CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 142/1997 Sb. Vyhláška o typovém schvalování obalových souborů pro přepravu, skladování nebo ukládání radionuklidových zářičů a jaderných materiálů, typovém schvalování zdrojů ionizujícího záření, typovém schvalování ochranných pomůcek pro práce se zdroji ionizujícího záření a dalších zařízení pro práce s nimi (o typovém schvalování) Část II - Zkoušky schopnosti obalového souboru vydržet normální podmínky

Část II - Zkoušky schopnosti obalového souboru vydržet normální podmínky

142/1997 Sb. Vyhláška o typovém schvalování obalových souborů pro přepravu, skladování nebo ukládání radionuklidových zářičů a jaderných materiálů, typovém schvalování zdrojů ionizujícího záření, typovém schvalování ochranných pomůcek pro práce se zdroji ionizujícího záření a dalších zařízení pro práce s nimi (o typovém schvalování)

Část II - Zkoušky schopnosti obalového souboru vydržet normální podmínky přepravy

(1) Schopnost obalového souboru vydržet normální podmínky přepravy se prokazuje zkouškou postřikem vodou, zkouškou volným pádem, zkouškou tlakem a zkouškou průrazem.

(2) Zkoušky se provádějí se s prototypy nebo vzorky výrobků, popř. s modely vhodného měřítka, které odpovídají důležitým vlastnostem. (§ 5 odst. 4 vyhlášky) (dále jen "vzorky"). Vzorky jsou podrobeny zkoušce volným pádem, tlakem a průrazem, kterým v každém případě předchází zkouška postřikem vodou. Pro všechny zkoušky může být použit jeden vzorek za předpokladu, že je splněn požadavek uvedený v bodu 4.

(3) Zkouška postřikem vodou: Vzorek je podroben zkoušce,která napodobuje jeho vystavení dešti o intenzitě 50 mm za hodinu po dobu alespoň jedné hodiny.

(4) Časový interval mezi koncem zkoušky postřikem vodou a následnou zkouškou musí být takový, aby voda vsákla v maximální míře bez zvláštního sušení vnějšího povrchu vzorku. Nelze-li prokázat, že je tento interval jiný, musí trvat dvě hodiny, pokud je postřik prováděn ze čtyř stran současně. Je-li však používán postupný postřik vodou v každém ze čtyř směrů, musí zkouška proběhnout bez přestávky.

(5) Zkouška volným pádem : Vzorek musí padat na terč tak, aby vzhledem ke zkoušeným bezpečnostním charakteristikám došlo k jeho co největšímu poškození:

a) výška pádu měřená z nejnižšího bodu vzorku k horní ploše terče nesmí být menší než je vzdálenost uvedená v tabulce,

Tabulka-Výška volného pádu při zkoušení obalových souborů s projektovaným obsahem pro normální podmínky přepravy

------------------------------------------------------------------

Hmotnost obalového souboru Výška volného pádu /m/

s projektovaným obsahem /kg/

------------------------------------------------------------------

méně než 5 000 1,2

------------------------------------------------------------------

více nebo rovno 5 000 a méně než 10 000 0,9

------------------------------------------------------------------

více nebo rovno 10 000 a méně než 15 000 0,6

------------------------------------------------------------------

více než 15 000 0,3

------------------------------------------------------------------

b) pro obalové soubory určené pro zvláštní štěpné materiály musí být před zkouškou volným pádem proveden volný pád z výšky 0,3 m na každý roh vzorku nebo v případě válcového vzorku na každou čtvrtinu hrany obou základen válce,

c) pro obalové soubory čtvercového tvaru z vláknité lepenky nebo ze dřeva, jejichž hmotnost nepřesahuje 50 kg, musí být volnému pádu z výšky 0,3 m podroben zvláštní vzorek, a to na každý jeho roh,

d) pro obalové soubory válcovitého tvaru z vláknité lepenky, jejichž hmotnost nepřevyšuje 100 kg musí být volnému pádu z výšky 0,3 m podroben zvláštní vzorek, a to na každou čtvrtinu hrany obou základen válce.

(6) Terč pro zkoušky volným pádem musí být plochý s vodorovným povrchem takových vlastností, aby jakékoliv zvážení jeho odporu k posunutí nebo deformaci po nárazu vzorku podstatně nezvýšilo poškození vzorku. Není-li stanoveno jinak použije se tento terč pro všechny zkoušky volným pádem uvedeným v této příloze.

(7) Zkouška tlakem: Pokud tvar obalového souboru efektivně nezabraňuje stlačení, musí být vzorek vystaven po dobu 24 hodin tlakovému zatížení o hodnotě větší než je:

1. pětinásobek hmotnosti daného vzorku a

2. součinitel plochy promítnutého průřezu vzorku a tlaku 13 kPa.

Zatížení musí být rovnoměrně rozloženo na dvě protilehlé strany vzorku, z nichž jedna musí být základnou, na níž vzorek normálně stojí.

(8) Zkouška průrazem : Vzorek musí být umístěn na nehybný plochý vodorovný povrch, který se v průběhu zkoušky výrazně nepohne. Tyč o průměru 32 mm s polokulovým koncem a o hmotnosti 6 kg musí dopadnout ve směru svislé osy na střed nejslabší části vzorku tak, že při dostatečně hlubokém proniknutí narazí na zádržný systém. Tyč se nesmí při zkoušce podstatně zdeformovat. Výška pádu tyče měřená od jejího nejspodnějšího konce k zamýšlenému bodu nárazu na horní okraj vzorku musí být 1 m.

(9) Dodatečné zkoušky obalových souborů typu A určených pro kapaliny a plyny: Vzorek musí být podroben každé z následujících zkoušek, ledaže je možné prokázat, že jedna zkouška je pro daný vzorek náročnější než ostatní, v takovém případě musí být vzorek podroben náročnější zkoušce:

a) Zkouška volným pádem: Vzorek musí na terč padat tak, aby došlo k jeho co největšímu poškození vzhledem k zádržnému systému. Výška volného pádu měřená od nejnižší části vzorku k horní ploše terče musí být 9 m.

b) Zkouška průrazem: Vzorek je podroben zkoušce průrazem podle bodu 7, avšak výška pádu tyče musí být 1,7 m.