§ 93.
Všeobecné předpisy o přeložení do zálohy.
(1) Přeložení do zálohy děje se ihned po skončení stanovené presenční (další činné) služby.
(2) Až do konce roku, v němž dokončí 40. rok věku svého, buďte překládány dotčené osoby do I. zálohy; starší příslušníci zálohy patří až do 31. prosince toho roku, v němž dokončí 50. rok věku, do II. zálohy.
(3) Přeložení do zálohy provádějí vojsková tělesa (útvary), aniž vyčkají nějakých zvláštních nařízení, z moci úřední. Pouze přeložení vojenských osob z povolání do zálohy lze provésti teprve na nařízení ministerstva národní obrany.
(4) Při přeložení do zálohy podržuje dotčená osoba hodnost, kterou v té době měla, i nadále; příslušníky zálohy dlužno ve všech písemných vyhotoveních označovati vedle vojenské hodnosti připojeným přívlastkem "v záloze".
(5) Poddůstojníci z povolání, kteří vystoupili dobrovolně ze sboru poddůstojníků z povolání, buďtež, podléhají-li branné povinnosti, přeloženi do zálohy dnem vystoupení; nepodléhají-li branné povinnosti, buďtež propuštěni z branné moci.
(6) Poddůstojníci z povolání, jimž byl zákonem ze dne 13. května 1919, č. 250 Sb. z. a n., a nařízením vlády republiky Československé ze dne 18. září 1919, č. 594 Sb. z. a n. (Věstník min. nár. obrany věc. III, č. 2. čl. 16), zachován nárok na propůjčení služebních míst podle zákonů o certifikatistech ze dne 19. dubna 1872, č. 60 ř. z., a uh. zák. čl. II. z roku 1873 a kteří byli na základě certifikátu definitivně ustanoveni v některé ze služeb uvedených v zákonu o certifikatistech, buďtež přeloženi - podléhájí-li branné povinnosti - do zálohy dnem, který předchází jejich ustanovení v této službě. Byli-li však ustanoveni jen provisorně (prozatímně) v takové službě, přeloží se na trvalou dovolenou dnem, který předchází jejich ustanovení; jejich přeložení do zálohy budiž provedeno teprve dnem definitivního převzetí do služby.
(7) Za mobilisace a ve válce platí pro překládání do zálohy tytéž lhůty; branci do zálohy přeložení zůstanou však v činné službě až do demobilisace svého ročníku.
(8) O ponechání vojenských gážistů v záloze po splněné branné povinnosti platí ustanovení § 121 (3).
(9) Osoby, které byly v jednom roce odvedeny, příslušejí po skončení presenční služby do jednoho ročníku I. zálohy, který se označuje jako první, druhý atd. ročník I. zálohy; ti však, kdož nebyli z jakýchkoli důvodů přeloženi do zálohy se svým odvodním ročníkem v témže roce, patří do toho ročníku zálohy, kterému by přináleželi, kdyby byli bývali normálně nastoupili do presenční služby a byli pravidelně přeloženi do zálohy. U bývalých slouživších a tříděných domobranců a u dobrovolníků na dobu války, kteří byli podle nařízení vlády republiky Československé ze dne 27. července 1920, č. 470 Sb. z. a n. (Věst. ministerstva národní obrany, věc. III., č. 44., čl. 470), převedeni do I. zálohy, rozhoduje pro příslušnost k tomu kterému ročníku I. zálohy odvodní ročník, který jim byl při převodu přiznán, při čemž však u bývalých tříděných domobranců a u bývalých dobrovolníků na dobu války platí jakožto rok odvodu vždy letopočet, který jest ve zlomku odvodního ročníku uveden ve jmenovateli, to jest rok, v kterém by byl dotčený odveden ve 22. roku věku; u slouživších domobranců rozhoduje jejich dřívější odvodní ročník.
(10) Příslušníci II. zálohy označují se jako první, druhý atd. ročník II. zálohy podle ročníku narození.