§ 5
(1) Společenským prospěchem se rozumí ekonomický, technický nebo jiný přínos, kterého se dosahuje využíváním vynálezů, zlepšovacích návrhů a průmyslových vzorů, jako např. úspory společenské práce projevující se snížením vlastních nákladů a zvýšením produktivity práce, přínosy při výrobě nových výrobků projevující se v náhradě nebo v rozšíření sortimentu stávajících výrobků. Společenským prospěchem se rozumí dále i přínosy při zlepšení pracovních podmínek, zvýšení bezpečnosti práce, zlepšení životního prostředí a jiné přínosy.
(2) Náklady spojené se zavedením vynálezu, zlepšovacího návrhu nebo průmyslového vzoru se odpočítávají od společenského prospěchu dosaženého v prvním roce využití. Náklady na investice, 1) spojené se zavedením řešení se odpočítávají od společenského prospěchu v každém roce období, uvedeném v § 8 věta první, ročními odpisovými sazbami. 2) Při stanovení společenského prospěchu se však neodpočítávají odměny za využití vynálezu, zlepšovacího návrhu nebo průmyslového vzoru, odměny za iniciativní účast při rozpracování, zkoušení nebo zavádění těchto řešení, odměny za upozornění na možnost využití vynálezu nebo zlepšovacího návrhu a zvláštní odměny za vyřešení tematického úkolu.
(3) Při zjišťování jednotlivých druhů přínosů jsou orgány a organizace povinny používat údajů jednotné soustavy sociálně ekonomických informací 3) a vycházet z porovnatelných hodnot zjištěných před využitím a po využití vynálezu, zlepšovacího návrhu nebo průmyslového vzoru.
------------------------------------------------------------------
1) § 6 vyhlášky federálního ministerstva financí a předsedy Státní banky československé č. 162/1980 Sb., o financování reprodukce základních prostředků, ve znění vyhlášky č. 180/1982 Sb. a vyhlášky č. 108/1985 Sb.
2) § 3 vyhlášky federálního ministerstva financí č. 94/1980 Sb., o odpisování základních prostředků.
3) § 1 zákona č. 21/1971 Sb., o jednotné soustavě sociálně ekonomických informací.