D. Další chemické škodliviny
Pracovní činnosti, které mohou být výjimečně zdrojem onemocnění, poškození zdraví nebo příčinou nemoci z povolání, při nichž jsou pracovníci:
- prokazatelně ohroženi vlivem specifických chemických nebo fyzikálních faktorů pracovního prostředí, zpravidla nedosahujících úrovně (výše), pro níž jsou práce těmito vlivy ztížené, vyhlašované za rizikové.
1. Odběr a zpracování materiálu na biologické expoziční testy.
2. Odběr vzorků pracovního ovzduší a biologického materiálu na pracovištích s následným zpracováním odebraných vzorků s cílem stanovit korelaci mezi naměřenými hodnotami v pracovním ovzduší a v biologickém materiálu.
3. Provádění dozoru na pracovištích, sledování zdravotního stavu a odběr s následným zpracováním vzorků ovzduší v laboratořích, zejména pro stanovení chemických sloučenin a prašnosti a jejich vlivu na zdraví.
4. Provádění dozoru nad pracemi vykonávanými na pracovištích s výskytem chemických škodlivin a prašnosti, jestliže jsou tyto práce zařazeny do kategorie 2 a vyšší ve smyslu metodického návodu ministerstva zdravotnictví České socialistické republiky č. 9/1987 Věstníku ministerstva zdravotnictví České socialistické republiky o provádění hygienického dozoru na pracovištích a vyhlašování rizikových prací.
5. Práce spojené s inhalačními pokusy v plynových komorách včetně odběru biologického materiálu i vzorků ovzduší a vyšetřování zdravotního stavu osob, s cílem stanovení vztahů mezi koncentracemi látek v ovzduší, jejich metabolitů v biologickém materiálu a zdravotním stavem.
6. Příprava prachu pro testování fibrogenní aktivity.
7. Práce anesteziologických týmů při poskytování celkové anestezie při anesteziích plynnými anestetiky nebo parami kapalných anestetik (např. halotan, éter, oxid dusný, cyklopropan) a další práce na anesteziologicko-resustitačních odděleních při poskytování anestezie a ošetřování pacientů.
8. Práce v toxikologické, chemické, fyzikálně chemické a biochemické nebo jiné zkušební laboratoři při kvalitativních a kvantitativních rozborech včetně přípravy vzorků k analýze, za předpokladu, že analyzovaná látka je pro člověka zvlášť nebezpečná a práce s ní vyžaduje z toho důvodu vysokou odbornost a dodržování náročných preventivních opatření včetně používání omezujících osobních ochranných pracovních prostředků (např. chemické analýzy takových sloučenin v laboratořích pro kontrolu léčiv, chemické analýzy látek neznámého složení, u kterých lze důvodně předpokládat, že mají vlastnosti takových sloučenin, chemická analýza cytostatik, hadích jedů, hormonů, substancí antibiotik, živých vakcín apod.).
9. Testování toxicity látek s neznámými účinky na laboratorních zvířatech včetně ošetřování těchto zvířat a analyticko-chemického, biochemického, toxikologického a histologického zpracování materiálu z nich. 10. Práce spojená s přímým kontaktem s nevytvrzenými pryskyřicemi, vznikem prašnosti těžkých kovů a prašnosti oxidu křemičitého při čištění tryskáním.
11. Laminování podle sádrového nebo dřevěného modelu.
12. Míchání fenoplastických pryskyřic a jejich ruční nanášení na skelnou přízi.
13. Práce v poloprovozních podmínkách při základním i aplikovaném výzkumu a vývoji, výrobě, zpracování a úpravě, ruční manipulaci při skladování, dělení a balení látek, kdy surovina, polotovar nebo hotový výrobek jsou jedovaté, práce v těchto podmínkách jsou spojeny s rizikem subakutní a subchronické otravy především cestou inhalace pevného i kapalného aerosolu i plynu nebo cestou perkutánní (neporušenou kůží).
14. Výzkumné hornické práce v pokusné štole, v prostředí uměle vytvořeném ke zkoušení nebezpečných účinků složek důlního ovzduší pro pracující apod.
15. Práce základního výzkumu zdrobňování uhlí, nerostných surovin (pískovec, mramor, siderit) ve vysoce intenzivním magnetickém poli, ultrazvukem (akustickým polem) a vysokofrekvenčním polem v laboratorních a poloprovozních podmínkách.
16. Výzkumné práce při odsiřování a odstraňování arsenu a berylia loužením roztokem síranu železnatého s přídavkem bakterií, v poloprovozních podmínkách podpovrchové těžby uhlí.
17. Výzkumné práce při briketování uhlí - suché úpravě uhlí mletím, tříděním, sušením a briketováním na lisech s případnými pojivy (kamenouhelná smola, dehtové a ropné zbytky) v polopovozních i provozních podmínkách.
18. Výzkumné práce v laboratorních podmínkách při přípravě a zpracování monokrystalů, čištění, vnášení směsi, pěstování krystalu apod. z toxických sloučenin rtuti, vizmutu, thalia, kadmia, arsenu a selenu.
19. Příprava a opracování monokrystalu galiumarsenidu a galiumfosfidu, pěstování objemových monokrystalů z vysokoteplotních roztoků za normálního i vysokého tlaku do 20 MPa s rizikem vzniku bílého fosforu a různých plynných směsí.
20. Výzkumné práce a obsluha laboratorních plazmatronů v prostředí ultrafialového a ionizujícího záření zionizovaného plazmatu o teplotě cca 15000 K, nitrosních plynů, ozonu a nadměrné hlučnosti z nadzvukového proudění plynů.
21. Práce s tekutými alkalickými kovy v poloprovoze při plnění experimentálního zařízení, destilací a filtrací i údržby zařízení včetně odběru vzorků.
22. Práce s různými druhy pesticidů při aplikaci poprachem a postřikem při studiu jejich vlivu na biologickou aktivitu organismu při vyšších dávkách, než je komerční využití. 23. Postřik a poprach látkami klasifikovanými jako jedy k ochraně proti škůdcům, plevelům, k desinfekci půdy, ošetřování osiva a sadby takovými látkami.
24. Práce při údržbě a opravách živičných povrchů vozovek.
Přímý kontakt s inhalačními alergeny:
25. Příprava obecných, pylových, bakteriálních, plísňových, popř. jiných alergenů a práce spojené s inhalačními pokusy v plynových komorách, zejména při provádění provokačních inhalačních testů.
Další chemické vlivy:
26. Zpracování barevných fotografií a barevných inverzních filmů.
27. Konzervační práce sbírkových předmětů chemickými prostředky se specifickými závažnými pozdními účinky (pentachlorfenol).
28. Mechanické opracování výrobků z olova a jeho slitin (nad 75 % Pb).
29. Izolační práce (příprava tmelů, keramické obklady, dlažby a vyzdívky včetně spárování a potěrů) kyselinovzdornými tmely na bázi syntetických pryskyřic.
30. Stříkání dvousložkovými epoxydovými laky, nitrolaky a syntetickými emaily ve stříkacím boxu a v uzavřených prostorách.
31. Čištění výrobního zařízení, tanků, nádrží, zásobníků a cisteren, pokud zaměstnanec pracuje uvnitř.
32. Svařování elektrickým obloukem ocelí a barevných kovů ve svařovnách.
33. Svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře (argon, kysličník uhličitý).
34. Svařování hliníku a jeho slitin argonarcem a arcatonem.
35. Práce s asfaltovými hmotami zpracovávanými za tepla, například ruční nanášení, rovnání a zpracování obalovaných drtí, těsnění trub.
36. Práce při výzkumu, výrobě, používání a skladování zvlášť nebezpečných a ostatních jedů a jejich derivátů a práce spojené s výrobou odmořovacích a dezaktivačních směsí s obsahem škodlivin.