K § 14
(56) Mimořádnými příjmy, pro něž možno zvýšit příjem podrobený dani vypočítaný podle průměrných norem výnosnosti až o 100 %, se rozumějí zejména příjmy:
a) z provozování příležitostné činnosti a vedlejší výroby, pokud souvisí se základní zemědělskou výrobou (§ 11 zákona a odstavec 37 této vyhlášky),
b) z pěstování některých plodin nebo chovu některých hospodářských zvířat, s výjimkou zvláštních kultur a specializované živočišné výroby uvedených v odstavcích 47 a 48 této vyhlášky, u nichž se dosahuje podstatně vyšších příjmů, než předpokládají průměrné normy výnosnosti (např. pěstování ranných brambor, mimořádně intenzivní živočišná výroba).
(57) Pro zvýšení příjmu podrobeného dani jsou rozhodující mimořádné příjmy dosažené v roce, který předchází roku, na který se daň vyměřuje.
(58) Příjem podrobený dani vypočítaný podle průměrných norem výnosnosti se může snížit, zejména provozuje-li poplatník zemědělské hospodářství ve zvlášť nepříznivých přírodních i výrobních podmínkách, které nemohou být vyjádřeny v průměrných normách výnosnosti, a je-li zemědělec odkázán svou výživou, popř. výživou své rodiny, výhradně nebo převážně na příjmy ze zemědělského hospodářství a v důsledku místních poměrů nemůže získat doplňkový příjem z vedlejší činnosti. Při snížení příjmu podrobeného dani je třeba přihlédnout mimo to též k věku a pracovní schopnosti poplatníka.