§ 3
(1) Pracovníku, který je zaměstnán po vzniku nároku na starobní důchod z důchodového zabezpečení pracovníků, se poskytuje tento důchod ve výši jedné poloviny, **) pokud není pro něj výhodnější úprava podle § 1 nebo § 2, jestliže jeho hrubý výdělek po vzniku nároku na starobní důchod podstatně poklesl; přitom je podmínkou, že podstatný pokles výdělku byl způsoben zkrácením pracovního úvazku nebo změnou zaměstnání.
(2) Za podstatný pokles výdělku pracovníka se považuje, jestliže měsíční hrubý výdělek pracovníka je alespoň o třetinu nižší než průměrný měsíční výdělek, z něhož se vypočítává starobní důchod, avšak neomezený podle § 9 odst. 3 zákona č. 101/1964 Sb.
(3) Polovina starobního důchodu se vypočítává ze starobního důchodu té výše, v níž by náležel ke dni, od něhož se přiznává polovina tohoto důchodu. Průměrný měsíční výdělek pracovníka, jemuž starobní důchod nebyl dosud vyměřen, se zjišťuje z hrubých výdělků dosažených před rokem, v němž mu vznikl nárok na starobní důchod, nebo je-li to pro pracovníka výhodnější, před rokem, v němž nastal podstatný pokles výdělku po vzniku nároku na důchod.
------------------------------------------------------------------
**) § 64 odst. 5 zákona č. 101/1964 Sb.