§ 62.
Provedení odvodu při dobrovolném vstupu.
(1) Uchazečům o dobrovolný vstup do branné moci přísluší právo volby vojskového tělesa (útvaru), u kterého chtějí sloužiti, pokud toto jest oprávněno dobrovolníky přijímati a má-li žadatel schopnosti pro službu u vyvoleného tělesa.
(2) žádost o povolení dobrovolného vstupu do branné moci, doložená přílohami uvedenými v § 61, budiž podána uchazečem bud' bezprostředně, neb prostřednictvím nej bližšího doplňovacího okresního velitelství vyvolenému vojskovému tělesu, které jest oprávněno dobrovolníky přijímati.
(3) V míru jsou oprávněny přijímati dobrovolníky:
pěší pluky,
horské prapory,
hraničářské prapory,
lehké, horské, hrubé, těžké a létadlové dělostřelecké pluky a samostatné horské dělostřelecké oddíly a pluk minometů,
letecké pluky,
jezdecké pluky,
ženijní pluky,
automobilní pluk,
telegrafní pluk,
železniční pluk a
vozatajské prapory.
(4) žádosti za povolení dobrovolného vstupu k vojskovým tělesům (útvarům), které nejsou uvedeny v odst. (3), buďtež předkládány ministerstvu národní obrany.
(5) Povolení dobrovolného vstupu nelze uděliti, nejsou-li předepsané přílohy úplné, nebo byl-li by přijetím dobrovolníka předepsaný mírový početný stav překročen.
(6) Za mobilisace a ve válce mohou přijímati vojsková tělesa pěchoty dobrovolníky podle potřeby. K vojskovým tělesům jiných zbraní a pomocných zbraní lze přijímati pouze takové dobrovolníky, kteří sloužili již dříve u oné zbraně anebo kteří pro svoje zaměstnání a schopnosti zaručují brzké zdárné použití v tomto druhu vojenské služby. Vstup dobrovolníků k vojskovým útvarům služeb jest za mobilisace a ve válce nepřípustný.
(7) Právo rozhodovati o tom, lze-li dobrovolníka přijmouti, přísluší v míru velitelstvím vojskových těles (útvarů) uvedených v odstavci (3), v případech uvedených v odstavci (4) ministerstvu národní obrany. Za mobilisace a ve válce přísluší rozhodnutí u pěchoty velitelstvím vojskových těles (útvarů) a jich náhradních těles, v ostatních případech zemským vojenským velitelstvím.
(8) Odvody osob, které žádají o dobrovolný vstup do branné moci (odvody dobrovolníků) dějí se vojenskými komisemi bez účasti politických úřadů I. stolice a sice:
a) pro hudební elévy u vojskových těles,
b) pro všechny ostatní dobrovolníky u doplňovacích okresních velitelství.
(9) Vojskové těleso (útvar) poukáže uchazeče, proti jehož přijetí nemá námitek, k odvodu u nejbližšího doplňovacího okresního velitelství, kamž zašle současně žádost se všemi doklady spolu i s přijímacím svolením pro případ schopnosti k vojenské službě (odvedení). Při odvodním řízení budiž dbáno ustanovení "Předpisu pro lékařské posuzování způsobilosti k vojenské službě". Odvod dobrovolníků k pomocným službám jest nepřípustný.
(10) Komisi pro odvod dobrovolníků tvoří:
a) velitel doplňovacího okresu (velitel vojskového tělesa) nebo jeho zástupce,
b) důstojník zdravotnictva,
c) důstojník doplňovacího okresního velitelství (pobočník velitele vojskového tělesa).
(11) Důstojník zdravotnictva podá posudek o způsobilosti dobrovolníka k vojenské službě, odvodní rozhodnutí učiní pak velitel (odst. 10a). Při neshodě mínění o schopnosti dobrovolníka mezi velitelem a důstojníkem zdravotnictva jest pro odvodní rozhodnutí směrodatným posudek důstojníka zdravotnictva.
(12) Byl-li uchazeč odveden, budiž přijímací spis s listinou odvedených zaslán vojskovému tělesu (útvaru), jež přijetí žadatelovo pro případ jeho odvedení povolilo. Je-li neschopen k vojenské službě vůbec, anebo pro službu u vyvoleného vojskového tělesa (útvaru), buďtež mu přílohy žádosti vráceny a ono vojskové těleso (útvar) o tom uvědomeno; přijímací povolení budiž tomuto tělesu (útvaru) vráceno, žadatelům, kteří byli uznáni za neschopny, nesmí doplňovací okresní velitelství vydati žádných potvrzení o odvodním výsledku.
(13) Hudební elévové buďtež odvedeni ihned, jakmile dovrší 17. rok věku, prokáží-li schopnost k vojenské službě; jinak staniž se tak nejpozději, jakmile této schopnosti nabudou. Poněvadž však takovým odsunutím odvodu vzniká hudebním elévům prodloužení závazku k další činné službě (§ 17 br. zák.), budiž při dobrovolném odvodu hudebních elévů postupováno co nejsvědomitěji. V žádném však případě nesmí býti odvod posunut přes dobu, kdy elév schopnosti k vojenské službě nabyl. Chovanci (hudební elévové) vojenské hudební školy buďtež odvedeni teprve po absolvování této školy a zkušebního roku u plukovní hudby. V rubrice 27 listiny odvedených budiž zapsáno, že jde o odvod hudebního eléva, jakož i datum, kdy byl předvedený jakožto hudební elév presentován.
(14) Odvod dobrovolníků domovského doplňovacího okresního velitelství budiž zapsán do vlastního protokolu odvedených; jeden výpis z tohoto protokolu spolu s přijímacím spisem budiž poslán dotčenému vojskovému tělesu (útvaru), druhý výpis pak domovskému politickému úřadu I. stolice.
(15) Odvod dobrovolníků u jiného doplňovacího okresního velitelství budiž zapsán odvádějícím doplňovacím okresním velitelstvím do protokolu odvedených cizích příslušníků. O odvodu budiž vyhotovena listina odvedených trojmo, kterou podepíší všichni členové odvodní komise. Jeden stejnopis budiž poslán domovskému doplňovacímu okresnímu velitelství, druhý spolu s přijímacím spisem dotčenému vojskovému tělesu (útvaru) a třetí domovskému politickému úřadu I. stolice, v jehož obvodu má odvedený domovské právo.
(16) Při odvodech dobrovolníků prováděných vojskovými tělesy (u hudebních elévů) budiž zapsán odvod do zvláštního protokolu odvedených podle vzorce příl. 15, vyhotovena listina odvedených podle téhož vzorce a zaslána domovskému doplňovacímu okresnímu velitelství, které zapíše dobrovolníka na základě listiny odvedených do příslušného protokolu odvedených; o odvedení dobrovolníka podá doplňovací okresní velitelství zprávu domovskému politickému úřadu I. stolice zasláním opisu listiny odvedených.