1.A. Zařízení, soubory a komponenty
1.A.1. Radiačně stínící okna o vysoké měrné hmotnosti (olovnaté sklo či jiné) mající následující charakteristiky, a pro ně speciálně navržené rámy:
(a) o ploše na "studené straně" větší než 0,09 m2;
(b) s měrnou hmotností vyšší než 3 g/cm3; a
(c) při tloušťce minimálně 100 mm.
Poznámka
V položce 1.A.1.(a) znamená termín "studená strana" stínící stranu okna vystavenou podle projektového návrhu nejnižší radiaci.
1.A.2. Radiačně odolné televizní kamery nebo jejich čočky speciálně zkonstruované nebo uznané jako radiačně odolné, aby odolaly souhrnné dávce záření větší než
4 6
5 x 10 Gy (křemík) [5 x 10 rad (křemík)]
aniž by během provozu došlo k degradaci jejich vlastností
Poznámka
Jednotka Gy (křemík) představuje energii v Joulech na kilogram absorbovanou nestíněným křemíkovým vzorkem vystaveným ionizujícímu záření.
1.A.3. Roboty, koncové ovladače a řídící jednotky
(a) Roboty a koncové ovladače mající některou z následujících charakteristik:
1. speciálně konstruované, aby vyhověly národnímu (státnímu) bezpečnostnímu standardu pro zacházení s vysoce explozivními látkami (například splňující podmínky zatížení elektrického kódu či odpovídající ovládací prvky); nebo
2. speciálně konstruované nebo vypočtené jako radiačně odolné, aby odolaly souhrnné dávce záření větší než
4
5 x 10 Gy (křemík)
a nepodléhaly provozní degradaci.
Poznámka
Jednotka Gy (křemík) představuje energii v Joulech na kilogram absorbovanou nestíněným křemíkovým vzorkem vystaveným ionizujícímu záření.
(b) Řídící jednotky speciálně konstruované pro kterýkoli robot nebo koncový ovladač uvedený v položce 1.A.3.(a).
Poznámka
Položka 1.A.3. nezahrnuje roboty speciálně konstruované pro nejaderné průmyslové aplikace jako automobilové stříkací boxy.
1. "Roboty"
V položce 1.A.3. "Robot" znamená manipulační mechanizmus, který se může pohybovat po lineární dráze, či od bodu k bodu, může používat čidla a má všechny následující charakteristiky:
a) je víceúčelový;
b) je schopen pomocí různých pohybů ve třech dimenzích umístit nebo orientovat materiály, součásti, nástroje nebo speciální zařízení;
c) obsahuje tři a více systémů servo-řízení s uzavřenými či otevřenými regulačními obvody, eventuálně s krokovými motory; a
d) má "programovatelnost přístupnou uživateli" pomocí metody učení/opakování nebo pomocí elektronického počítače, který může být řízen programovatelnou logikou, tj. bez mechanických zásahů.
Ve výše uvedené definici "čidla" znamenají detektory fyzikálních jevů, jejichž výstup (po konverzi na signál, který může být interpretován ovladačem) je schopen generovat "programy" nebo modifikovat naprogramované instrukce, či numerické programové údaje. Zahrnují "čidla" se strojovým viděním, infračerveným zobrazováním, dotykové, inerciální snímače polohy, optické nebo akustické měřiče vzdálenosti nebo točivého momentu.
Ve výše uvedené definici se "programovatelností přístupnou uživateli" rozumí zařízení umožňující uživateli vložit, upravit nebo nahradit programy pomocí prostředků jiných než:
a) fyzickou změnou kabeláže nebo vzájemného propojení;
b) nastavením řídících funkcí včetně vstupních parametrů.
Výše uvedená definice nezahrnuje:
a) manipulační mechanizmy, které jsou řiditelné pouze manuálně nebo dálkově;
b) manipulační mechanizmy s fixní sekvencí, které jsou automatizovanými zařízeními provádějícími mechanicky naprogramované pohyby. Program je mechanicky omezen fixními zarážkami, jako jsou kolíky či vačky. Sekvence pohybů, výběr trajektorií nebo úhlů nejsou proměnné či měnitelné mechanickými naprogramovanými pohyby;
c) mechanicky ovládané manipulační mechanizmy s měnitelnou sekvencí, které jsou automatizovanými pohyblivými zařízeními, fungujícími podle mechanicky fixovaných naprogramovaných pohybů. Program je mechanicky omezen pevnými, ale nastavitelnými zarážkami, jako jsou kolíky nebo vačky. Sekvence pohybů a výběr trajektorií nebo úhlů je variabilní v rámci fixní programové předlohy. Změny nebo modifikace programové předlohy (tj. například změny kolíků nebo výměny vaček) v jedné či více osách pohybu lze uskutečnit pouze pomocí mechanických operací;
d) manipulační mechanizmy s měnitelnou sekvencí bez řídících servomotorů, které jsou automatizovanými pohyblivými zařízeními, fungujícími podle mechanicky fixovaných naprogramovaných pohybů. Program lze měnit, ale určitá sekvence se uskutečňuje pouze na základě binárního signálu z mechanicky fixovaných elektrických binárních zařízení nebo nastavitelných zarážek;
e) zvedací jeřáby, definované jako manipulační systémy v kartézských souřadnicích, vyrobené jako integrální součást vertikálního souboru skladovacích zásobníků a zkonstruované ke zpřístupnění obsahu těchto zásobníků při ukládání nebo vyjímání.
2. "Koncové ovladače"
V položce 1.A.3. "Koncové ovladače" zahrnují čelisti, "aktivní nástrojové jednotky" a jakékoliv jiné nástroje, které jsou připevněny k základní desce na konci manipulačního ramene "robota".
Ve výše uvedené definici jsou "aktivními nástrojovými jednotkami" přístroje využívající hybnou sílu, energii procesu nebo vnímání obráběného předmětu.
1.A.4. Dálkově ovládané manipulátory, které lze použít k úkonům při operacích radiochemické separace v horkých komorách, mající některou z následujících charakteristik:
(a) Manipulátory schopné "prostupovat" zdí horké komory ("operace vedené skrz zeď") o síle 0,6 m a více.
(b) Manipulátory schopné přemostit vrchol stěny komory o tloušťce stěny 0,6 m nebo více ("operace vedené přes zeď").
Poznámka
Dálkově ovládané manipulátory převádí úkony operátora na dálkově ovládané rameno a koncový uchopující přípravek. Mohou být kopírujícího typu, ovládané pákovým ovladačem či klávesnicí.