CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování Závazný postup č. 38 - Odolnost elektrických rozbušek proti hromadnému výbuchu

Závazný postup č. 38 - Odolnost elektrických rozbušek proti hromadnému výbuchu

246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování

Závazný postup č. 38

Odolnost elektrických rozbušek proti hromadnému výbuchu

Názvosloví

1. Výbuch - efekt, schopný ohrozit život nebo hospodářské hodnoty účinkem tlakových vln a rozletu úlomků nebo trosek.

2. Hromadný výbuch - případ, kdy po místní iniciaci se výbuch rozšíří téměř okamžitě na více než 50% zkoušených rozbušek, nacházejících se v obalu nebo jeho samostatné části.

3. Odolnost rozbušek proti hromadnému výbuchu - schopnost nevytvářet v daném balení podmínky pro šíření iniciace v přepravním obalu bez tendence útlumu, po úmyslné iniciaci jedné rozbušky.

4. Iniciace - přivedení primární a sekundární náplně rozbušky k výbuchu.

5. Donor - rozbuška, přivedená úmyslně k iniciaci.

6. Akceptor - zkoušená rozbuška.

Všeobecně

7. Odolnost rozbušek je závislá na konstrukčním řešení jejich dílčích částí, způsobu balení rozbušek, materiálu a délce přívodních vodičů, materiálu dutinky a na velikosti časového intervalu, v němž akceptorové rozbušky, stržené k iniciaci, vybuchují.

8. Elektrické rozbušky s dlouhými přívodními vodiči na cívkách a s dutinkou rozbušky uvnitř cívky nevykazují tendenci k šíření iniciace v přepravním obalu bez tendence útlumu ve smyslu čl.2 a nemusí být zkoušeny podle tohoto závazného postupu. U rozbušek tohoto provedení se provádí pouze zkouška dle čl.9b - kontrola způsobu balení.

9. Pro stanovení odolnosti rozbušek se provádí následující zkoušky a kontroly:

a) kontrola citlivosti jednotlivých části rozbušky k přenosu iniciace přes přepážku

b) kontrola způsobu balení

c) zkouška sestavy tří stovkových obalů s 300 kusy rozbušek

d) zkouška jednoho přepravního obalu s 1000 kusy rozbušek

e) zkouška sestavy tří přepravních obalů

10. Kontrola dle čl. 9a se provádí jako informativní stanovení citlivosti dílčích částí rozbušky pro relativní porovnání s jinými typy rozbušek, při konstrukčních změnách atd.

11. Kontrola dle čl.9b může spolu s kontrolou dle čl.9a nahradit u již ověřených typů a konstrukcí zkoušky dle čl. 9c až 9e. V případě pochybností však uvedené zkoušky nelze vypustit.

12. Vyhoví-li výrobek zkoušce dle čl. 9c, další zkoušky se již neprovádí. V případě nevyhovujícího výsledku se provede zkouška dle čl. 9d. Zkouška dle čl. 9e se provádí jen v případech, kdy zkoušky dle čl.9c a 9d byly nevyhovující.

Účel a význam zkoušky

13. Z výsledku zkoušky lze soudit, zda zkoušený druh rozbušky vykazuje v originálním expedičním balení dostatečnou odolnost proti šíření přenosu iniciace bez tendence útlumu při náhodné iniciaci některé z přepravovaných nebo skladovaných rozbušek.

Na základě kladného výsledku zkoušky lze zkoušený typ rozbušky klasifikovat jako výrobek odolný proti hromadnému výbuchu a označovat symbolem NME.

Podmínky při zkoušce

14. Zkouška se provádí v podmínkách okolní teploty a relativní vlhkosti vzduchu.

Zkušební vzorky

15. Ke zkouškám dle čl.9 se použijí rozbušky s nejkratší dodávanou délkou přívodních vodičů. Jsou-li rozbušky dodávány v několika alternativních provedeních (měděné a hliníkové dutinky, měděná a železná jádra přívodních vodičů apod.), provádí se zkoušky pro všechna alternativní provedení.

16. Ke zkouškám dle čl. 9c až 9e se výhradně použijí rozbušky se stejnou jmenovitou dobou zpoždění (časované rozbušky stejného stupně zpoždění, mžikové rozbušky).

Podstata zkoušky

17. Při kontrole citlivosti dílčích částí rozbušky k přenosu iniciace přes přepážku dle čl. 9a se stanoví závislost čestnosti přenosu iniciace na síle přepážky.

18. Při kontrole způsobu balení dle čl. 9b se kontroluje dodržení technického požadavku pro balení desítkových svazků rozbušek, stovkových obalů a celého přepravního obalu.

19. Při zkoušce sestavy obalů dle čl.9c se tři stovkové obaly, umístěné naplocho nad sebou, utěsní vrstvou zeminy nebo písku na výšku obalu. Po úmyslné iniciaci donorové rozbušky, umístěné uprostřed nejspodnějšího obalu, se kontroluje počet rozbušek, které byly strženy k iniciaci.

20. Při zkoušce dle čl. 9d se jeden přepravní obal utěsní vrstvou zeminy nebo písku na výšku obalu, případně krabicemi nebo pytli s pískem. Po iniciaci donorové rozbušky, umístěné uprostřed obalu, se kontroluje počet rozbušek, stržených k iniciaci.

21. Při zkoušce dle čl.9e se postupuje stejně, jako dle čl.20 s tím, že přepravní obal s donorovou rozbuškou se těsně obklopí shora a z delší boční strany delšími dvěma přepravními obaly a teprve tato sestava se utěsní dle čl.20. Kontroluje se počet rozbušek, stržených k iniciaci.

Postup zkoušky

Zkouška dle čl.9a

22. Zkouška citlivosti rozbušky v místě sekundární náplně se provádí v uspořádání podle obr.1.

Obrázek č. 1

Donor a akceptor jsou umístěny v jedné ose dny k sobě, přičemž mezi oběma rozbuškami je těsně umístěna přepážka, tvořená smyčkou přívodních vodičů kruhového průřezu. Sleduje se, zda po iniciaci donoru dojde k přenosu iniciace na akceptor. Postupnou změnou počtu drátů v přepážce (pro každý počet drátů se provede vždy 10 pokusů) se stanoví závislost četnosti přenosu na počtu drátů.

23. Zkouška citlivosti v místě primární náplně se provádí uspořádání podle obr.2.

Obrázek č. 2

Donor je umístěn kolmo k akceptoru tak, že jeho osa, vzdálená ode dna dutinky d (mm) směřuje do středu primární náplně akceptoru. Mezi donorem a akceptorem je těsně umístěna přepážka dle čl.22. Stejným postupem, jako dle čl.22 se stanoví závislost četnosti přenosu na počtu drátů v přepážce.

24. Zkouška citlivosti rozbušky v místě pilule se provádí v uspořádání dle obr.3.

Obrázek č. 3

Donor je umístěn kolmo k akceptoru tak, že osa donoru, vzdálená od kraje těsnící zátky 1 mm, směřuje do roznětné slože pilule akceptoru. Mezi donorem a akceptorem je těsně umístěna přepážka dle čl. 22. Postupem podle čl.22 se stanoví závislost četnosti přenosu iniciace na počtu drátů v přepážce.

Zkouška dle čl.9b.

25.Kontroluje se dodržení schváleného technického požadavku balení desítkových svazků rozbušek, jejich umístění ve stovkovém obalu a celkové provedení přepravního obalu.

Zkouška dle čl.9c.

26. Pro zkoušku v uspořádání dle čl.19 se ve střední desítce namátkově zvolí donorová rozbuška. Na svazku rozbušek nesmí být nic měněno, zejména nesmí být rozvinována smyčka vodičů žádné z rozbušek. Zapojení donorové rozbušky a vyvedení tohoto spojení mimo stovkový obal je nutno provést nástavnými vodiči. Spoje je nutno vhodným způsobem izolovat, např. rychlospojkami. Desítkový svazek se vloží zpět do stovkového obalu.

27. Do písku se naplocho uloží stovkový obal podle čl.26 s donorovou rozbuškou ve spodní řadě. Na takto uložený obal se naplocho položí další dva stovkové obaly a celá sestava se po připojení vývodů donorové rozbušky na přívodní vedení a jejich zaizolování zasype pískem nebo zeminou tak, aby nejtenčí vrstva krytí byla nejméně 25 cm.

28. Donorová rozbuška se iniciuje a vyhledají se rozbušky přivedeny k iniciaci. Zkouška se třikrát opakuje.

Zkouška dle čl.9d

29. Z přepravního obalu se vyjme stovkový obal, umístěný ve středu jednoho ze dvou pětisetkusových obalů. Ve vyjmutém obalu se namátkou vybere donorová rozbuška. Postupuje se přitom podle čl.26. Po napojení přívodních vodičů na nástavné vedení se obal s donorovou rozbušku vloží zpět do přepravního obalu. Nástavné vodiče se vyvedou mimo přepravní obal.

30. Celý přepravní obal se po připojení vývodů donorové rozbušky na přívodní vedení dle čl.26 zasype pískem nebo zeminou tak, aby nejtenčí vrstva krytí nebyla menší než výška přepravního obalu.

Utěsnění přepravního obalu je možno provést i krabicemi nebo pytli s pískem tak, aby bylo dosaženo stejného stupně utěsnění.

31. Donorová rozbuška se iniciuje a ve zkušebním prostoru se vyhledají rozbušky, které nebyly strženy k iniciaci. Zkouška se třikrát opakuje.

Zkouška dle čl.9e.

32. Způsobem dle čl.29 se připraví obal s donorovou rozbuškou.

33. Obal čl. 32 s vyvedenými nástavnými vodiči se umístí na dřevěnou paletu a obklopí těsně shora a z delší boční strany dalšími dvěma přepravními obaly.

34. Sestava dle čl.33 se po připojení vývodů donorové rozbušky dle čl.27 ze všech stran obklopí pytli nebo krabicemi s pískem tak, aby nejtenčí vrstva krytí nebyla menší než výška přepravního obalu. Donorová rozbuška se přivede k iniciaci a ve zkušebním prostoru se vyhledají rozbušky, které nebyly strženy k iniciaci. Zkouška se třikrát opakuje.

Vyhodnocení

Zkouška dle čl.9a.

35. Zjištěné závislosti četnosti přenosu iniciace na tloušťce přepážky podle čl.22 až 24 se použijí pro vzájemné relativní porovnání citlivosti dílčích částí rozbušky, pro relativní srovnání s jinými rozbuškami stejné jmenovité doby zpoždění, pro posouzení provedených konstrukčních změn, pro kontrolu pravidelnosti výroby atd. Zkouška se provádí jako informativní stanovení.

Zkouška dle čl.9b.

36. Zkouška se používá pro průběžnou kontrolu kvality balení schváleného typu rozbušek odolných hromadnému výbuchu. Pro účely kontrolních zkoušek ověřených typů může spolu se zkouškou dle čl.9a nahradit zkoušky dle čl.9c až 9e.

Zkouška dle čl.9c.

37. Jestliže v žádné ze tři provedených zkoušek nepřesáhne počet rozbušek, stržených k iniciaci, hranici 50% (149 rozbušek), rozbušky zkoušce vyhověly. Zkoušky dle čl.9d, resp.9e je možno vypustit.

38. Nevyhoví-li rozbušky čl.37, provede se zkouška dle čl.9d.

Zkouška dle čl.9d.

39. Jestliže v žádném ze tří provedených zkoušek nepřesáhl počet rozbušek, stržených k iniciaci, hranici 50% (499 rozbušek), rozbušky zkoušce vyhověly přes nevyhovující výsledek při zkoušce 9c. Zkoušku dle čl.9e je možno vypustit.

40. Nevyhovují-li rozbušky čl.39, provede se zkouška dle čl. 9e.

Zkouška dle čl.9e.

41. Jestliže v žádné ze tří provedených zkoušek nepřesáhne počet rozbušek, stržených k iniciaci, hranici 50% (1499 rozbušek), rozbušky vyhověly zkoušce odolnosti proti hromadného výbuchu.

Celkového vyhodnocení

42. Vyhovují-li rozbušky některému ze čl.37, 39 a 41, je možno je klasifikovat jako výrobky odolné proti hromadnému výbuchu a označovat je symbolem NME.

43. Nevyhovují-li rozbušky čl.42, je nutno je klasifikovat jako výrobky schopné hromadnému výbuchu.

Záznam o zkoušce

44. Záznam o zkoušce, kromě údajů podle § 5 této vyhlášky, obsahuje:

a) počet zkoušených rozbušek a rozbušek stržených k výbuchu,

b) závazný postup zkoušky.