§ 53.
Vedení rejstříků trestních věcí.
(1) Každá trestní věc, není-li v tomto předpise výjimek, dostane jen jedno rejstříkové číslo; úřední spisy došlé k léto trestní věci, když již byla zapsána do rejstříku, nedostanou nové rejstříkové číslo, nýbrž třeba s nimi naložiti podle § 57, odst. (1) a (2), a § 58.
(2) Také, je-li v některé trestní věci zúčastněno několik obviněných aneb je-li některý obviněný viněn z několika trestných činů, třeba přece této trestní věci dáti jen jedno rejstříkové číslo, ať byl větší počet obviněných anebo trestných činů zjištěn hned, když věc soudu došla, ať se objevil teprve během řízení. V rejstříku nutno však uvésti všechny obviněné a všechny trestné činy, tyto jen tak, že se zapíší příslušné paragrafy trestního zákona (kvalifikace). Kázeňské přestupky se neuvádějí. Jména několika obviněných zúčastněných v téže trestní věci třeba v sloupci "obviněný" pod sebou psáti s číslicemi 1, 2, 3 ... a pak při dalších zápisech v této trestní věci, kde toho zřetelnost vyžaduje, připojením dotčené číslice označiti, na které obviněné se vztahují jednotlivé zápisy.
(3) Vyskytnou-li se v trestní věci v rejstříku již zapsané později ještě jiní obvinění a nemohou-li zápisy týkající se těchto obviněných pro nedostatek místa býti učiněny u prvního zápisu, vykoná se zápis po řadě dále, a to tak, že se v prvním sloupci napíše nikoli další rejstříkové číslo, nýbrž dřívější číslo trestní věci a před ně se dá písmeno "k" (na př. "k 76"); kromě toho se u dřívějšího zápisu v sloupci pro poznámky upozorní na onu stranu rejstříku, na které další zápis byl učiněn.
(4) Byla-li některá trestní věc podle § 37, odst. 1, v. tr. ř. vyloučena, třeba vyloučenou věc, jakmile opět k soudu přijde, zapsati do rejstříku pod novým číslem. Jako nové trestní věci, třeba mimo to zapsati trestní věci, které podle § 402 v. tr. ř. anebo obnovou trestního řízení opět k soudu přijdou, a tyto teprv, když byla povolena obnova. Ve všech právě uvedených případech nutno v sloupci pro poznámky jak při dřívějším, tak při novém zápisu udáním druhého rejstříkového čísla upozorniti na souvislost obou trestních věcí. Bylo-li řízení podle § 241, 254, posl. odst., neb § 426, posl. odst., v. tr. ř. odloženo, dá se trestní věci jen tehdy nové rejstříkové číslo, když se řízení teprve po konci roku dále vede (§ 402 v. tr. ř.). Vede-Ii se však řízení ještě v témž roce dále, konají se zápisy při dřívějším zápisu věci a přeškrtávají se nebo doplňují data nepřiléhavá a v sloupci pro poznámky se poznamená, že bylo nařízeno, aby trestní řízení dále bylo vedeno.
(5) Zapíše-li se do rejstříku trestní věc, která byla delegací (§ 42 v. tr. ř.) do příslušnosti soudu přenesena nebo podle článku III, odst. 2, zák. č. 89/1918 Sb. z. a n. soudu postoupena, nutno v sloupci pro poznámky uvésti soud, od kterého spisy došly, a kdy trestní věc k tomuto soudu došla. Vedle toho se připíše spisová značka, kterou měla trestní věc u dřívějšího soudu.
(6) Spojí-li se trestní věci, které jsou již zapsány do rejstříku, v jednu, třeba věc dále vésti pod nejstarším rejstříkovým číslem a přeškrtnouti ostatní rejstříková čísla barevnou tužkou. U jednotlivých spojených trestních věcí nutno v sloupci pro poznámky upozorniti na souvislost a počítati tyto trestní věci ve výkazech jako jeden trestní případ.
(7) Trestní věci na konci roku ještě nevyřízené nepřevádějí se do rejstříku příštího roku; uvedou se toliko pořadová čísla (rejstříková čísla) nevyřízených trestních věcí na první straně stejného rejstříku příštího roku pod nápisem "Nevyřízeno zůstalo v roce ...." v pořadí čísel dřívějšího rejstříku. Podle toho, jak se jednotlivé z těchto trestních věcí v tomto roce ukončí, třeba převedené rejstříkové číslo (pořadové číslo) v rejstříku nového roku přeškrtnouti a věc v dřívějším rejstříku, když byly ještě vykonány nutné zápisy, způsobem naznačeným v § 52, odst. (7), označiti jakožto vyřízenou. Když poslední ještě zbylá věc z dřívějšího ročníku rejstříku byla vyřízena, nutno tento ročník rejstříku uzavříti a na jeho obalu (deskách) uzavření vyznačiti (Uzavřeno dne .................).
(8) Není-Ii trestní věc před počátkem druhého roku (nečítajíc rok, kdy věc soudu došla) ještě vyřízena (tedy na př. věc z roku 1927 nebyla vyřízena do 1. ledna 1929), musí veškerý rejstříkový zápis býti převeden do rejstříku nového roku; převedené věci třeba zapsati na počátku nového rejstříku pod nadpisem "Převedeno z roku ..." v pořadí čísel dřívějšího rejstříku, aniž se tato čísla změní, před věcmi, které v tomto roce došly. V sloupci pro poznámky dřívějšího rejstříku nutno poznamenati, že věc byla převedena, uvésti ročník nového rejstříku a stránku jeho, kde nový zápis byl vykonán (na př. převedeno 1929, str. 3). Rejstřík, z něhož věc byla převedena, třeba potom podle předpisu uzavříti; zároveň se přeškrtnou čísla těchto trestních věcí, zapsaná na první straně podle odst. (7) v rejstříku roku právě minulého. Převedené trestní věci se vedou pod starou spisovou značkou [§ 58, odst. (1)]; výsledek dalšího řízení se zapisuje v rejstřících nového roku.
(9) Byl-li obžalovaný rozsudkem nejvyššího vojenského soudu podle § 394, odst. 1, § 401, odst. 2, nebo § 378, odst. 2, v. tr. ř. obžaloby úplně nebo z části zproštěn aneb odsouzen k mírnějšímu trestu, zapíše se tento výsledek v sloupci pro poznámky. Tak se stane též, byl-li rozsudek I. stolice podle § 378, odst. 3, v. tr. ř. pro nepříslušnost zrušen. Tu se uvede též soud (úřad a pod.), kterému věc byla postoupena.