§ 36.
Každý přednosta domácnosti (§ 7, čís. 1.) jest povinen za sebe a členy své domácnosti ve lhůtě, která od zemského finančního úřadu veřejně bude vyhlášena a činiti musí nejméně dva měsíce, bez dalšího zvláštního vyzvání podati u příslušné berní správy buď písemně nebo protokolárně přiznání na ustanoveném formuláři:
1. měl-li dne 1. března 1919 jmění, jaké a v jaké výši, a
2. měl-li v den 1. ledna 1914 neb v jinaký pro počátečné jmění rozhodný den (§ 23 až 25) jmění, jaké a v jaké výši,
3. jakož i všechny okolnosti rozhodné pro vyšetření přírůstků (§ 27, 28).
Za nesvéprávné osoby podá přiznání zástupce zákonný neb úředně zřízený, za neodevzdané pozůstalosti osoby, které k zastupování jich jsou povolány; byla-li však pozůstalost odevzdána po 1. březnu 1919, podá přiznání osoba, jíž byla svěřena správa pozůstalosti; po případě právní nástupci.
Přiznáni budiž doloženo ubezpečením, že sepsáno je podle nejlepšího vědomí a svědomí, a že skutkové údaje a úplnost přiznání mohou býti podavatelem dotvrzeny soudní přísahou.
K účelům uložení dávky, zejména urychleného zřízení seznamů osob pravděpodobně dávkou povinných, majetkových předmětů dávce podrobených, dále podání přiznání a pod. zavádí se občanská pracovní povinnost, pro úřady veřejné, ústavy peněžní a soukromé osoby fysické a právnické, jimž pro tyto případy přiznávají se práva a ukládají se povinnosti osob úředních. Ministr financí se zmocňuje, aby pro přípravné práce spojené s ukládáním dávky ustanovil výjimky ze zákona ze dne 25. ledna 1914, čís. 15 ř. z.