovení slohového nábytku, kazetových stropů podle vzoru, zhotovení nábytku s výraznými uměleckými prvky, včetně lidové umělecké výroby.

Zhotovení a sestavení složitých individuálních zabudovaných skříní do nepravidelného prostoru.

Restaurování slohového nábytku.

Dekorování obkládání stěn historických interiérů rámcovými konstrukcemi a výplněmi z ušlechtilých dřev včetně konzervace. Zhotovení kusového nábytku podle návrhů včetně přípravy materiálu, zhotovení intarzií, výtvarně náročných a složitých slohových částí scénických dekorací (např. speciální plastiky v perspektivních zkratkách - oltáře, krby, portály).

Zhotovení a restaurování výtvarně nejnáročnějších slohových a staticky náročných scénických dekorací.

7. stupeň

Řízení a provádění nejnáročnějších prací při zhotovování slohového nábytku a stavebních slohových prvků.

Zhotovení výtvarně náročného interiérového zařízení podle výtvarného návrhu včetně sestavování

Zhotovení náročných ornamentálních a figurálních intarzií a maketárií včetně jejich oprav ve všech technikách.

Náročné restaurátorské práce na slohovém nábytku a interiérech, na obložení tabulových a kazetových stropů, sloupoví, stěn a schodišť při dodržování památkového záměru.

Restaurování souborů a kompletů velmi vzácného a výtvarně složitého historického nábytku I. kategorie, zařízení všech slohů a stylů, zhotovení kopií a rekonstrukce.

Povolání: vlásenkář a maskér

Příklady pracovních činností:

3. stupeň

Poutkování vlásenek, šití montur, úprava jednodušších účesů, třásnění a lepení vlásenek a vousů.

4. stupeň

Zhotovení běžných divadelních a módních vlásenek různých typů včetně barvení, provedení jednodušších charakterních maskérských prací spojených s úpravou účesů účinkujících umělců.

5. stupeň

Zhotovení výtvarně náročných dobových vlásenkářských výrobků a masek se složitým technologickým a výtvarným řešením podle výtvarného návrhu s použitím přírodních i umělých materiálů. Provedení charakterních maskérských prací (s použitím plastické modelace).

6. stupeň

Samostatné technologické navržení a kompletní zhotovení individuálních masek a vlásenek v souladu s charakterem výrazu historických, současných nebo jiných charakterních postav s použitím nejrůznějších materiálů a speciální technologie podle návrhu výtvarníka, při použití vlastní tvůrčí metody, snímání masek herců, zhotovení formy, odlévání plastických doplňků, kašírování.

Povolání: výrobce v lidově umělecké výrobě

Příklady pracovních činností:

2. stupeň

Výroba ozdob a figurek ze slámy a kukuřičného šustí.

Malování všech druhů vyřezávaných figurek a hraček podle vzoru.

Výroba zvykoslovných předmětů podle vzorů (např. různé druhy svícnů z ovoce, figurek z plodů, zdobené větvičky, svíčky, líto, polas).

Výroba bižutérie z přírodních materiálů rostlinného původu (např. náhrdelníky z klokočů, koření apod.).

3. stupeň

Výroba všech druhů zvykoslovného pečiva (vizovické pečivo, kynuté pečivo) včetně přípravy a zdobení.

4. stupeň

Výroba všech typů kraslic včetně přípravy materiálu, barev, dokončovacích prací, při zachování lidových tradic.

Výroba štípaných holubiček.

Výroba a barvení batikovaných interiérových a oděvních kuponů z různých materiálů a různými technikami podle vlastních výtvarných představ (batika šitá, vyvazovaná).

Podmalby na skle.

Povolání: zahradník

Příklady pracovních činností:

2. stupeň

Ruční příprava půdy rytím, okopáváním, urovnáváním, pletím apod.

Výsadba běžných květin a rostlin na záhony sázecím kolíkem, školkování sazenic.

Ošetřování květin a rostlin na záhonech zaléváním, pletím, okopáváním apod.

3. stupeň

Příprava a kultivování půdy malou mechanizací.

Vysazování okrasných stromů a keřů včetně úpravy kořenů a nadzemních částí.

Provádění ochranných postřiků a jejich přípravy, dezinfekce půdy párou a aplikace výživných látek v různém skupenství rostlinám při využití různých technických prostředků včetně malotraktorů.

4. stupeň

Množení, hrnkování a přesazování náročných druhů rostlin (např. Hortensia, Acuba, Laurus, Sanseviera, Aralia, Pelargonie, Diffenbachie, Pandaus, Philodendron), přepichování rostlin pinzetou.

Ošetřování a regulace rychlého růstu rostlin s úpravou vlhkosti, teploty a světla v pařeništích a sklenících.

Chemické postřiky, dezinfekce půdy, konzervace stromů a přihnojování všech zahradnických kultur, včetně stanovení druhu prostředků, dávek a doby aplikace.

Výchovný a udržovací řez okrasných dřevin podle druhů a odrůd. Kladení travnatého povrchu budovaného osevem s určením postupu prací, způsobu ošetřování, přihnojování, kosení apod.

5. stupeň

Pěstování a tvarování zvlášť náročných druhů rostlin, včetně přípravy půdy, jako jsou Azalea indica, Cyklamen persicum, Caramella, Gloxinia, Anthurium, Croton, Pointsetia apod. včetně ručního setí a ošetřování zvlášť náročných druhů setých pod lupou, např. Orchideí, Gloxinií, Begonií, kaktusů apod. Roubování a očkování speciálních okrasných dřevin, např. Azalea, Picea pungeus, Wistaria Chinensis, Rosa v druzích Paeonia arborescens, Clematis v druzích Gypsophila, Rododendron, kaktusy apod.

6. stupeň

Řízení a organizace časového a technologického postupu prací při pěstování náročných druhů hrnkových květin, růží, karafiátů, gerber, Orchideaceae, kaktusů apod. pod sklem, náročných školkařských výpěstků (koniferů, skalniček), množení náročných kultur na podnožích (roubování konifer apod.) a při umělém ovlivňování růstu a květu rostlin (termínovaná kultura).

Povolání: zřízenec v kulturních zařízeních

Příklady pracovních činností:

1. stupeň

Dozor v expozicích sbírek muzeí, galerií, výstav apod. a dozorčí a pořádková služba při kulturních akcích.

Uvaděčské práce, podávání informací o dané kulturní akci, kontrola vstupenek, prodej propagačních materiálů, dohled a zajišťování provozu v šatnách.

2. stupeň

Prodej vstupenek na kulturní akce včetně vyúčtování.

Střežení objektů a sbírek, obchůzky se služebním psem včetně péče o psa, s případným provedením zákroku.

3. stupeň

Zajišťování ochrany sbírkových, muzejních a výstavních fondů včetně předběžného šetření krádeží, s případným využíváním průmyslové televize, videotechniky apod. Spolupráce s orgány policie.

------------------------------------------------------------------