§ 5
Bezpečnostní opatření při práci
na elektrickém zařízení bez napětí
(1) Práce na elektrickém zařízení bez napětí může vykonávat osoba poučená 2) s dohledem, případně osoba s vyšší kvalifikací.
(2) Před zahájením práce na elektrickém zařízení bez napětí se elektrické zařízení musí zajistit vypnutím, případně vypnutím a odpojením. Elektrické zařízení se musí vypnout, případně vypnout a odpojit ze všech stran možného napájení. V místě, kde se elektrické zařízení vypne nebo odpojí, umístí zaměstnanec bezpečnostní tabulku: "Nezapínat, na zařízení se pracuje". Kde nelze vyloučit nežádoucí zapnutí, musí být vypínač, odpínač nebo odpojovač uzamčen nebo jinak zajištěn, stykače musí být zajištěny rozpojením ovládacích obvodů, u tlakovzdušných pohonů musí být uzavřeny ventily tlakovzdušného ovládání, rozpojeny ovládací obvody a vypnuto dálkové ovládání.
(3) V případě práce na silovém obvodu elektrického zařízení se musí vyjmout pojistkové vložky.
(4) Po vypnutí, případně odpojení elektrického zařízení zaměstnanec ověří zkoušečkou nebo měřicím přístrojem, že elektrické zařízení nebo jeho část, na níž se má pracovat, je ve všech pólech nebo fázích bez napětí. Od tohoto ověření beznapěťového stavu lze upustit, když bude možnost zjistit vypnutý stav jiným spolehlivým způsobem. Zkratovací zařízení se může instalovat až po ověření beznapěťového stavu, a to tak, že se nejdříve spojí se zemí a potom se připojí na všechny vodiče vypnutého zařízení.
(5) Zkratování a uzemnění elektrického zařízení se provede ze všech stran možného napájení a zároveň se učiní takové opatření, aby nikdo nemohl vstoupit na místo s částmi pod napětím. Při práci na elektrickém zařízení je nutno vyznačit únikové cesty, které musí zůstat trvale volné.
------------------------------------------------------------------
2) § 4 vyhlášky Českého úřadu bezpečnosti práce a Českého báňského úřadu č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektronice.