ODDÍL 3
Rozhodovací proces
1. Obecné zásady politiky Úřadu stanoví Shromáždění ve spolupráci s Radou.
2. Jako obecné pravidlo platí, že rozhodnutí ve všech orgánech Úřadu by měla být přijímána na základě konsensu.
3. Jestliže veškeré snahy dosáhnout rozhodnutí konsensem byly vyčerpány, přijme Shromáždění rozhodnutí o procedurálních otázkách většinou přítomných a hlasujících členů a rozhodnutí o podstatných otázkách dvěma třetinami přítomných a hlasujících členů, jak je stanoveno v článku 159 odst. 8 Úmluvy.
4. Rozhodnutí Shromáždění o jakékoli věci, která spadá rovněž do pravomocí Rady, nebo o správní, rozpočtové nebo finanční věci, budou vycházet z doporučení Rady. Jestliže Shromáždění nepřijme doporučení Rady o jakékoli věci, vrátí věc Radě k dalšímu projednání. Rada pak znovu posoudí tuto věc ve světle názorů vyjádřených Shromážděním.
5. Jestliže byly vyčerpány veškeré snahy dosáhnout při rozhodování konsensu, přijme Rada rozhodnutí o procedurálních otázkách většinou přítomných a hlasujících členů a rozhodnutí o podstatných otázkách, s výjimkou případů, kdy Úmluva vyžaduje rozhodnutí konsensem v Radě, dvoutřetinovou většinou přítomných a hlasujících členů za předpokladu, že taková rozhodnutí nebudou zamítnuta většinou v žádné z komor uvedených v odst. 9. Při přijímání rozhodnutí se Rada snaží podporovat zájmy všech členů Úřadu.
6. Rada může odložit rozhodnutí, aby umožnila další vyjednání, kdykoli se zdá, že ještě nebyly vyčerpány všechny možnosti dosažení konsensu o dané otázce.
7. Rozhodnutí Shromáždění nebo Rady, která mají finanční nebo rozpočtové důsledky, vycházejí z doporučení Finančního výboru.
8. Ustanovení článku 161 odst. 8 (b) a (c) Úmluvy se nepoužijí.
9.
(a) Každá skupina státu zvolených podle odst. 15 (a) až (c) se považuje za komoru pro účely hlasování v Radě. Rozvojové státy zvolené podle odst. 15 (d) a (e) se pro účely hlasování v Radě považují za jedinou komoru;
(b) před volbou členů Rady sestaví Shromáždění seznamy zemí splňujících kritéria pro členství ve skupinách států podle odst. 15 (a) až (d). I v případě, že stát splňuje kritéria pro členství ve více než jedné skupině, může být k volbám do Rady navržen pouze jednou skupinou a bude zastupovat pouze tuto skupinu při hlasování v Radě.
10. Každá skupina států podle odst. 15 (a) až (d) bude v Radě zastoupena těmi členy, kteří budou touto skupinou navržení. Každá skupina navrhne pouze tolik kandidátů, kolik je míst, jež má tato skupina obsadit. Jestliže počet možných kandidátů v každé skupině uvedené v odst. 15 (a) až (e) převýší počet míst, která jsou k dispozici pro každou z těchto skupin, pak se použije jako obecné pravidlo zásada rotace. Státy tvořící každou z těchto skupin určí, jak bude tato zásada použita v jejich skupině.
11.
(a) Rada schválí doporučení Právní a technické komise ke schválení plánu prací, pokud nerozhodne, že nepřijme plán prací dvoutřetinovou většinou přítomných a hlasujících členů, včetně většiny členů přítomných a hlasujících v každé komoře Rady. Jestliže Rada neučiní rozhodnutí doporučené pro schválení plánu prací ve stanovené lhůtě, považuje se doporučení za schválené Radou po uplynutí této lhůty. Předepsaná lhůta je běžně 60 dní, pokud Rada nerozhodne stanovit delší lhůtu. Jestliže Komise doporučí plán prací neschválit nebo neučiní-li doporučení, Rada přesto může plán prací schválit v souladu se svým jednacím řádem pro rozhodování o podstatných otázkách;
(b) ustanovení článku 162 odst. 2 (j) Úmluvy se nepoužijí.
12. Jestliže dojde ke sporu ohledně neschválení plánu prací, bude tento spor předložen k urovnání podle způsobů urovnávání sporů stanovených v Úmluvě.
13. Právní a technická komise přijímá rozhodnutí většinou přítomných a hlasujících členů.
14. Část XI oddíl 4 pododdíly B a C Úmluvy se vykládají v souladu s tímto oddílem.
15. Rada se skládá z 36 členů Úřadu zvolených Shromáždění v následujícím pořadí:
(a) čtyři členové z účastnických států, které během posledních pěti let, pro které jsou k dispozici statistiky, spotřebovaly více než 2 % z hodnoty světové spotřeby nebo měly čistý dovoz vyšší než 2 % z hodnot celosvětového dovozu komodit produkovaných z kategorií nerostů získávaných v Oblasti, za předpokladu, že mezi těmito čtyřmi členy bude jeden východoevropský stát, který má, měřeno hrubým domácím produktem, největší ekonomiku v daném regionu, a stát, který má k datu vstupu Úmluvy v platnost největší ekonomiku, měřeno hrubým domácím produktem, pokud tyto státy mají zájem být zastoupeny v této skupině;
(b) čtyři členové z osmi účastnických států, které vynaložily největší investice do přípravy a provádění činností v Oblasti, ať přímo nebo prostřednictvím svých státních příslušníků;
(c) čtyři členové z účastnických států, které jsou na základě produkce v oblastech podléhajících jejich jurisdikci hlavními čistými vývozci kategorií nerostů získávaných v Oblasti, včetně alespoň dvou rozvojových států, v nichž vývoz těchto nerostů podstatným způsobem ovlivňuje jejich hospodářství;
(d) šest členů z rozvojových účastnických států, které zastupují zvláštní zájmy. Zvláštní zájmy, jež mají být zastoupeny, zahrnují státy s velkým počtem obyvatel, státy vnitrozemské nebo geograficky znevýhodněné, ostrovní státy, které jsou hlavními dovozci kategorií nerostů získávaných v Oblasti, státy, které jsou potenciálními producenty takových nerostů, a nejméně rozvinuté státy;
(e) osmnáct členů zvolených podle zásady zajištění spravedlivého geografického rozdělení míst v Radě jako celku za předpokladu, že každý geografický region bude mít alespoň jednoho člena zvoleného podle tohoto pododstavce. Pro tento účel se za geografické regiony považují: Afrika; Asie; Východní Evropa; Latinská Amerika a Karibská oblast; Západní Evropa a jiné státy.
16. Ustanovení článku 161 odst. 1 Úmluvy se nepoužijí.