§ 2
(1) Habilitační řízení se zahajuje na základě žádosti uchazeče. Žádost se podává děkanovi příslušné fakulty, která je oprávněna konat habilitační řízení (odstavec 2). Uchazeč v žádosti uvede obor, ve kterém se hodlá habilitovat. Tímto oborem je zpravidla některý z vědních oborů *) nebo obor vymezený podle potřeb výuky.
(2) Habilitační řízení se koná na fakultě, kde navrhovaný obor patří mezi hlavní obory **) a kde je alespoň jeden profesor příslušného oboru. V případě, že na žádné vysoké škole není profesor příslušného oboru, může se habilitační řízení konat na fakultě, kde je alespoň jeden profesor blízkého oboru. ***) V případě, že se habilitační řízení koná na jiné fakultě, než kde má uchazeč jako docent působit, účastní se habilitace také zástupce fakulty, na které má uchazeč působit.
(3) Jde-li o nový obor nebo o hraniční obor, může se habilitační řízení konat na některé z fakult, jejíž tematice je obor nejbližší.
------------------------------------------------------------------
*) Vědní obory jsou uvedeny v Seznamu oborů pro výchovu vědeckých pracovníků a věd, popř. oborů, v nichž lze konat obhajoby č. 10 239/65 vydaném dne 20. ledna 1965 Státní komisí pro vědecké hodnosti (Věstník MŠK, rok 1965, seš. 8, str. 83).
**) Hlavním oborem jsou např. jazyky na filosofických fakultách, tělovýchovné obory na fakultách tělesné výchovy a sportu, politická ekonomie na fakultách ekonomických, vědecký komunismus na fakultách filosofických, odborné předměty a metodiky vyučování jednotlivých předmětů na fakultách pedagogických atp.
***) Blízkými obory jsou např. filosofie a dějiny filosofie, teorie státu a práva a státní právo, organická chemie a organická technologie atp.