CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 34/2004 Sb.m.s. Sdělení o Finančním memorandu týkajícího se Národního programu Phare 2003 pro ČR - část I Cíl 2 Vnitřní trh a ekonomická kritéria

Cíl 2 Vnitřní trh a ekonomická kritéria

34/2004 Sb.m.s. Sdělení o Finančním memorandu týkajícího se Národního programu Phare 2003 pro ČR - část I

Cíl 2 Vnitřní trh a ekonomická kritéria

CZ2003/004-338.02.01 Česká obchodní inspekce - posilování dohledu nad trhem, včetně systému včasného varování:

Tento projekt s komponentami twinning-light, technické pomoci a dodávek zařízení má zajistit plný soulad českého tržního dozoru nad nepotravinářskými výrobky s příslušnými právními předpisy Evropských Společenství, zejména Směrnicemi 92/59/EHS a 2001/95/ES a Nařízením 339/93/EHS. Výsledkem projektu by měly být posílené organizační struktury České obchodní inspekce (ČOI) v oblasti kontroly obecné bezpečnosti výrobků a přeshraničního sledování potenciálně nebezpečných výrobků. Projekt by měl zajistit rozvoj plánů dohledu nad trhem, systematické a souvislé úsilí o zvýšení informovanosti spotřebitelů k otázkám bezpečnosti výrobků, včetně zapojení nevládních spotřebitelských organizací, i trvale udržitelné a vhodné školení pro zaměstnance Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a České obchodní inspekce (ČOI). Měla by být zajištěna lepší výměna informací mezi MPO, ČOI a celními správami. Implementace projektu by měla přihlížet k výsledkům peer review z října 2000, monitorovací zprávy ke kapitole 23 a je podmíněna českým spolufinancováním dodávky zařízení.

CZ2003/004-338.02.02 Implementace směrnic ES o energetické účinnosti:

Tento projekt twinningové a technické pomoci má zlepšit kvalitu statistických údajů o obnovitelných zdrojích energie a zajistit plný soulad s příslušnými právními předpisy Evropských Společenství, zejména Směrnicí 2001/77/ES a Doporučením Rady 88/349/EHS. Kromě toho má projekt usnadnit a urychlit zavádění úspor energie a využívání environmentálně příznivých technologií v budovách a analyzovat slučitelnost českých právních předpisů o energetické účinnosti s předpisy EU. Výsledkem projektu by měl být funkční systém sběru údajů o obnovitelných zdrojích energie ve statistickém útvaru pro energetiku při Ministerstvu průmyslu a obchodu a vyškolení zaměstnanci, kteří budou moci využívat nové metody sběru dat o obnovitelných zdrojích energie. Projekt by měl provést analýzu segmentu trhu v oblasti využívání energie v budovách, včetně studie o skutečné energetické účinnosti ve vybraných státních budovách, měl by obsahovat vybrané nástroje pro zlepšení energetické účinnosti na požadovanou úroveň a systém financování ze státních i soukromých zdrojů. Projekt je pokračováním projektů CZ00.04.04 a CZ2002/000-282.04.11 a měl by být implementován v úzké spolupráci s Energetickým regulačním úřadem, Českým statistickým úřadem a Státní energetickou inspekcí.

CZ2003/004-338.02.03 Kapitálové trhy - centrální depozitář cenných papírů:

Tento projekt technické pomoci a dodávek zařízení má zajistit funkčnost a transparentnost českého kapitálového trhu v souladu s normami EU a mezinárodními normami a Směrnicemi 2002/47/ES, 98/26/ES, a zejména doporučeními Lamfalussyho zprávy o systémech zúčtování cenných papírů. Měl by rovněž zajistit zvýšenou účinnost a efektivitu dozorčího orgánu, Komise pro cenné papíry, a tak zlepšit ochranu investorů. Projekt navazuje na projekt CZ2002/000-282.04.03, který by měl zajistit novou koncepci a související institucionální uspořádání na základě principu "vypořádání dodáním proti placení" (delivery versus payment) a určit technické potřeby, které budou realizované návazným projektem. Výsledkem projektu bude funkční systém založený na principu "vypořádání dodáním proti placení" (delivery versus payment) zabezpečující jednotné vypořádání cenných papírů v rámci centrálního depozitáře, a školení vedoucích a dalších příslušných pracovníků pro podpůrný informační systém vypořádání cenných papírů. Část projektu zajišťující dodávku zařízení je podmíněna českým spolufinancováním a uspokojivým pokrokem v implementaci výše uvedeného projektu.

CZ2003/004-338.02.04 Posilování českého bankovního sektoru - aplikace Basel II:

Tento projekt obsahující část twinning-light a technickou asistenci má posílit kapacitu sektoru komerčního bankovnictví k zavedení moderních metod řízení rizik, zejména v souladu s Basilejskou dohodou II, novou kapitálovou dohodou, v zájmu zvýšení stability bankovního sektoru v České republice. Basilejský výbor hodlá novou kapitálovou dohodu dopracovat v průběhu roku 2003 a dohoda by měla být platná od roku 2006. Během tří let, do roku 2006, by se banky a orgány dozoru měly přizpůsobit a vyvinout nutné systémy a postupy v souladu s normami nové kapitálové dohody. Výsledky tohoto projektu by měly zahrnovat celkovou studii definující vhodná kritéria pro vnitřní bankovní systém ratingu v souladu s Basilejskou dohodou II, návrh a vydání příruček postihujících mimo jiné výkon bankovního dozoru v nových podmínkách podle nové kapitálové dohody a příslušných směrnic EU, vyhodnocení vnitřních bankovních systémů ratingu, vyhodnocení systémů řízení úvěrových rizik a vyhodnocení metod a modelů kvantifikace provozních rizik a začlenění těchto metod do celkového procesu řízení provozních rizik. Tento projekt by měl především zajistit školení dostatečného počtu vrcholných manažerů českých komerčních bank, odborníků z příslušných oddělení a bankovního dohledu České národní banky v oblasti nových metod založených na basilejské dohodě II. Pomoc Phare je podmíněna spolufinancováním vzdělávací složky ze strany konečných příjemců.

CZ2003/004-338.02.05 Posilování kapacity Českého statistického úřadu:

Tento projekt technické asistence má posílit správní kapacitu Českého statistického úřadu (ČSÚ), aby mohl úřad splnit Rozhodnutí Komise č. 97/281. Výsledkem projektu by měl být rozvoj nové strategie informační technologie a šíření informací pro účinný a racionální sběr dat, zpracování a šíření dat, s přihlédnutím k požadavkům na kvalitu dat, bezpečnost dat a produkování dat a zlepšená dostupnost dat v souladu s výše uvedeným rozhodnutím. Tento projekt by měl poskytnout i podrobné technické specifikace softwaru nutného pro centrální sběr, zpracování a šíření dat a školení zaměstnanců ČSÚ v užívání tohoto nového vybavení. Druhou částí projektu je nákup nového hardwaru, softwaru a jiného vybavení pro zpracování a šíření dat. Projekt vychází z výsledků projektu technické asistence Phare 2002, který by měl rozpracovat technické specifikace pro dodavatelskou část a zajistit vstup pro komponentu technické asistence v tomto konkrétním projektu. Projekt je proto doplňkovým projektem k CZ2002-00-282.04.08, který by měl rovněž vést k revizi strategického plánu ČSÚ. Revidovaný strategický plán by měl být k dispozici v roce 2003 a jeho přijetí je podmínkou zpracování nové informační strategie a šíření dat v rámci tohoto projektu a nákupu příslušného zařízení. Dalším předpokladem implementace druhé části tohoto projektu je dokončení budovy nového ústředí ČSÚ do konce roku 2003 a české spolufinancování zařízení.

CZ2003/004-338.02.06 Posilování systému zadávání veřejných zakázek:

Tento twinningový projekt má zajistit implementaci komplexního systému zadávání veřejných zakázek v České republice v souladu s právními předpisy Společenství. Projekt je komplementární k projektu CZ00.04.05 a je podmíněn jeho uspokojivou implementací a přijetím zákona o zadávání veřejných zakázek a dozoru nad postupy při uzavírání smluv v souladu s právními předpisy Evropských Společenství, nejpozději do zahájení implementace projektu. Měl by zajistit zdokonalení systému zadávání veřejných zakázek v České republice, měl by zahrnout všechny příslušné aspekty právní, procesní, monitorovací, opravné prostředky a dozor nad prováděním i administrativní kapacity umožňující uspokojivou implementaci nového zákona a měl by zaručit efektivní, nediskriminační a transparentní prostředí pro zadávání veřejných zakázek v souladu s právními předpisy Společenství a nejlepšími postupy členských států. Komise si vyhrazuje právo zrušit projekt v roce 2003 v kterékoli fázi, pokud nebudou výše uvedené podmínky splněny.

Česká vláda musí provést i další opatření mimo bezprostřední rámec tohoto programu Phare a činností popisovaných u tohoto cíle. V tomto smyslu Komise očekává pokrok v těchto klíčových oblastech:

Zlepšení české makroekonomické situace a podnikatelského prostředí by mělo proběhnout v oblasti správy veřejných financí, zejména ve vztahu k vysokým a rostoucím mandatorním a kvazi-mandatorním vládním výdajům, reformám sociálních výdajů, např. systémů důchodového a zdravotního pojištění, rozhodnějšímu přístupu k prodeji nedobytných pohledávek České konsolidační agentury soukromým investorům, posilování právního rámce a usnadňování přístupu malých a středních podniků k finančním zdrojům, liberalizaci telekomunikačního trhu a posilování regulatorního rámce v sektoru telekomunikací a pošt.