CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 363/1922 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, jímž se provádí zákon ze dne 25. ledna 1922, č. 39 Sb. z. a n. (novela k zákonu o požitcích válečných poškozenců), a nahrazuje nařízení vlády republiky Československé ze dne 4. května 1920, č. 346 Sb. z. a n. (prováděcí nařízení k zákonu o požitcích válečných poškozenců). K § 19.

K § 19.

363/1922 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, jímž se provádí zákon ze dne 25. ledna 1922, č. 39 Sb. z. a n. (novela k zákonu o požitcích válečných poškozenců), a nahrazuje nařízení vlády republiky Československé ze dne 4. května 1920, č. 346 Sb. z. a n. (prováděcí nařízení k zákonu o požitcích válečných poškozenců).

K § 19.

(1) Nárok vdovy (družky) na odbytné jest posuzovati podle toho, zda by měla vdova (družka) v době provdání nárok na vdovský důchod.

(2) Byla-li vdova úplně vyloučena z nároku na vdovský důchod, na př. použitím ustanovení §§ 2 a 3 nebo 4 zákona, nemá při provdání nároku na odbytné. Totéž platí, byla-li vdova v době provdání méně než 30% výdělečně neschopna.

(3) Provdá-li se vdova nebo družka, požívající důchodu vdovského, za muže, jenž není státním občanem československým, a ztratí-li tedy jen z tohoto důvodu státní občanství československé, má nárok na odbytné.

(4) § 19, odst. 2., zákona týká se případu, kde vdova nebo družka, která již požívá vdovského důchodu, žije jako družka ve společné domácnosti s nějakým mužem v poměru rovnajícím se fakticky manželství. Aby nárok na důchod opět oživl, jest takovéto vdově (družce) prokázati, že spolužití ve společné domácnosti s dotyčným mužem pominulo. Nárok na odbytné zůstává ji zachován, není-li zde jiných překážek.