CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 170/1997 Sb. Nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na strojní zařízení 1.2 Ovládání

1.2 Ovládání

170/1997 Sb. Nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na strojní zařízení

1.2 Ovládání

1.2.1 Bezpečnost a spolehlivost ovládacích systémů

Ovládače a ovládací systémy musí být provedeny tak, aby byly bezpečné a spolehlivé a aby zabránily vzniku nebezpečných situací. Především musí být provedeny tak, aby

a) snesly zátěž běžného používání a odolávaly vnější vlivům,

b) chyby v logice používání (např. posloupnost jednotlivých kroků) nevedly k nebezpečným situacím.

1.2.2 Ovládače a ovládací zařízení

Ovladače a ovládací zařízení musí být

a) zřetelně viditelné a rozlišitelné a příslušně označené tam, kde je to nezbytné,

b) umístěny tak, aby zajišťovaly bezpečné a pohotové (rychlé) ovládání bez možnosti záměny,

c) provedeny tak, aby směr a smysl pohybu ovládače byl shodný s jeho účinkem (např. s pohybem ovládané strojní části),

d) umístěny vně nebezpečného prostoru, s výjimkou ovládačů, u kterých je to nezbytné (např. nouzové zastavení, ovládací panel pro programování robotů),

e) umístěny tak, aby při jejich ovládání nevzniklo další nebezpečí,

f) provedeny nebo chráněny tak, aby žádoucí účinek, který může způsobit nebezpečí, nemohl být vyvolán neúmyslně (např. bezděčným pohybem),

g) provedeny tak, aby vydržely předpokládaná namáhání; zvláštní pozornost je třeba věnovat zařízení pro nouzové zastavení, které může být vystaveno značnému namáhání.

Je-li ovládací zařízení navrženo a vyrobeno tak, aby provádělo několik různých úkonů, zvláště tam, kde není soulad mezi směrem a smyslem ovládání a účinkem (např. klávesnice); musí být úkon, který se má provádět, zřetelně zobrazen a v případě potřeby potvrzován.

Ovládače musí být uspořádány tak, aby jejich umístění, pohyb a ovládací síly byly v souladu s úkonem, který se má provádět, přičemž je třeba brát v úvahu ergonomické zásady. Rovněž je třeba brát v úvahu omezení způsobená nezbytným nebo předpokládaným používáním osobních ochranných prostředků (např. obuv, rukavice).

Pokud nelze získat informace o stavu nebo činnosti strojního zařízení přímo - smyslově (zejména zrak, sluch), musí být strojní zařízení vybaveno sdělovači pro bezpečné ovládání (např. stupnice, návěsti). Sdělovače musí být viditelné a čitelné z místa obsluhy.

Z hlavního pracovního místa obsluhy musí být obsluha schopna se ujistit, že se v nebezpečném prostoru nenacházejí žádné osoby.

Není-li to možné, ovládací systém musí být proveden tak, aby před spuštěním strojního zařízení byl vydán zvukový či světelný výstražný signál. Ohrožená osoba musí mít čas a možnost, aby okamžitým zásahem zabránila uvedení strojního zařízení do chodu.

1.2.3 Spouštění

Strojní zařízení musí být provedeno tak, aby mohlo být spuštěno pouze záměrným působením na ovládač, který je k tomu účelu určen.

Stejný požadavek platí při

a) opakovaném spuštění strojního zařízení po jeho zastavení z jakékoliv příčiny,

b) provedení výrazné změny v provozních podmínkách (např. rychlost, tlak),

s výjimkou takového uvedení do chodu nebo změny v provozních podmínkách, které jsou bez rizika pro ohrožené osoby.

Tento základní požadavek neplatí pro opakované spouštění strojního zařízení nebo pro změnu v provozních podmínkách, které vyplývají z normálního sledu automatického cyklu.

Má-li strojní zařízení několik ovládačů pro spouštění, a pracovníci obsluhy se tudíž mohou navzájem ohrozit, musí být pro vyloučení takového rizika použito doplňkové zařízení (např. blokovací zařízení nebo přepínače nebo jejich kombinace, dovolující v jednom okamžiku ovládat pouze jediné spouštěcí zařízení).

Pro činnost automatizovaného zařízení v automatickém režimu musí existovat možnost snadného spuštění po přerušení, jestliže byly splněny podmínky bezpečnosti.

1.2.4 Zastavování

Normální zastavení

Každé strojní zařízení musí být vybaveno ovládacím zařízením, které umožňuje jeho bezpečné zastavení.

Každé pracovní místo musí být vybaveno ovládačem pro zastavení některých nebo všech pohybujících se částí strojního zařízení, a to v závislosti na druhu nebezpečí. Povel pro zastavení stroje musí být nadřazen povelům pro spouštění.

Po zastavení strojního zařízení či jeho nebezpečných částí (nebo obojího) musí být přerušen přívod energie k dotyčným hracím mechanismům.

Nouzové zastavení

Každé strojní zařízení musí být vybaveno jedním nebo více zařízeními pro nouzové zastavení, která umožňují odvrácení skutečného nebo hrozícího nebezpečí. Uvedený požadavek se nevztahuje na

a) strojní zařízení, kde by zařízení pro nouzové zastavení nezmenšovalo riziko, protože by buď nezkracovalo dobu zastavení, nebo by neumožňovalo uplatnit nezbytná speciální opatření proti riziku,

b) ruční přenosná strojní zařízení, stroje a ručně vedená strojní zařízení.

Zařízení pro nouzové zastavení musí

a) mít zřetelně rozlišitelné, zřetelně viditelné a rychle přípustné ovládače,

b) zastavit nebezpečný proces co nejrychleji, aniž by vzniklo další nebezpečí,

c) tam, kde je to nezbytné, spouštět nebo umožnit spouštění pohybů zajišťujících bezpečnost.

Jakmile aktivní funkce ovládače pro nouzové zastavení po povelu k zastavení ustane, musí být tento povel pojištěn zapnutím zařízení pro nouzové zastavení tak dlouho, dokud se takovéto zapnutí specificky předepsaným úkonem nepřekoná. Vypnout ovládače pro nouzové zastavení smí být možné pouze náležitým úkonem a vypnutím tohoto ovládače nesmí být strojní zařízení uvedeno znovu do chodu, ale smí být pouze umožněno jeho nové spuštění.

Komplexní funkční celky

V případě, že strojní zařízení nebo jeho části jsou navrženy pro společnou funkci, musí být strojní zařízení provedeno tak, aby ovládací zařízení a ovládače pro zastavení, včetně nouzového zastavení, mohly zastavit nejen samotné strojní zařízení, ale i všechna předcházející či následující zařízení (anebo obojí), pokud by jejich další chod byl nebezpečný.

1.2.5 Volba režimu

Zvolený režim ovládání musí být nadřazen všem ostatním ovládacím systémům s výjimkou nouzového zastavení.

Bylo-li strojní zařízení navrženo a vyrobeno tak, aby při použití v různých ovládacích nebo pracovních režimech poskytovalo různé úrovně bezpečnosti (např. při seřízení, údržbě, prohlídce) musí být vybaveno přepínačem režimů, který musí být v každé poloze uzamykatelný. Každá poloha přepínače musí odpovídat jednomu pracovnímu nebo ovládacímu režimu.

Přepínač může být nahrazen jinými prostředky volby, které umožňují použití určitých funkcí strojního zařízení jen určitým kategoriím obsluhy (např. vstupní kódy pro určité numericky řízené funkce).

Jestliže má strojní zařízení při některých úkonech pracovat s vyřazeným ochranným zařízením, musí přepínač režimů současně

a) vyřadit z funkce automatický ovládací režim,

b) umožnit pohyby stroje pouze ovládačem s nepřetržitým působením na ovládací prvek,

c) dovolit činnost nebezpečných pohyblivých částí pouze za podmínek zvýšené bezpečnosti (např. snížená rychlost, snížená energie, krokování nebo jiné odpovídající opatření) čímž se předchází nebezpečí z činností, která na sebe navazují,

d) zabránit každému pohybu, který by mohl způsobit nebezpečí úmyslným nebo neúmyslným působením na čidla ve strojním zařízení.

Navíc musí být obsluha schopna ovládat činnost částí, na kterých pracuje v okamžiku seřizování.

1.2.6 Porucha v dodávce energie

Přerušení, obnova po přerušení nebo jakékoliv změny v dodávání energie do strojního zařízení nesmějí vést k nebezpečné situaci. Zvláště

a) strojní zařízení nesmí být neočekávaně uvedeno do chodu,

b) nesmí být zabráněno zastavení strojního zařízení, jestliže již byl vydán povel k zastavení,

c) žádná pohybující se část strojního zařízení nebo předmět, který je strojním zařízením držen, nesmějí vypadnout nebo být vymrštěny,

d) automatické nebo ručení zastavení jakýchkoliv pohybujících se částí musí nastat bez potíží,

e) ochranná zařízení musí zůstat zcela účinná.

1.2.7 Selhání ovládacího obvodu

Chyba v logice ovládacího obvodu nebo jeho selhání nebo poškození nesmějí vést k nebezpečným situacím. Zvláště

a) strojní zařízení nesmí být neočekávaně uvedeno do chodu,

b) nesmí být zabráněno zastavení strojního zařízení, jestliže již byl vydán povel,

c) žádná pohybující se část strojního zařízení nebo předmět, který je strojním zařízením držen, nesmějí vypadnout nebo být vymrštěny,

d) automatické nebo ruční zastavení jakýchkoliv pohybujících se částí musí být bez potíží,

e) ochranná zařízení musí zůstat zcela účinná.

1.2.8 Software

Software pro dialog mezi obsluhou a řídícím nebo ovládacím systémem strojního zařízení musí vyhovovat uživateli.