CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 170/1997 Sb. Nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na strojní zařízení 3.3 Ovládání

3.3 Ovládání

170/1997 Sb. Nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na strojní zařízení

3.3 Ovládání

3.3.1 Ovládače a ovládací zařízení

Ovládací zařízení a ovládače (dále jen ovládací zařízení) musí být uspořádány tak, aby řidič mohl ze svého pracovního místa (základní pracovní polohy) ovládat všechna ovládací zařízení potřebná k provozu strojního zařízení, s výjimkou funkcí, které mohou být bezpečně ovládány pouze s použitím ovládacích zařízení umístěných mimo místo řidiče.

Tato výjimka platí zejména pro jiná pracovní místa, než je místo řidiče, která mají na starosti členové obsluhy jiní, než je řidič, nebo pro případ, že řidič musí opustit své místo, aby bezpečně provedl ovládací úkon.

Pokud je pro ovládání strojního zařízení použito pedálů, musí být navrženy, vyrobeny a umístěny tak, aby umožňovaly bezpečnou činnost řidiče, s minimálním rizikem záměny pedálů; pedály musí mít neklouzavý povrch a musí být snadno čistitelné.

Pokud může funkce ovládačů způsobovat nebezpečí, zejména nebezpečné pohyby, musí se ovládače strojního zařízení, kromě těch, které mají předem určené polohy, vracet do neutrální polohy ihned, jakmile je řidič pustí.

U kolových strojních zařízení musí být řízení navrženo a vyrobeno tak, aby se omezil přenos nárazů a sil, které jsou způsobeny nárazy na řídicí kola, na volant nebo řídící páku (nebo obojí).

Uzávěrky diferenciálu musí být navrženy a uspořádány tak, aby bylo možno uzávěrku diferenciálu vyřadit i za pohybu strojního zařízení.

Poslední věta bodu 1.2.2 neplatí pro ovládání pojezdu.

3.3.2 Startování, pojíždění

Samojízdná zařízení s jedoucím řidičem musí být vybavena tak, aby neoprávněné osoby nemohly spustit motor.

Jízda samojízdného strojního zařízení s jedoucím řidičem musí být možná pouze pokud je řidič na svém místě.

Pokud musí být strojní zařízení z provozních důvodů vybaveno pracovními orgány přesahujícími jeho normální průjezdný profil (např. stabilizátory, výložník), musí být vybaven prostředky, které mu umožní před uvedením strojního zařízení do pohybu zkontrolovat, zda jsou tyto orgány v poloze umožňující bezpečný pohyb.

Toto rovněž platí pro ostatní části, které, aby byl možný bezpečný pohyb, musí být v určité poloze a podle potřeby zajištěny.

Pokud je to technicky a ekonomicky možné, musí pohyb strojního zařízení záviset na bezpečné poloze výše uvedených součástí.

Při spouštění motoru nesmí dojít k pohybu strojního zařízení.

3.3.3 Zastavování

Bez ohledu na ustanovení dopravních předpisů samojízdná strojní zařízení a jejich přípojná zařízení musí splňovat požadavky na zpomalování, zastavování, brzdění a parkování tak, aby byla zajištěna bezpečnost za všech podmínek provozu, zatížení, rychlosti, podloží a sklonu terénu stanovených výrobcem a odpovídající podmínkám vyskytujícím se při běžném použití.

Řidič musí být schopen zpomalit a zastavit samojízdné strojní zařízení použitím hlavního brzdového zařízení. Vyžaduje-li to bezpečnost, v případě selhání hlavního brzdového zařízení nebo při přerušení dodávky energie k ovládání hlavního brzdového zařízení, musí být ke zpomalení a zastavení k dispozici nouzové brzdové zařízení s nezávislými a snadno dostupnými ovládači.

Vyžaduje-li to bezpečnost, musí být k odstavení strojního zařízení po jeho zastavení použito parkovací brzdové zařízení. Toto parkovací brzdové zařízení může být zkomplikováno s jedním z brzdových zařízení uvedených ve druhém odstavci, za předpokladu, že toto brzdové zařízení je mechanické.

Dálkově ovládané strojní zařízení musí být navrženo a vyrobeno tak, aby se automaticky zastavilo, ztratí-li řidič nad ním kontrolu.

Bod 1.2.4 neplatí pro jízdu.

3.3.4 Jízdní pohyb strojního zařízení ovládaného pěším řidičem

Jízdní pohyb samojízdného strojního zařízení ovládaného pěším řidičem může být možný pouze za trvalého působení řidiče na příslušný ovládací prvek. Zejména nesmí dojít k jízdnímu pohybu při spouštění motoru.

Ovládací systém strojního zařízení ovládaného pěším řidičem musí být navržen tak, aby na minimum snižoval nebezpečí vznikající při neočekávaném pohybu stroje směrem k řidiči, zejména

a) rozdrcením,

b) zranění rotujícími nástroji.

Pracovní rychlost jízdy stroje musí být přizpůsobena rychlosti chůze pěšího řidiče.

V případě strojního zařízení, na něž může být nasazen rotační nástroj, nesmí být možné tento nástroj uvést do pohybu, je-li zapojen zpětný chod, s výjimkou případů, kdy pohyb strojního zařízení vyplývá z pohybu nástroje. V tomto případě musí být rychlost zpětného chodu taková, aby neohrozila řidiče.

3.3.5 Selhání ovládacího obvodu

Je-li použito řízení s posilovačem, selhání přívodu energie nesmí znemožnit řízení strojního zařízení během doby potřebné k zastavení.