Článek 3
Plánování, řízení a zabezpečení letového provozu
(1) Lety vojenských letadel ve vzdušném prostoru státu druhé smluvní strany budou vykonávány na základě diplomatického povolení v souladu s mezinárodními smlouvami o leteckém provozu, kterými jsou vázány státy smluvních stran (zejména v souladu s Úmluvou o mezinárodním civilním letectví, podepsanou dne 7. prosince 1944 v Chicagu), a podle vnitrostátních právních předpisů pro civilní letectví, pokud tento Protokol nestanoví jinak.
(2) Ve vzdušném prostoru státu druhé smluvní strany je zakázáno vykonávat lety vojenských letadel vyzbrojených raketami, bombami a dalšími prostředky ničení a lety vojenských letadel vybavených prostředky schopnými provádět vzdušný průzkum.
(3) Smluvní strana žádající o let nad územím státu druhé smluvní strany je povinna předložit žádost o diplomatické povolení letu vojenského letadla nad územím státu druhé smluvní strany příslušnému ministerstvu zahraničních věcí v termínu a způsobem stanoveným tímto ministerstvem.
(4) Po získání diplomatického povolení k letu vojenského letadla nad územím státu druhé smluvní strany orgán řízení letového provozu letiště, odkud bude let vykonán, předloží plán letu v souladu s tímto diplomatickým povolením.
(5) Na základě doporučení jedné smluvní strany je možno poskytnout výjimku z ustanovení odstavce 2 tohoto článku pro následující lety nad územím státu druhé smluvní strany:
a) lety vojenských letadel startujících z vlastních letišť nebo letišť druhé smluvní strany při plnění úkolů nácviku bojového použití s vlastní leteckou výzbrojí v rámci využití vojenských výcvikových prostorů a zařízení druhé smluvní strany;
b) lety vojenských dopravních letadel přepravujících výzbroj a munici k plnění úkolů bojových střeleb a bombardování, které mají v diplomatickém povolení tuto skutečnost výslovně uvedenu;
c) lety uskutečňované za účelem společné přepravy;
d) lety vojenských letadel s průzkumným zařízením, které se uskutečňují v rámci jiných mezinárodních smluv.