3.4 Ochrana před mechanickým nebezpečím
3.4.1 Nekontrolované pohyby
Po zastavení části strojního zařízení nesmí nastat žádný samovolný pohyb strojního zařízení z klidové polohy, kromě pohybu vyvolaného ovládači, který by mohl být příčinou vzniku nebezpečí pro ohrožené osoby.
Strojní zařízení musí být navrženo, vyrobeno a popřípadě umístěno na svou pohyblivou podpěru tak, aby při přemísťování byla jistota, že nekontrolované výkyvy jeho těžiště neovlivní při pohybu jeho stabilitu ani nebudou znamenat nadměrné namáhání jeho konstrukce.
3.4.2 Destrukce při provozu
Součásti strojního zařízení otáčející se vysokou rychlostí, které se přes učiněná opatření mohou roztrhnout nebo rozpadnout, musí být umístěny a kryty tak, aby v případě jejich roztržení byly jejich úlomky zachyceny nebo, není-li to možné, nemohly být vymrštěny směrem k místu řidiče nebo k pracovnímu místu nebo k oběma místům současně.
3.4.3 Převrácení
Pokud se předpokládá u samojízdného strojního zařízení s jedoucím řidičem, popřípadě s jedoucími členy obsluhy riziko převrácení, musí být strojní zařízení navrženo a vybaveno místy pro upevnění ochranné konstrukce chránící při převrácení (ROPS).
Tato konstrukce musí být taková, aby v případě převrácení zaručila jedoucímu řidiči a popřípadě jedoucím členům obsluhy náležitý chráněný prostor i po deformaci konstrukce (DLV).
Pro ověření, zda konstrukce splňuje požadavky stanovené ve druhém odstavci, musí u každého typu konstrukce výrobce, popřípadě zplnomocněný zástupce nebo dovozce provést nebo nechat provést příslušné zkoušky.
Ochrannou konstrukcí chránící při převrácení musí být opatřeny následující stroje po zemní práce s výkonem přesahujícím 15 kW
a) pásové nebo kolové nakladače,
b) rýpadla - nakladače,
c) pásové nebo kolové traktory,
d) shrnovače - s nakládáním i bez nakládání (skrejpry),
e) srovnávače (grejdry),
f) kloubové dampry.
3.4.4 Padající předměty
Je-li v případě strojního zařízení s jedoucím řidičem a popřípadě s jedoucími členy obsluhy riziko vyvolané padajícími předměty nebo materiálem, musí být strojní zařízení navrženo a vybaveno, pokud to jeho velikost umožňuje, místy pro upevnění ochranné konstrukce proti padajícím předmětům (FOPS).
Tato konstrukce musí být taková, aby v případě pádu předmětů nebo materiálu (nebo obojího) zaručila řidiči a jedoucím členům obsluhy náležitý chráněný prostor i po deformaci konstrukce (DVL).
Pro ověření, zda konstrukce splňuje požadavky stanovené ve druhém odstavci, musí u každého typu konstrukce výrobce, popřípadě zplnomocněný zástupce nebo dovozce provést nebo nechat provést příslušné zkoušky.
3.4.5 Přístup na pracovní místo
Držadla a stupačky musí být navrženy, vyrobeny a uspořádány tak, aby je mohla obsluha používat instinktivně a nemusela místo nich používat k tomuto účelu ovládačů.
3.4.6 Tažná a závěsná zařízení
Všechna strojní zařízení určená k tažení nebo tažená musí být vybavena tažným nebo závěsným zařízením navrženým, vyrobeným a uspořádaným tak, aby zajišťovalo snadné a bezpečné připojení a odpojení a aby vylučovalo náhodné rozpojení během používání.
Pokud to zatížení na oji vyžaduje, musí být takovéto strojní zařízení vybaveno podpěrou s opěrnou patkou uzpůsobenou zatížení a podkladu.
3.4.7 Přenos energie mezi samojízdným strojním zařízením (nebo traktorem) a poháněným strojním zařízením
Kloubové hřídele mezi samojízdným strojním zařízením (nebo traktorem) a prvním pevným ložiskem poháněného strojního zařízení musí být od samojízdného strojního zařízení až k poháněnému strojnímu zařízení chráněny po celé své délce včetně souvisejících kloubů.
Na straně samojízdného strojního zařízení (nebo traktoru) musí být vývodový hřídel, k němuž je připojován kloubový hřídel, chráněn ochranným krytem připevněným na samojízdném strojním zařízení (nebo na traktoru) nebo jiným zařízením poskytujícím rovnocennou ochranu.
Na straně připojeného strojního zařízení musí být přívodový hřídel uzavřen v ochranném krytu připevněném k tomuto strojnímu zařízení.
Omezovače kroutícího momentu nebo volnoběžky mohou být instalovány na kloubovém hřídeli pouze na straně poháněného stroje. Kloubový hřídel musí být příslušně označen.
Všechna připojená strojní zařízení, jejichž provoz vyžaduje spojení se samojízdným strojním zařízením nebo traktorem prostřednictvím kloubového hřídele, musí mít takový systém pro připojování kloubového hřídele, aby se při odpojení strojního zařízení nepoškodil kloubový hřídel ani jeho kryt stykem se zemí nebo jinou částí strojního zařízení.
Vnější části krytu musí být navrženy, vyrobeny a uspořádány tak, aby se nemohly otáčet s kloubovým hřídelem. V případě jednoduchých křížových kloubů musí ochranný kryt pokrývat převodový hřídel až ke koncům vnitřních vidlic a alespoň ke středu vnějšího kloubu nebo kloubů v případě použití "širokoúhlých" křížových kloubů.
Při umístění přístupu k pracovnímu místu do blízkosti převodového hřídele s křížovými klouby musí být zajištěno, aby ochranné kryty hřídele popsané v šestém odstavci nebyly používány jako stupátka, pokud k tomuto účelu nejsou navrženy a vyrobeny.
3.4.8 Pohyblivé převodové součásti
Odchylně od bodu 1.3.8.1 v případě spalovacích motorů nemusí být kryty bránící přístupu k pohyblivým částem v motorovém prostoru vybaveny uzamykacím zařízením, mohou-li se otvírat s použitím nástroje, klíče nebo ovládačem umístěným na místě řidiče, pokud je ovládač uzavřen v kabině opatřené zámkem bránícím v přístupu neoprávněným osobám.