CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 269/1921 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, jímž se provádí branný zákon republiky Československé ze dne 19. března 1920, č. 193 Sb. z. a n. (Branné předpisy). § 92. - Všeobecné předpisy o vojenském poměru příslušníků zálohy.

§ 92. - Všeobecné předpisy o vojenském poměru příslušníků zálohy.

269/1921 Sb. Nařízení vlády republiky Československé, jímž se provádí branný zákon republiky Československé ze dne 19. března 1920, č. 193 Sb. z. a n. (Branné předpisy).

§ 92.

Všeobecné předpisy o vojenském poměru příslušníků zálohy.

(1) Veškerá podání (žádosti, stížnosti) mužstva v záloze buďtež zasílána - pokud není v těchto předpisech nebo v právním poučení připojeném k vyřízení nic jiného stanoveno - přímo domovskému politickému úřadu I. stolice, který je zašle domovskému doplňovacímu okresnímu velitelství k dalšímu zařízení. Rovněž doručování výměrů a rozkazů vojskových těles (útvarů) a vojenských úřadů mužstvu v záloze děje se prostřednictvím domovského politického úřadu. Tento úřad doručí dotčený výměr (rozkaz) přímo obecnímu (městskému) úřadu bydliště příslušníka zálohy, jehož se výměr (rozkaz) týče, k doručení; je-li obec bydliště příslušníka zálohy mimo oblast domovského politického úřadu II. stolice, vyžádá si domovský politický úřad I. stolice při doručování pomoci politického úřadu I. stolice, v jehož obvodu dotčená obec leží.

(2) Důstojníci v záloze podávají žádosti, stížnosti, hlášení atd. přímo domovskému doplňovacímu okresnímu velitelství; výměry a rozkazy vojskových těles (útvarů) a vojenských úřadů doručují se jim rovněž přímo domovským doplňovacím okresním velitelstvím.

(3) Příslušníci zálohy meškající v cizině zasílají podání ve věcech své branné povinnosti prostřednictvím československého zastupitelského úřadu; není-li takového v cizině, zasílá je mužstvo v záloze svým prostředníkem a důstojníci v záloze přímo domovskému doplňovacímu okresnímu velitelství.

(4) Předpokladem pro ponechání hodnosti důstojníka v záloze jest, že týž vyhovuje úplně všem podmínkám kladeným na československého důstojníka a plní řádně všechny svoje povinnosti, které mu příslušné předpisy jako důstojníku v záloze ukládají. Dopustí-li se důstojník v záloze v době, kdy nevykonává cvičení v záloze, opětovného neplnění svých vojenských povinností, aneb odmítne-li v téže době vůbec plniti povinnosti, jež mu příslušejí jako důstojníku v záloze, může velitel doplňovacího okresu, nelze-li zavésti řízení soudního neb disciplinárního, podati nadřízenému zemskému vojenskému velitelství návrh, aby byla dotčenému důstojníku v záloze odňata hodnost důstojnická. Zemské vojenské velitelství sestaví tříčlennou důstojnickou vyšetřovací komisi, která případ projedná a podle potřeby navrhne další šetření, po případě jeho doplnění; nepokládá-li tato komise další šetření již za potřebné, učiní příslušný návrh nadřízenému zemskému vojenskému veliteli. Týž na základě předložených spisů podle vlastního uvážení, uzná-li za vhodné, aby byla dotčenému odňata hodnost důstojníka v záloze a aby týž byl přeložen do stavu mužstva jako prostý vojín, učiní příslušný návrh ministerstvu národní obrany a předloží mu současně všechny jednací spisy k rozhodnutí; neshledá-li zemský vojenský velitel toto opatření za potřebné; vrátí spisy doplňovacímu okresnímu velitelství s příslušným rozhodnutím.

(5) K důstojníkům v záloze patří též důstojníci "mimo službu", t. j. důstojníci, kteří v důsledku superarbitrace jsou trvale k řadové (polní) službě nezpůsobilí a nepožívají výslužného. Důstojníci tito mohou býti v míru povoláni na cvičení služební pouze na zvláštní nařízení ministerstva národní obrany. O tom, jak plní svoji brannou povinnost za mobilisace a ve válce, platí zvláštní předpisy.

(6) Příslušníci zálohy nesmějí vstoupiti bez svolení do cizích vojenských služeb (§ 6 br. zák. a § 5 tohoto nařízení).

(7) Ustanovení tohoto paragrafu týkající se mužstva v záloze platí obdobně o mužstvu na trvalé dovolené.