CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 34/2004 Sb.m.s. Sdělení o Finančním memorandu týkajícího se Národního programu Phare 2003 pro ČR - část I Cíl 3 Zemědělství

Cíl 3 Zemědělství

34/2004 Sb.m.s. Sdělení o Finančním memorandu týkajícího se Národního programu Phare 2003 pro ČR - část I

Cíl 3 Zemědělství

CZ2003/004-338.03.01 Zlepšení sítě laboratoří Státní veterinární správy:

Tento projekt obsahující komponentu dodávka zařízení má zajistit plný soulad s politikou EU pro bezpečnost potravin a příslušnými právními předpisy Evropských Společenství. Tento projekt by měl podporovat Státní veterinární správu (SVS) jako součást rámce integrovaného systému krizového řízení při zajišťování účinných správních a laboratorně - diagnostických struktur včetně tržního dohledu, umožnění výměny informací o bezpečnosti potravin s jinými orgány státního dohledu a poskytování kvalitnějších informací veřejnosti. Projekt by měl zajistit moderní laboratorní vybavení pro státní veterinární ústavy v Praze, Jihlavě a Olomouci a pro ÚSKVBL (Ústav státní kontroly veterinárních biopřípravků a léčiv) v Brně a měl by těmto ústavům umožnit splnění diagnostických a zkušebních norem EU pro kontrolu masa, masných výrobků a živých zvířat a splnění všech příslušných hygienických limitů, včetně detekce výskytu a určování podílu organických a anorganických reziduí, a kontrolu bezpečnosti a jakosti ze třetích zemí dovážených léčiv pro zvířata. Kromě toho by projekt měl zajistit vybavení pro zlepšení a rozšíření stávajícího informačního systému SVS s partnery EU RAPID, Českou zemědělskou a potravinářskou inspekcí a jinými orgány státního dohledu, v zájmu rychlejšího získávání informací. Projekt navazuje na projekt CZ2002/000-282.05.02 a měl by završit proces harmonizace. Implementace projektu je podmíněna českým spolufinancováním a úspěšnou implementací výše uvedeného projektu.

CZ2003/004-338.03.02 Posilování politiky bezpečnosti potravin - krmiva pro zvířata:

Tento projekt obsahující komponentu twinning-light a dodávku zařízení má dokončit implementaci Bílé knihy Komise o bezpečnosti potravin z ledna 2000 a příslušných právních předpisů Evropských Společenství, a zejména Směrnic 99/29/ES, 2002/32/ES, 95/53/ES a 95/69/ES a Nařízení 178/2002/ES. Výsledkem projektu by mělo být posílení ochrany spotřebitele v České republice pomocí zlepšení správní kapacity Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), projekt by měl zajistit školení v oblasti managementu, efektivního provádění právních předpisů Společenství, rozvoj analytických metod a školení laborantů. Kromě toho by projekt měl zabezpečit částečnou modernizaci a úpravu stávajícího informačního systému a zdokonalení laboratorního vybavení ÚKZÚZ, které umožní testy více vzorků a širší rozsah analytických technik se zaměřením na nežádoucí a kontaminující látky, které vnášejí rizika do potravinového řetězce. Projekt je doplňkovým k projektu CZ2002/000-282.05.02 a je podmíněn uspokojivým pokrokem v implementaci uvedeného projektu, úzkou koordinací s předešlými projekty Phare a českým spolufinancováním dodavatelské části.

CZ2003/004-338.03.03 Posilování institucionální a administrativní kapacity rostlinolékařského sektoru:

Tento projekt technické pomoci a dodávek má posílit a dokončit centrální regulatorní kapacitu a vhodnou technickou kapacitu Státní rostlinolékařské správy (SRS), aby byla umožněna plná implementace právních předpisů Evropských Společenství v oblasti rostlinám škodlivých organismů (Směrnice 2002/29/ES) a zkoušek přípravků na ochranu rostlin (Směrnice 91/414/ES). Tento projekt by měl zajistit, aby diagnostická divize v Olomouci byla ode dne přistoupení plně připravena a schopna plnit své úkoly v oblasti zkoušek biologických vlastností přípravků na ochranu rostlin a aby centrální laboratoř ve stejném městě mohla zavést hlavní pravidla dobrých laboratorních postupů, i plnit karanténní požadavky, sledovat škodlivé organismy a přenášet důležité informace do všech členských států. Projekt by měl také zajistit přenos a sběr technických údajů pro registraci přípravků na ochranu rostlin u SRS a zajistit vybavení pro diagnostické laboratoře SRS pro zkoušky bakteriálních chorob brambor podle doporučení vyplývajících z projektu CZ99.03.02. Projekt je doplňkovým projektem projektů CZ01.05.04 a CZ2002/000-282.05.04 a je podmíněn jejich úspěšnou implementací a úzkou koordinací a českým spolufinancováním.

Česká vláda musí provést i další opatření mimo bezprostřední rámec tohoto programu Phare a činností popisovaných pro tento cíl. V tomto smyslu Komise očekává pokrok v těchto klíčových oblastech:

Společná zemědělská politika (CAP): další posilování správních struktur pro implementaci společné zemědělské politiky a harmonizaci veterinárních legislativy, přijetí rámcového zákona, a zejména technických předpisů. Zvláštní pozornost by měla být věnována alokaci zdrojů u MZe pokud jde o implementaci systému IACS, v souladu s výsledky předchozích a nyní financovaných projektů Phare.