§ 4
Práce na elektrickém zařízení
(1) Práce na elektrickém zařízení se mohou provádět zásadně bez napětí. Pod napětím lze pracovat pouze tehdy, pokud nelze potřebnou část elektrického zařízení nebo celé zařízení vypnout, jsou-li zařízení přehledná a části, na nichž se má pracovat, přístupné.
(2) Práce na zařízení, které nebylo dosud připojeno pod napětí, kde však nelze vyloučit ze souběžného nebo křižujícího vedení vznik nebezpečného napětí indukcí, se považují za práce pod napětím.
(3) Práce na elektrickém zařízení pod napětím nesmí být prováděny v prostorách těsných, vlhkých, mokrých, v prostorách se zvýšenou agresivitou, dále na všech pracovištích venku za deště, bouřky, mlhy, vichřice a sněžení, pokud zvláštní předpis 1) nestanoví jinak.
(4) Při pracech v blízkosti částí elektrického zařízení pod napětím a při pracech na částech pod napětím smí být nechráněná pouze ta část elektrického zařízení, na které se pracuje. Ostatní části musí být chráněny zábranami.
(5) Práce na elektrickém zařízení s napětím nad 1000 V jsou zakázány, pokud by zaměstnanec byl nucen pracovat na tomto zařízení v předklonu nebo v jiné nestabilní poloze.
------------------------------------------------------------------
1) § 216, 225 a 244 vyhlášky Českého báňského úřadu č. 22/1989 Sb., o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu při hornické činnosti a při činnosti prováděné hornickým způsobem v podzemí.
§ 68, 77 a 96 vyhlášky Českého báňského úřadu č. 26/1989 Sb., o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu při hornické činnosti a při činnosti prováděné hornickým způsobem na povrchu.