CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování Závazný postup č. 26 - Zkouška rozbušek průrazem na zkušební destičce

Závazný postup č. 26 - Zkouška rozbušek průrazem na zkušební destičce

246/1996 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví podrobnější podmínky pro povolování výbušnin, výbušných předmětů a pomůcek do oběhu a jejich přezkušování

Závazný postup č. 26

Zkouška rozbušek průrazem na zkušební destičce

Podstata zkoušky

1. Zkouškou se zjišťuje účinek výbuchu rozbušky ve směru její osy, který se hodnotí velikostí otvoru proraženého ve zkušební destičce.

Účel a význam zkoušky

2. Zkouškou se posuzuje rozněcovací schopnost určitého typu rozbušky a kontroluje se pravidelnost výroby rozbušek.

Měrná jednotka

3. Otvor proražený výbuchem rozbušky na zkušební destičce se měří v milimetrech (mm).

Zkušební zařízení a pomůcky

4. Zkušební zařízení (příklad viz obr.1) sestává z části sloužící k uchycení rozbušky a z části pro uložení zkušební destičky. Je nutno, aby toto zařízení zajistilo uchycení rozbušky v místě zaškrcení tak, aby dosedala celou plochou dna na zkušební destičku a aby byl zamezen její samovolný pohyb. Pod středem zkušební destičky je ve zkušebním zařízení volný prostor hloubky nejméně 20 mm a průměru nejméně 30 mm.

Obrázek č. 1

1- rozbuška, 2 - zkušební destička

5. Zkušební destička z měkkého olova Pb 99,9, tvrdost HB (10/100/60") = 3,5 až 5,5, tloušťka destičky je (6 ± 0,1) mm pro zkoušení rozbušek v provedení z mědi (Cu) a (5 ± 0,1) mm pro zkoušení rozbušek v provedení z hliníku (Al). Tvar destičky je buď čtvercových rozměrů nejméně 40 x 40 mm nebo kruhový o průměru nejméně 40 mm.

6. K roznětu zážehových rozbušek se použije zápalnice nebo elektrický palník. Zkušební zařízení pro roznět se sestaví podle obr.2.

Postup zkoušky

7. Zážehové rozbušky

a) rozněcované zápalnicí:

Zápalnice se seřízne kolmo na osu a takto upraveným koncem se zasune do volného prostoru v dutince zkoušené rozbušky. Zaškrcením dutinky u ústí se zabrání případnému vysunutí zápalnice. Rozbuška se zápalnicí se umístí ve zkušebním zařízení svisle, aby na dno rozbušky dosedalo na střed zkušební destičky a uchytí se v místě zaškrcení. Zažehnutím zápalnice se rozbuška přivede k roznětu.

b) rozněcované elektrickým palníkem:

Elektrický palník se zasune na zkoušenou rozbušku a takto upravený celek se ve zkušebním zařízení umístí svisle, aby dno rozbušky dosedalo na střed zkušební destičky a uchytí se za dutinku palníku. Elektrický palník se připojí na zkušební zařízení pro roznět podle obr.2. Roznětným proudem se přivede rozbuška k roznětu.

Obrázek č. 2

B - zdroj stejnoměrného proudu, R1, R2 - měnitelné odpory, A - ampérmetr, P - přepinač, M - Wheatstoneův můstek upravený tak, aby v žádné poloze přepínače neprocházel měřeným odporem proud větší než 20 mA, r - zkoušené rozněcovadlo

8. Elektrické rozbušky

Zkoušená rozbuška se přivede k roznětu plamenem elektrické pilule, která je nedílnou součástí elektrické rozbušky a je připojena vodiči na zkušební roznětné zařízení. Umístění rozbušky ve zkušebním zařízení a roznět je shodný jako v čl.8b.

Zhodnocení zkoušky

9. Je nezbytné, aby u všech typů rozbušek (Cu a AL) při zkoušce došlo k proražení zkušební destičky a k rovnoměrnému rozložení paprsků po celé ploše destičky. Velikost proraženého otvoru v mm se měří zkušebním trnem, odpovídajících rozměrů.

Záznam o zkoušce

10. Záznam o zkoušce, kromě údajů podle § 5 této vyhlášky, obsahuje:

a) údaj o použité zkušební destičce

b) počet zkoušených kusů