C. Chemické karcinogeny
1. Práce v chemických, fyzikálně chemických a biochemických laboratořích, v nichž ve výzkumném procesu, zejména při chemické syntéze, se používá látek se závažným pozdním orgánovým účinkem (např. aflatoxiny, akrylonitril, diazomethan, 1,2-dibromethan, 3,3-dichlorbenzidin, dimethylsulfát, epichlorhydrin, ethylenoxid, fenylhydrazin, methyljodid, 4-nitrobifenyl, N-nitrosodimethylamin, polychromované bifenyly, beta-propiolakton, tetrachlormethan, cytostatika a všechny látky, směsi nebo výrobky obsahující více než 1 % těchto uvedených látek; dále též benzen).
2. Provádění analýz karcinogenů a mutagenů (látek s genotoxickým účinkem) a testů genotoxického účinku těchto látek.
3. Testování mutagenních účinků chemických látek včetně vyšetřování, např. periferních lymfocytů u pracovníků pracujících v riziku těchto látek.
4. Obsluha sterilizátorů na plyn (etylénoxid, formaldehyd).
5. Rutinní a výzkumné práce spojené s přípravou a aplikací cytostatik na pracovištích, kde chemoterapie je výjimečnou léčebnou disciplínou. Týká se to jak přípravy (ředění) cytostatik, tak ošetřování pacientů léčených cytostatiky a manipulace s prádlem a exkrety těchto pacientů, které jsou kontaminovány biodegradačními nebo aktivovanými bioprodukty léčby cytostatiky.
6. Práce v laboratořích spojené se syntézou a vývojem cytostatik a mutagenních látek.