Cíl 5 Zemědělství
CZ01.05.01 Dokončení posilování veterinárního dohledu:
Tento investiční projekt postihuje krátkodobou i střednědobou prioritu přístupového partnerství. Cílem projektu je dokončit institucionální struktury nutné k zajištění dohledu nad veterinárními činnostmi v zájmu ochrany spotřebitelů proti nebezpečí vyplývajícímu z nemocí zvířat a zdraví škodlivých potravin, v souladu s příslušnými právními předpisy Společenství. Projekt je přímo spojen s budováním institucí podporovaným v rámci stávajících projektů financovaných z programu Phare v letech 1998 a 2000 a zahrnuje nákup technického vybavení umožňujícího modernizaci veterinárního vzdělávacího střediska, laboratorního vybavení umožňujícího provádění diagnostiky v oblasti ochrany zdraví spotřebitelů a nemocí zvířat, která bude v souladu s právními předpisy Společenství, a vybavení informačních technologií pro dokončení informačního systému Státní veterinární správy. Projekt je podmíněn českým spolufinancováním.
CZ01.05.02 Budování struktur CAP/EAGGF; Integrovaný rozvoj venkova:
Tento twinningový projekt postihuje krátkodobou i střednědobou prioritu přístupového partnerství. Cílem projektu je příprava a implementace všech opatření nutných ke splnění právních předpisů Společenství v oblasti integrovaného rozvoje venkova v rámci implementace společné zemědělské politiky (nařízení Rady 1257/99, nařízení Komise 1750/99, nařízení Rady 1260/99). Výsledkem projektu by měl být příslušný sektorový operační program a program rozvoje venkova a jiné související programové dokumenty, revidované a přizpůsobené pomoci v oblasti společné zemědělské politiky po programu SAPARD, včetně mapy vymezující způsobilé geografické zóny, a mezinárodní spolupráce nezbytná k účasti v programu LEADER. To rovněž zahrnuje přípravu vhodných instrukčních materiálů pro všechny subjekty, které budou přímo zapojeny do implementace záručního fondu společné zemědělské politiky. Program by měl rovněž zahrnovat komplexní transformaci agentury SAPARD spolu s intervenční agenturou do nové instituce schopné správy plateb v rámci záručního fondu společné zemědělské politiky. Projekt by měl zavést i účinné metody monitorování a vyhodnocování všech příslušných programových dokumentů, včetně vypracování seznamu ukazatelů priorit a opatření podle jednotlivých programů. Projekt by měl využívat pomoci dvou twinningových odborníků, z nichž jeden se bude dle potřeby soustředit na programování a úpravy právních předpisů a další bude předvstupní poradce soustředící se na nutnou institucionální a správní restrukturalizaci. Podmínkou projektu je plná funkčnost agentury SAPARD, spolupráce mezi Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem pro místní rozvoj potvrzená Společným výborem a existence všech příslušných právních předpisů. Kromě příslušných právních předpisů by měly existovat i vhodné regionální struktury.
CZ01.05.03 Budování struktur CAP/IACS:
Tento twinningový projekt postihuje střednědobou prioritu přístupového partnerství. Projekt zahrnuje investiční složku a jeho cílem je zajistit plný soulad ohledně struktur nutných ke zřízení funkčního systému přímých podpor (Integrovaný administrativní a kontrolní systém - IACS) v rámci společné zemědělské politiky (ES 3887/92, ES 1257/99). Projekt je přímo spojen s prací v rámci projektu CZ00.05.01 (Příprava na přijetí a provádění společné zemědělské politiky; IACS) a jeho výsledkem by měla být implementace funkčního kontrolního a monitorovacího systému IACS, s existencí nutných systémů administrativní podpory pro provádění pomoci, v souladu s příslušnými právními předpisy Společenství. To by zahrnovalo vhodně školené zaměstnance v příslušných institucích - na centrální i místní úrovni - a připravený a vyzkoušený komplexní systém kategorizace užívání pozemků. To by mělo zahrnovat návrh nového zákona o přímých podporách. Projekt rovněž obsahuje alokace k posílení příslušné fotogrammetrické kapacity Českého úřadu zeměměřického a kartografického a zemědělské účetní datové sítě (FADN) pomocí nákupu příslušného vybavení. Poslední složka je přímo spojena s projektem Phare CZ98.09.02.01 (Harmonizace a rozvoj FADN v České republice). Projekt vyžaduje dlouhodobou pomoc odborníka ze členského státu a krátkodobou odbornou pomoc a dodávky vybavení a je podmíněn spolufinancováním investiční složky a dostatečným pokrokem na české straně a pokrokem v rámci projektu roku 2000.
CZ01.05.04 Posilování kapacity rostlinolékařského sektoru:
Tento twinningový projekt postihuje střednědobou prioritu přístupového partnerství. Projekt zahrnuje investiční složku a jeho cílem je zajistit plný soulad s právními předpisy Společenství v oblasti rostlinám škodlivých organismů a přípravků na ochranu rostlin (ES/2000/29, 91/414/EHS, 97/57/EHS). Projekt je přímo spojen s podporou poskytovanou v rámci projektu Phare CZ00.05.03 (Posilování centrální regulatorní kapacity na ochranu rostlin) a souvisí s projektem CZ99.03.02.01 (Posilování institucionální a správní kapacity státního rostlinolékařského sektoru - Státní rostlinolékařská správa) a měl by zajistit komplexní analýzu dosud dosaženého pokroku a školení odborníků Státní rostlinolékařské správy a Státního zdravotního ústavu odpovědných za hodnocení přípravků na ochranu rostlin, dlouhodobě koordinované odborníkem z členského státu. Kromě toho by měl projekt zajistit, aby byly příslušná odborná divize a laboratoře v Brně schopny plnit své úkoly v oblasti registrace/povolování přípravků na ochranu rostlin v souladu s právními předpisy Společenství. Projekt by měl rovněž umožnit, aby dvě specializované diagnostické laboratoře v Praze a Olomouci a hlavní místa vstupu do České republiky - letiště Ruzyně a hranice se Slovenskem - mohly zavést nutné rostlinolékařské diagnostické metody pro škodlivé organismy v souladu s příslušnými právními předpisy Společenství. Posledních dvou výsledků by mělo být dosaženo pomocí dodávek specializovaného vybavení. Projekt je podmíněn českým spolufinancováním investiční složky projektu.
Česká vláda musí provést i další opatření mimo bezprostřední rámec tohoto programu Phare a činností popisovaných pro tento cíl. V tomto smyslu Komise očekává pokrok v těchto klíčových oblastech:
Zřízení základní institucionální struktury nutné pro přípravu implementace společné zemědělské politiky:
Měřitelné ukazatele pokroku zahrnují dokončení restrukturalizace Ministerstva zemědělství v souladu s výsledkem twinningového projektu Phare CZ98/IB/AG/01, akreditaci agentury SAPARD a Národního fondu a zahájení uspokojivé implementace plánu SAPARD, zřízení Klasifikační agentury, dokončení základního systému označování a registrace dobytka v rámci IACS, dokončení legislativních, organizačních, technických a finančních požadavků na zřízení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) podle legislativy pro SZIF platné od srpna 2000, včetně náboru pracovních sil a zřízení nových funkcí pro regionální odbory MZe.