CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 124/1962 Sb. Vyhláška Ministerstva financí České republiky, kterou se provádí zákon o zemědělské dani K § 15 - Sazba daně

K § 15 - Sazba daně

124/1962 Sb. Vyhláška Ministerstva financí České republiky, kterou se provádí zákon o zemědělské dani

K § 15

Sazba daně

(59) Pro zvýšení daně podle § 15 odst. 2 zákona jsou rozhodující zejména příjmy z pracovního poměru, ze soukromé výdělečné činnosti, důchody apod. dosažené v roce, který předchází roku, na který se daň vyměřuje. K příjmům z krátkodobých pracovních poměrů (např. kampaňové práce v cukrovarech a lihovarech apod.) a k příjmům z brigádnických výpomocí ke zdolání nárazových prací (zemědělské brigády, brigády k odstranění důsledků lesních pohrom apod.) se nepřihlíží, pokud takováto činnost netrvá déle než 4 měsíce v kalendářním roce. U důchodců, kteří provozují zemědělské hospodářství, přihlédne národní výbor k výši důchodu a k sociálním poměrům důchodce a nepřevyšuje-li důchod přiměřenou částku, např. 800 Kčs měsíčně, může národní výbor upustit od zvýšení daně.

(60) O míře zvýšení podle § 15 odst. 2 rozhodne národní výbor s přihlédnutím k místním podmínkám a sociálním a rodinným poměrům poplatníka a v odůvodněných případech zvýší daň i o částku nižší než 100 Kčs. Takovými podmínkami a poměry jsou zejména nutnost zajištění zemědělské výroby v místě, počet nezletilých dětí odkázaných výživou na poplatníka nebo jeho manželku (manžela), věk a snížená pracovní schopnost poplatníka v důsledku jeho stáří nebo nemoci apod.

(61) Pro zvýšení daně podle § 15 odst. 3 zákona se nepřihlíží k množství vína nebo vinných hroznů použitých pro vlastní spotřebu pěstitele a spotřebu příslušníků jeho domácnosti, pokud nepřesahuje nejvýše buď 300 l vína nebo 400 kg vinných hroznů. Místní národní výbor stanoví v tomto rozmezí u každého poplatníka přiměřené množství vína nebo hroznů pro vlastní spotřebu s přihlédnutím k počtu rodinných příslušníků trvale pracujících v zemědělství. Zvýšení daně u poplatníků, kteří pěstují vinnou révu na výměře větší než 5 arů a u nichž lze spolehlivě zjistit a kontrolovat výrobu i stav zásob vína, vypočte se zvýšení podle množství vína ponechaného pro vlastní spotřebu nad stanovené množství a nedodaného do centrálních fondů. V případech, v nichž nelze zvýšení daně vypočítat uvedeným způsobem, se vypočte zvýšení podle množství vinných hroznů tak, že od celkové úrody hroznů se odečte množství dodané nákupním podnikům a množství stanovené pro vlastní spotřebu a zbytek je podkladem pro výpočet zvýšení. Aby byly zajištěny spolehlivé podklady pro výpočet zvýšení daně podle množství vinných hroznů, provede národní výbor u každého pěstitele vinné révy každoročně odhad úrody hroznů.

(62) Míru zvýšení daně podle § 15 odst. 3 v rámci daného rozpětí o 5 Kčs až 7 Kčs za 1 litr vína nebo o 3,50 Kčs až 5 Kčs za 1 kg hroznů stanoví národní výbor s přihlédnutím k místním podmínkám, zejména k rozsahu pěstování vinné révy, k množství hroznů nebo vína dodaného nákupním podnikům, k množství vína použitého pro vlastní spotřebu apod.

(63) Dojde-li současně ke zvýšení daně podle § 15 odst. 2 a 3 zákona, nepřihlíží se při výpočtu zvýšení podle § 15 odst. 2 k zvýšení podle § 15 odst. 3.

(64) Zvýšení daně podle § 15 odst. 3 zákona se stanoví takto:

Příjmy z provozování běžné zemědělské

výroby vypočtené podle průměrných

norem výnosnosti činí ....................... 4 000 Kčs

Vinná réva se pěstuje na 15 arech,

z nichž celková úroda hroznů činí 8 q.

Z toho bylo dodáno výkupnímu podniku

2 q hroznů za ................................1 400 Kčs

Zbytek (6 q) si ponechal poplatník pro

vlastní spotřebu, takže do základu daně

se započte (oceněno v nákupních cenách -

srov. odst. 51 vyhlášky) částka ..............4 200 Kčs

----------

Základ daně celkem ...........................9 600 Kčs

Daň činí .......................................640 Kčs

Pro zvýšení podle § 15 odst. 3 zákona se přihlíží

pouze k množství hroznů ponechaných pro vlastní

spotřebu, pokud převyšuje např. 4 q, takže pro

zvýšení přichází v úvahu 2 q hroznů a při zvýšení

4 Kčs za 1 kg činí zvýšení celkem ..............800 Kčs

----------

Daň po zvýšení činí celkem ...................1 440 Kčs

Obdobným způsobem se postupuje, vypočítává-li se zvýšení daně podle množství skutečně prodaného a spotřebovaného vína.