CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 32/2023 Sb.m.s. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přijetí nového znění Přílohy I (Seznam zakázaných látek a metod dopingu pro rok 2023 – Mezinárodní standard) a Přílohy II (Mezinárodní standard pro terapeutické výjimky) 6.0 Postup při podávání žádostí o TV

6.0 Postup při podávání žádostí o TV

32/2023 Sb.m.s. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přijetí nového znění Přílohy I (Seznam zakázaných látek a metod dopingu pro rok 2023 – Mezinárodní standard) a Přílohy II (Mezinárodní standard pro terapeutické výjimky)

6.0 Postup při podávání žádostí o TV

6.1 Sportovec, který potřebuje TV, by o ni měl žádat co nejdříve. Pro látky zakázané pouze Při Soutěži by měl Sportovec žádat o TV nejméně třicet (30) dnů před svou Soutěží, pokud se nejedná o naléhavou či mimořádnou situaci.

6.2 Sportovec by měl žádat u své Národní antidopingové organizace, Mezinárodní federace a/nebo u Organizátora významných Akcí (dle toho, jaký subjekt je příslušný) online nebo použít příslušný formulář žádosti o TV. Antidopingové organizace by měly vytvořit formulář žádosti nebo proces, který chtějí, aby Sportovci používali, a zpřístupnit jej na svých webových stránek. Pokud se používá formulář žádosti, musí být založen na vzoru "Formuláře žádosti o TV" dostupném na webových stránkách WADA. Tento vzor může být Antidopingovou organizací upraven tak, aby obsahoval další požadavky na informace, ale žádné části či položky nesmí být vypuštěny.

[Poznámka k článku 6.2: V určitých situacích nemusí Sportovec vědět, u které Národní antidopingové organizace by měl požádat o TV. Za takových okolností by se měl Sportovec poradit s Národní antidopingovou organizací v zemi sportovní organizace, za kterou soutěží (nebo ve které je členem nebo držitelem licence), aby zjistil, zda spadá do oblasti působnosti pro TV dané Národní antidopingové organizace podle jejích pravidel.

Pokud tato Národní antidopingová organizace odmítne posoudit žádost o TV, protože Sportovec nespadá do její působnosti, měl by se Sportovec seznámit s antidopingovými pravidly Národní antidopingové organizace země, ve které má bydliště (pokud je jiná).

Pokud Sportovec stále nespadá do působnosti pro TV dané Národní antidopingové organizace, měl by se seznámit s antidopingovými pravidly Národní antidopingové organizace země svého občanství (pokud se liší od místa, kde soutěží nebo bydlí).

Sportovci se mohou obrátit na kteroukoli z výše zmíněných Národních antidopingových organizací se žádostí o pomoc s určením, zda má tato Národní antidopingové organizace pravomoc rozhodovat o TV. V případě, že žádná z výše zmíněných Národních antidopingových organizací pravomoc rozhodovat o TV nemá, pokud dojde k Pozitivnímu analytickému nálezu, Sportovec by měl mít obvykle možnost požádat o TV se zpětnou platností u Antidopingové organizace, která má oprávnění k Nakládání s výsledky. Viz také souhrnné vývojové diagramy v části "Kde zažádat?" v lékařské sekci webových stránek WADA.]

6.3 Sportovec nesmí požádat více než jednu (1) Antidopingovou organizaci o TV za Použití stejné Zakázané látky nebo Zakázané metody pro stejné zdravotní potíže. Sportovec nesmí mít současně více než jednu (1) TV pro Použití stejné Zakázané látky nebo Zakázané metody pro stejné zdravotní potíže (a jakákoli taková nová TV nahradí předchozí TV, která by měla být zrušena příslušnou Antidopingovou organizací).

6.4 Sportovec by měl podat žádost o TV u příslušné Antidopingové organizace prostřednictvím systému ADAMS a/nebo jiným způsobem určeným touto Antidopingovou organizací. K žádosti je třeba přiložit úplnou anamnézu, včetně dokumentace od původního diagnostikujícího lékaře (lékařů) (je-li to možné) a výsledků všech relevantních vyšetření, laboratorních vyšetření a snímků souvisejících se žádostí. Žádost musí být na určeném místě podepsána lékařem.

[Poznámka k článku 6.4: Informace předložené v souvislosti s diagnózou a léčbou by měly být v souladu s příslušnými dokumenty WADA umístěnými na webových stránkách WADA.]

6.5 Sportovec by si měl ponechat kompletní kopii žádosti o TV a kopie všech materiálů a údajů podaných jeho Antidopingové organizaci.

6.6 Žádost o TV bude posouzena KTV pouze v případě obdržení správně vyplněné žádosti, ke které musí být přiloženy všechny relevantní dokumenty. Nekompletní žádost bude vrácena Sportovci, aby ji doplnil a znovu podal.

6.7 KTV může požadovat od Sportovce nebo jeho lékaře jakékoli další informace, vyšetření nebo snímky či další údaje, které se jeví jako nezbytné pro posouzení žádosti Sportovce, a/nebo si může vyžádat další lékařské či vědecké expertízy, považuje-li to za vhodné.

6.8 Jakékoli náklady spojené s podáním žádosti o TV a jejím doplňováním dle požadavků KTV jsou hrazeny Sportovcem.

6.9 KTV rozhodne, zda udělí, nebo neudělí TV, co možná nejdříve a obvykle (tj. pokud nenastanou výjimečné okolnosti) během ne více než 21 dnů od obdržení kompletní žádosti. V případě, že žádost o TV je podána v přiměřeném čase před Akcí, KTV vyvine maximální snahu pro dokončení posuzování žádosti o TV před začátkem Akce.

6.10 Rozhodnutí KTV musí být Sportovci sděleno písemně a musí být k dispozici WADA a dalším Antidopingovým organizacím prostřednictvím systému ADAMS v souladu s článkem 5.5.

6.11 Každá TV bude mít určenou dobu trvání dle rozhodnutí KTV, platnost TV končí automaticky uplynutím této doby. Pokud bude Sportovec potřebovat i nadále Používat Zakázanou látku nebo Zakázanou metodu po skončení platnosti TV, musí si podat žádost o novou TV před uplynutím doby platnosti TV tak, aby bylo možné rozhodnout o této žádosti v dostatečné časové lhůtě před skončením platnosti TV.

[Poznámka k článku 6.11: Doba platnosti by měla být stanovena dle dokumentů WADA "Lékařské informace pro rozhodování o TV".]

6.12 TV bude zrušena ještě před uplynutím doby platnosti v případě, kdy Sportovec přestane splňovat požadavky nebo podmínky dané Antidopingovou organizací, která udělila TV. Obdobně udělení či neudělení TV může být změněno na základě přezkoumání WADA nebo odvolání.

6.13 Pokud je krátce po uplynutí doby platnosti TV pro danou Zakázanou látku či poté, co byla TV zrušena či obnovena, oznámen Pozitivní laboratorní nález, Antidopingová organizace, která první přezkoumala Pozitivní laboratorní nález v souladu s článkem 5.1.1.1 Mezinárodního standardu pro Nakládání s výsledky, rozhodne, zda nález odpovídá Použití Zakázané látky před uplynutím doby platnosti, zrušením či změnou TV. Pokud ano, není takové Použití (a ani následná přítomnost Zakázané látky ve Vzorku Sportovce) porušením antidopingových pravidel.

6.14 V případě, že poté, co je udělena TV, Sportovec požaduje zásadně jiné dávkování, frekvenci, způsob užití či dobu trvání Podávání Zakázané látky či Zakázané metody, než které je uvedeno v TV, musí kontaktovat příslušnou Antidopingovou organizaci, která rozhodne, zda Sportovec musí zažádat o novou TV. Pokud přítomnost, Použití, Držení či Podávání jinak Zakázané látky nebo Zakázané metody není v souladu s podmínkami, za kterých byla TV udělena, skutečnost, že Sportovec má TV, nezabrání konstatování, že byla porušena antidopingová pravidla.

[Poznámka k článku 6.14: Uznává se, že u určitých zdravotních potíží může dávkování kolísat, zejména v raných fázích zavádění léčebného režimu nebo u potíží, jako je diabetes při závislosti na inzulínu. Tyto potenciální výkyvy by měly být zohledněny v TV. V případě změny, která není v TV zahrnuta, musí Sportovec kontaktovat příslušnou Antidopingovou organizaci, aby zjistil, zda je vyžadována nová TV.]