II. Pracovníci odborných profesí
Povolání: dokumentátor
Příklady pracovních činností:
4. stupeň
Zpracování dokumentace základních výsledků průzkumů památek, památkového fondu a sbírkových předmětů podle pokynů odborných pracovníků. Odběr vzorků včetne provádění jednoduchých analýz a měření, zpracování dílčích protokolů.
5. stupeň
Samostatné zpracování dokumentace výsledků průzkumů památek, památkového fondu a sbírkových předmětů podle požadavků odborných pracovníků. Odebírání vzorků materiálů z památek a sbírkových předmětů (s výjimkou děl výtvarných umění), dokumentační zpracování výsledků analýz a vedení příslušných protokolů.
6. stupeň
Samostatné pořizování dokumentace a vedení evidence průzkumů památek a sbírkových předmětů, prováděných odbornými pracovníky a příprava dalších podkladů k stanovení požadavků na ochranu, obnovu a způsoby využití památkového fondu a sbírkových předmětů.
7. stupeň
Organizování a provádění průzkumových prací pod vedením odborného pracovníka. Odborné spravování sbírek humanitních a přírodovědných věd i dokumentace památkového fondu včetně jejich evidence a zabezpečení.
Povolání: inspektor ochrany přírody
Příklady pracovních činností:
7. stupeň
Zajišťování a organizování technických a odborných úkolů ochrany přírody v terénu, dohled na dodržování právních předpisů na ochranu přírody a přírodních zdrojů, provádění inspekční činnosti v terénu včetně příslušné dokumentace, organizování a řízení činnosti sboru dobrovolných pracovníků ochrany přírody.
Organizování, kontrola a řízení odborných prací při ochraně přírody a životního prostředí, popř. samostatné provádění průzkumů, výzkumů a navrhování opatření pro ochranu částí přírody a jejího kulturně vzdělávacího využití. Prosazování zájmů ochrany přírody při územním plánování a při závažných zásazích do přírody a krajiny.
Povolání: kastelán
Příklady pracovních činností:
7. stupeň
Komplexní zabezpečování ochrany a provozu, správy a kulturně vzdělávacího využití památky nižší kategorie, zpřístupněné veřejnosti.
8. stupeň
Komplexní zabezpečování ochrany a provozu správy a kulturně vzdělávacího využití památky střední kategorie zpřístupněné veřejnosti
9. stupeň
Komplexní zabezpečování ochrany a provozu, správy a kulturně vzdělávacího využití památky nejvyšší kategorie, zpřístupněné veřejnosti.
Povolání: knihovník
Příklady pracovních činností:
3. stupeň
Vykonávání jednoduchých knihovnických prací (výpůjční služba, vracení a výdej dokumentů, volný výběr fondu, upomínky).
4. stupeň
Vykonání základních knihovnických, informačních a kulturně vzdělávacích prací (práce se čtenářem, adjustace knihovního fondu, revize fondu, budování kartoték).
5. stupeň
Samostatné vykonávání základních knihovnických, informačních a kulturně vzdělávacích činností (budování informačního systému knihovny, propagace, faktografické informace).
6. stupeň
Samostatné vykonávání odborných knihovnických, bibliografických, informačních a kulturně vzdělávacích činností včetně účasti ve výpůjční službě.
7. stupeň
Samostatné zajišťování odborných specializovaných knihovnických, bibliografických, informačních a kulturně vzdělávacích činností včetně případné účasti ve výpůjční službě (odborná bibliografie, rešerše, vedení odborné specializované knihovny).
8. stupeň
Samostatné zajišťování složitých odborných knihovnických, bibliografických, informačních agend a kulturně vzdělávacích činností (cizojazyčná, vědecká katalogizace, specializované bibliografie, poradenská činnost, publikační činnost, publikační a školící činnost).
9. stupeň
Komplexní zajišťování specializovaných knihovnických bibliografických, informačních agend, kulturně vzdělávacích a edičních činností včetně automatizovaných systémů, samostatné provádění poradenské činnosti.
10. stupeň
Zpracování koncepcí, koordinace, řízení a kontrola odborných specializovaných knihovnických, bibliografických a informačních agend mezinárodního, celostátního, regionálního nebo oborového charakteru, vedení průzkumů a vytváření knihovních a informačních fondů (knihovník - specialista).
Povolání: konzervátor, preparátor
Příklady pracovních činností:
6. stupeň
Ošetřování, konzervování (preparování) sbírkových předmětů (včetně archiválií a knih) a mobiliárních fondů pod vedením odborných pracovníků.
7. stupeň
Odborný průzkum stavu sbírek a mobiliárních fondů, preventivní a profylaktická péče, konzervování (preparování, hotovení kopií a modelů.
8. stupeň
Samostatné odborné průzkumy stavu sbírek a mobiliárních fondů, samostatná a profylaktická preventivní péče, konzervování (preparování), samostatné zhotovení kopií, modelů.
9. stupeň
Navrhování postupů, organizování a samostatné provádění náročných odborných průzkumů stavu sbírek a mobiliárních fondů, komplexní preventivní a profylaktická péče, složité konzervace (preparace) náročných kopií, modelů a laboratorně experimentálních prací.
10. stupeň
Zpracování komplexních analýz a koncepcí oboru konzervárenství (preparátorství) s aplikací výsledků základního výzkumu. Posuzování a stanovení postupů a řízení mimořádně náročných průzkumů stavu sbírek a mobiliárních fondů, komplexní preventivní a profylaktická péče, nejsložitější konzervace (preparace), tvorba nejnáročnějších kopií a modelů (konzervátor-specialista)
Povolání: korektor
Příklady pracovních činností:
5. stupeň
Provádění méně složitých korektorských prací, kontrola správnosti a kvality autorských korektur.
7. stupeň
Samostatné provádění náročných korektorských prací z hlediska zásad typografické úpravy, sazby a norem polygrafické výroby, spolupráce s redaktorem při odstraňování případných obsahových chyb v rukopisu.
Povolání: kulturně osvětový, programový, produkční pracovník
Příklady pracovních činností:
3. stupeň
Vykonávání jednoduchých organizačně administrativních prací při zajišťování kulturně osvětových akcí místního významu.
4. stupeň
Zajišťování kulturně osvětových akcí zpravidla místního významu. Zabezpečování činnosti kulturních klubů, souborů a kolektivů zájmové činnosti pod odborným vedením. Prodej kulturních služeb a pořadů kulturních zařízení.
5. stupeň
Samostatné zajišťování kulturně osvětových akcí a programů regionálního významu.
Samostatné zabezpečování činností kulturních klubů, uměleckých komisí, souborů a kolektivů zájmové umělecké činnosti.
Organizování prodeje kulturních služeb a doplňkových činností kulturních zařízení.
Samostatné provádění dokumentace tisku dlouhodobého charakteru, výběr informací a jejich aktualizace.
Podávání českých i cizojazyčných všeobecných informací.
Organizace kulturních akcí, navrhování a příprava témat a tras okružních jízd, zprostředkování tlumočnických a překladatelských služeb a písařských prací pro veřejnost.
6. stupeň
Zajišťování kulturně osvětových, vzdělávacích, programových a produkčních činností ve velkých kulturních zařízeních.
7. stupeň
Samostatné zajišťování obsluhy speciálních zařízení hvězdárny (planetária), provádění astronomických pozorování, spolupráce při přípravě audiovizuálních pořadů.
8. stupeň
Komplexní zajišťování činnosti velkých kulturně osvětových a specializovaných kulturních zařízení. Organizování a samostatné provádění astronomických pozorování, samostatné zajišťování a tvorba audiovizuálních pořadů.
9. stupeň
Zajišťování uměleckého provozu divadla a orchestru, koordinace činnosti režiséra, dramaturga, jevištního a technického personálu kulturního zařízení.
Komplexní zajišťování a řízení odborné a popularizační činnosti např. ve hvězdárnách, planetáriích, muzeích, galeriích, řízení přípravy a tvorba náročných audiovizuálních programů.
Řízení a posuzování odborných prací v oblasti uměleckých komisí výtvarné a architektonické tvorby. Řízení práce hostesek na tuzemských i zahraničních akcích, řízení kongresové skupiny poskytující informační služby.
10. stupeň
Zajišťování uměleckého provozu více souborů v divadlech a orchestrech.
Zajišťování mimořádně náročných kulturně vzdělávacích akcí (např. výstav, zájezdů uměleckých souborů, festivalů apod.), zpravidla s mezinárodním obsazením.
Zpracování koncepcí a záměrů náročných kulturně osvětových, výukových, programových činností.
Povolání: kurátor
Příklady pracovních činností:
9. stupeň
Samostatné utváření, odborné vedení, vědecké zpracování a zprostředkování speciálních, zpravidla regionálních sbírek přírodních a humanitních věd v rámci základního výzkumu a stanovené koncepce.
10. stupeň
Samostatné koncipování, utváření, odborné vedení, vědecké zpracování a zprostředkování významných speciálních, zpravidla nadregionálních sbírek přírodních a humanitních věd v rámci náročného základního výzkumu.
11. stupeň
Řízení odborných prací při komplexním koncipování, utváření, odborném vedení, vědeckém zpracování a zprostředkování mimořádně významných speciálních sbírek, zpravidla mezinárodního dosahu, přírodních a humanitních věd v rámci mimořádně náročného základního výzkumu.
Povolání: lektor kursů
Příklady pracovních činností:
6. stupeň
Přednášení látky (textů) podle osnov a pokynů.
7. stupeň
Výuka v rekreativních zájmových kursech (hudebních, výtvarných, pohybové kultury apod.).
8. stupeň
Výuka v odborných kursech (jazykových, výtvarných, hudebních apod.).
9. stupeň
Výuka ve specializačních zdokonalovacích a doplňkových odborných kursech (pomaturitních apod.).
Povolání: ochranář
Příklady pracovních činností:
8. stupeň
Samostatné vykonávání složitých zásahů a průzkumů, vyhodnocování návrhů na ochranu přírody. Metodická řešení ochrany přírody. Komplexní zabezpečení provozu správy chráněné krajinné oblasti, národních parků a výchovného využívání přírody zpřístupněné veřejnosti.
10. stupeň
Řízení a koordinace odborných prací při ochraně přírody a životního prostředí v oblastním a větším rozsahu. Vypracování zásad, odborných studií, koncepcí, programů a plánů a rozhodování ve věcech ochrany chráněných částí přírody a jejího kulturně výchovného využití.
Povolání: památkář
Příklady pracovních činností
9. stupeň
Provádění základních průzkumů památek včetně přípravných heuristických prací, vyhodnocování jejich výsledků a zpracování dokumentace, stanovení příčin poškození památek, ověřování a vyhodnocování činnosti a vhodnosti asanačních a konzervačních zásahů v péči o památkový fond, provádění archeologického a památkového dohledu nad údržbou a obnovou památek.
10. stupeň
Provádění náročných průzkumů památek, jejich souborů a historických sídel, komplexní zpracování jejich dokumentace a vyhodnocení výsledků průzkumových prací, řešení koncepcí ochrany, obnovy a prezentace památek a historických sídel, zejména ve stavebním a územním řízení, samostatné provádění poradenské činnosti a zpracování expertíz pro řešení složitých problémů v péči o památkový fond.
11. stupeň
Řízení pracovních týmů provádějících multidisciplinární průzkumy památkového fondu, historických sídel a velkých souborů památek, náročných průzkumů vyžadujících speciální znalosti, případně i využití speciálních technických zařízení, zpracování koncepcí, koordinace a kontrola odborných prací památkové péče v regionálním a větším rozsahu.
Povolání: památkář, kurátor
Příklady pracovních činností:
12. stupeň
Tvůrčí řešení souhrnných prognóz, koncepcí a programů utváření památkového fondu, vědeckých sbírek včetně archiválií a knih, oboru přírodních a humanitních věd, jejich ochrany, odborné péče a prezentace, s aplikací výsledků základního a aplikovaného výzkumu.
Povolání: pracovník se zvukem
Příklady pracovních činností:
5. stupeň
Obsluha a nastavení pracovních charakteristik reprodukčních zařízení včetně speciálních studiových strojů při výrobě a vysílání, provádění střihů zvuku elektronickou cestou.
6. stupeň
Nastavení a obsluha zařízení pro tvorbu zvuků elektronickou cestou, řízení provozu souboru elektronických studiových i přenosných zařízení a zařízení pro magnetický záznam a reprodukci zvuku, zajištění synchronizace obrazu a zvuku.
Zajištění dokumentačního zpracování zápisů o zvukovém a zvukově obrazovém záznamu, zajištění vstupů pro výpočetní systém.
7. stupeň
Zpracování analogového a digitálního záznamu zvuku z různých druhů nosičů včetně střihu, provedení nezbytných technických úprav a doplnění PQ kódů.
8. stupeň
Vytváření umělecko akustické složky veřejné hudební produkce v souladu s uměleckými záměry vedoucího souboru a odpovědností za vysokou technickou a umělecko akustickou úroveň.
Instalace a zapojování elektronických zvukových zařízení. Samostatné zajišťování složitých úkolů spojených s použitím funkcí a oprav počítačových řídících systémů, provozně technických a zvukových systémů, digitálního záznamu zvuku a všech zařízení s ním souvisejících. Provádění jednoduchých vývojových prací.
9. stupeň
Vytváření umělecko akustické složky nahrávaného díla podle záměrů režiséra s odpovědností za zvukovou a uměleckou úroveň nahrávky.
Povolání: průvodce
Příklady pracovních činností:
3. stupeň
Doprovod skupin návštěvníků zpřístupněných památek nebo kulturních zařízení včetně odborného výkladu spojeného s odpověďmi na dotazy návštěvníků.
5. stupeň
Organizační zajišťování návštěvnického provozu na zpřístupněné památce nebo v kulturním zařízení, poskytování kvalifikovaného výkladu návštěvníkům s většími nároky na informace z humanitních a přírodovědných oborů s transformací do jednoho cizího jazyka.
6. stupeň
Organizační zajišťování návštěvnického provozu na zpřístupněných památkách nebo kulturních zařízeních, poskytování výkladu návštěvníkům s vysokými nároky na informace z humanitních a přírodovědných oborů s transformací do dvou a více světových jazyků.
Povolání: překladatel - tlumočník
Příklady pracovních činností:
7. stupeň
Písemný nebo ústní překlad různorodých jednoduchých textů nevyžadujících znalosti odborné terminologie.
8. stupeň
Písemný a ústní překlad různorodých odborných a obtížných uměleckých textů z běžně používaných jazyků a naopak. Písemný a ústní překlad různorodých jednoduchých textů z běžně nepoužívaných jazyků (čínština, japonština, africké a severské jazyky apod.) do mateřského jazyka a naopak.
9. stupeň
Písemný nebo ústní překlad různorodých odborných nebo obtížných uměleckých textů z běžně nepoužívaných jazyků a naopak.
Povolání: redaktor, sekretář redakce
Příklady pracovních činností:
4. stupeň
Zajišťování dílčích redaktorských, textových a výtvarných činností.
7. stupeň
Publicistická činnost, výtvarné, grafické, fotoreportérské a technické práce podle pokynů. Jazykové, stylistické, výtvarné a grafické redakční práce, redakční zpracování výtvarné a grafické úpravy. Zabezpečení chodu redakce po organizační, ekonomické, obchodní a výrobní stránce.
8. stupeň
Samostatná publicistická činnost, zajišťování umělecké, výtvarné a technické úrovně materiálů nebo pořadů. Organizování a řízení vydávání periodik nebo denního vysílání, zabezpečování odborné, technické, popř. věcné úrovně.
Samostatné zabezpečování odborných tiskových, výtvarných nebo technických redaktorských agend, odborné posuzování náročných rukopisů, lektorských posudků, výtvarných, grafických a fotografických předloh po stránce umělecké a odborné.
9. stupeň
Komplexní zabezpečování a samostatné redigování tématicky nejobtížnějších rukopisů, posuzování jejich umělecké a odborné úrovně, odpovědnost za technické a výtvarné zpracování publikací a periodik.
Samostatná tvůrčí odborná publicistická činnost, zajišťování odborné, umělecké, výtvarné a technické úrovně vytvořených materiálů a pořadů.
10. stupeň
Koncepční sestavování plánů a záměrů nakladatelské činnosti, řízení redaktorských prací a agend, zajišťování koordinace ediční činnosti po stránce ekonomické, výrobní a obchodní.
Samostatný tvůrčí výkon nejvýznamnějších zpravodajských, komentátorských, reportérských nebo jiných publicistických činností, popř. usměrňování činnosti dalších redaktorů.
Povolání: restaurátor umělecko řemeslných předmětů, restaurátor uměleckých děl
Příklady pracovních činností:
6. stupeň
Restaurování umělecko řemeslných předmětů, řešení technických i výtvarných problémů.
7. stupeň
Samostatné restaurování umělecko řemeslných předmětů, koordinace průzkumů včetně vyhodnocování jejich výsledků.
8. stupeň
Řízení a samostatné provádění speciálních prací při restaurování umělecko řemeslných předmětů, provádění průzkumu a jeho koordinace včetně vyhodnocení výsledků.
9. stupeň
Restaurování uměleckých děl malířství, sochařství a užitého umění, včetně provádění odborných průzkumů, pořizování dokumentace a interpretace dosažených výsledků.
11. stupeň
Provádění speciálních restaurátorských prací při záchraně zvláště významných uměleckých děl malířských, sochařských a užitého umění s tvůrčí aplikací výsledků základního i aplikovaného výzkumu, včetně aplikace výsledků analytických prací v oboru památkové péče.
12. stupeň
Řízení týmu specialistů restaurátorů při restaurování nejvýznamnějších uměleckých děl malířství, sochařství a užitého umění a tvůrčí aplikací výsledků základního a aplikovaného výzkumu, koordinace a kontrola komplexních průzkumových a dokumentačních prací a restaurátorských zásahů.
Povolání: strážce přírody
Příklady pracovních činností:
2. stupeň
Budování a údržba technického zařízení sloužícího k ochraně dokumentace a výzkumu přírody na povrchu, úpravy turistických tras, označování chráněných území v jednotlivých terénech.
4. stupeň
Řízení, budování a údržba technického zařízení ve vstupech do jeskyní i uvnitř. Svařování (plynem, elektrickým obloukem) technického zařízení sloužícího k ochraně přírody, kácení stromů, zabezpečování skalních stěn, budování hlídek, rozhleden, označování chráněného území v obtížných terénech.
Povolání: umělecký fotograf
Příklady pracovních činností:
6. stupeň
Ztvárnění umělecky a výtvarně zaměřených barevných fotografií i fotomontáží včetně simultánních fotografií zobrazujících na jediném snímku několik fází, poloh a stavů fotografovaného objektu.
7. stupeň
Samostatná velkoformátová fotodokumentace nemovitých a movitých památek (terénní i laboratorní), řízení terénní práce fotografické skupiny, zhotovování fotografií ze sbírkových negativů velkých formátů.
8. stupeň
Řízení pracovních kolektivů provádějících velkoformátovou fotodokumentaci nemovitých a movitých památek, kontrola výsledků a jejich předávání do sbírkových fondů a objednavatelům. Sledování vývoje fotografické techniky a zařazování vhodných přístrojů do fotodokumentačního procesu.
Povolání: výtvarník výstav
Příklady pracovních činností:
7. stupeň
Navrhování rozmístění exponátů, odpovědnost za kontinuitu řemeslných prací, včetně dozoru na instalaci exponátů. Odpovědnost za vystavené exponáty a výstavní fond.
8. stupeň
Spolupráce na scénáři a propagaci výstavy. Vypracování postupů a stanovení technologií, včetně určování způsobu výtvarného ztvárnění expozic.
9. stupeň
Samostatné zpracování scénáře výstavy včetně základních výtvarných návrhů a dislokace, koordinace činnosti všech zainteresovaných složek. Odborné zajištění výstavy včetně zpracování výsledků výstavy.
Povolání: výzkumný a vývojový pracovník v kultuře
Příklady pracovních činností:
8. stupeň
Samostatné řešení dílčích výzkumných a vývojových prací v oblasti historie, literatury a umění, kultury, ochrany přírody, přírodních věd.
9. stupeň
Samostatné řešení výzkumných a vývojových úkolů nebo samostatné provádění výzkumných a vývojových prací v oblasti historie, literatury a umění, kultury, ochrany přírody a přírodních věd.
10. stupeň
Samostatné řešení závažných a složitých výzkumných a vývojových úkolů nebo samostatné provádění náročných a obtížných výzkumných a vývojových prací při řešení a realizaci úkolů rozvoje vědních oborů odvětví kultury.
11. stupeň
Tvůrčí řešení nejnáročnějších výzkumných a vývojových úkolů nebo provádění velmi náročných a obtížných výzkumných a vývojových prací při tvůrčím řešení úkolů zásadního významu pro rozvoj vědního oboru v odvětví kultury.
12. stupeň
Řešení úkolů základního výzkumu a vývoje s rozhodujícím významem pro rozvoj příslušného vědního oboru. Tvůrčí koordinace nejnáročnějších celostátních nebo mezinárodních systémů.
Povolání: zahradní architekt
Příklady pracovních činností:
8. stupeň
Organizace a řízení realizace projektových úprav a rekonstrukcí historických zahrad, parků a rekreačních zelených areálů, provádění výzkumu a průzkumu vegetačního krytu.
9. stupeň
Vypracování projektů na obnovu přírodních areálů nebo jejich částí.
Povolání: zootechnik
Příklady pracovních činností:
6. stupeň
Udržování a obnova základního stáda zvěře, řízení transportů a manipulace se zvířaty. Spolupráce při stanovení krmných dávek.
7. stupeň
Řízení udržování a obnovy základního stáda, rozhodování o krmných dávkách, zajišťování podmínek pro zdárný odchov zvěře. Vykonávání odborných prací včetně poradenské činnosti. Zajišťování provozu svěřených pracovišť.
8. stupeň
Řídící, výkonná a kontrolní činnost, ošetřovatelské a chovatelské práce v rámci zoohygienických a veterinárních předpisů. Odborná spolupráce na expoziční činnosti (prezentace zvířat a jejich ochrana). Odborná poradenská spolupráce v oblasti zabezpečování provozu a investiční činnosti. Informativní, popularizační, přednášková a obchodní činnost.