CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 14/1999 Sb. Nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na výtahy Příloha č. 8 - Zabezpečování jakosti bezpečnostních komponent

Příloha č. 8 - Zabezpečování jakosti bezpečnostních komponent

14/1999 Sb. Nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na výtahy

Příloha č. 8

Zabezpečování jakosti bezpečnostních komponent

1. Zabezpečování jakosti bezpečnostních komponent je postup, jímž jejich výrobce splňující ustanovení bodu 2. se přesvědčuje a prohlašuje, že bezpečnostní komponenty jsou shodné s typem popsaným v certifikátu o přezkoušení typu a splňují požadavky tohoto nařízení, které se na ně vztahují, a že správně namontovaná bezpečnostní komponenta umožní, aby výtah splňoval základní požadavky.

Výrobce nebo dovozce bezpečnostní komponenty odpovídající předchozímu ustanovení umístí na každou bezpečnostní komponentu označení CE a vydá prohlášení o shodě podle § 6a odst. 1. Označení CE musí být doplněno identifikačním číslem autorizované osoby provádějící dohled podle bodu 4.

2. Výrobce uplatňuje systém zabezpečování jakosti výrobků pro přezkušování bezpečnostních komponent podle bodu 3. a je podroben dohledu podle bodu 4.

3. Systém zabezpečování jakosti

3.1 Výrobce bezpečnostní komponenty poskytuje autorizované osobě:

a) své identifikační údaje (obchodní jméno, jméno a příjmení, bydliště, místo podnikání a identifikační číslo fyzické osoby nebo obchodní jméno, sídlo a identifikační číslo právnické osoby) a údaje o místě výroby bezpečnostní komponenty; dovozce pak údaje o výrobci,

b) všechny potřebné informace o bezpečnostních komponentách,

c) dokumentaci o systému zabezpečování jakosti,

d) technickou dokumentaci týkající se bezpečnostních komponent a kopie certifikátů o přezkoušení typu.

3.2 V rámci systému zabezpečování jakosti musí být každá bezpečnostní komponenta přezkoušena a musí být provedeny zkoušky stanovené v příslušných českých technických normách (§ 2 odst. 3) nebo zkoušky ekvivalentní, aby byla ověřena shoda se základními požadavky.

Všechny prvky systému, požadavky a opatření přijaté výrobcem bezpečnostních komponent musí být systematicky a řádně písemně dokumentovány ve formě instrukcí, postupů a návodů. Tato dokumentace systému jakosti musí umožňovat jednotnou interpretaci programů, plánů, příruček a záznamů o jakosti. Dokumentace obsahuje zejména přiměřený popis:

a) cílů jakosti,

b) organizační struktury, odpovědnosti a pravomocí vedení ve vztahu k jakosti bezpečnostní komponenty,

c) zkoušek, které budou prováděny po výrobě,

d) prostředků pro ověřování účinného fungování systému zabezpečování jakosti,

e) záznamů o jakosti, jako jsou inspekční zprávy, výsledky zkoušek, údaje o kalibraci, zprávy o kvalifikaci příslušných pracovníků atd.

3.3 Autorizovaná osoba posuzuje systém zabezpečování jakosti, aby určila, zda vyhovuje požadavkům uvedeným v bodu 3.2. Předpoklad shody s těmito požadavky na systémy jakosti je splněn u systémů jakosti, které odpovídají příslušné české technické normě. 6)

Postup zahrnuje posouzení na pracovištích výrobce bezpečností komponenty. Ve skupině provádějící posouzení musí být alespoň jeden člen se zkušenostmi v posuzování výtahové techniky. Výsledky posouzení jsou písemně oznámeny výrobci bezpečnostních komponent. Oznámení obsahuje závěry přezkušování a zdůvodněný závěr o posuzování.

3.4 Výrobce bezpečnostních komponent zajišťuje plnění závazků vyplývajících z posouzeného systému zabezpečování jakosti a udržuje ho tak, aby byl stále přiměřený a účinný.

Výrobce nebo dovozce bezpečnostních komponent průběžně informuje autorizovanou osobu, která posuzovala systém zabezpečování jakosti, o každé zamýšlené změně tohoto systému.

Autorizovaná osoba posoudí navrhované úpravy a rozhodne, zda pozměněný systém zabezpečování jakosti bude i nadále vyhovovat požadavkům uvedeným v bodu 3.2, nebo zda je třeba provést nové posuzování.

Své rozhodnutí oznamuje výrobci. Oznámení obsahuje závěry posouzení včetně odůvodnění.

4. Dohled autorizovanou osobou

4.1 Účelem dohledu je zabezpečit, aby výrobce bezpečnostní komponenty náležitě plnil závazky vyplývající ze systému zabezpečování jakosti.

4.2 Pro účely dohledu výrobce umožňuje autorizované osobě vstup do přejímacích, zkušebních a skladovacích prostor a poskytuje nezbytné podklady, zejména:

a) dokumentaci systému zabezpečování jakosti,

b) technickou dokumentaci,

c) záznamy o jakosti, např. zprávy o kontrolách a výsledky zkoušek, údaje o kalibraci, zprávy o kvalifikaci příslušných pracovníků atd.

4.3 Autorizovaná osoba provádí pravidelný dohled, aby se ubezpečila, že výrobce bezpečnostní komponenty udržuje a používá systém zabezpečování jakosti, a výrobci bezpečnostní komponenty předává zprávy o výsledcích dohledu.

4.4 Navíc může autorizovaná osoba provádět u výrobce bezpečnostních komponent neohlášený dohled.

Při neohlášeném dohledu může autorizovaná osoba, jestliže je to nutné, provádět nebo zadat provedení zkoušek pro ověření správné funkce systému zabezpečování jakosti. Výrobci bezpečnostních komponent předává autorizovaná osoba zprávu o výsledcích dohledu a v případě provedení zkoušky i zprávu o výsledcích zkoušky.

------------------------------------------------------------------

6) ČSN EN 29003 doplněná, pokud je to nutné, o zvláštnosti vztahující se k bezpečnostním komponentám.

------------------------------------------------------------------