§ 20
Bezpečnostní opatření při práci na vyhrazených elektrických zařízeních v blízkosti částí pod napětím
(1) Práce na vyhrazeném elektrickém zařízení v blízkosti části pod napětím je práce, při které se osoba sama ani předměty nedotýká živé části pod napětím. Nesmí se přiblížit jakoukoliv částí těla ani vodivým předmětem k nezakrytým živým částem pod napětím na vzdálenost menší, než je nebezpečná zóna D1 podle přílohy č. 10 k této vyhlášce, ani za izolovanou ochrannou část chránící před nahodilým dotykem s nezakrytou živou částí pod napětím podle přílohy č. 10 k této vyhlášce.
(2) Práci v blízkosti části pod napětím může vykonávat
a) na vyhrazeném elektrickém zařízení do 1 kV střídavých nebo 1,5 kV stejnosměrných
1. elektrotechnik nebo
2. osoba poučená, a to pod dohledem elektrotechnika nebo samostatně podle pracovního postupu, byla-li pro tuto práci prakticky zacvičena,
b) na vyhrazeném elektrickém zařízení nad 1 kV střídavých nebo 1,5 kV stejnosměrných
1. elektrotechnik, a to i v zóně přiblížení D3 podle přílohy č. 10 k této vyhlášce,
2. osoba poučená, a to pod dozorem elektrotechnika,
3. o napětí do 35 kV osoba poučená, a to pod dohledem elektrotechnika podle pracovního postupu, byla-li pro tuto práci prakticky zacvičena.
(3) Při pracích, kde není možno dodržet vzdálenosti D3 podle přílohy č. 10 k této vyhlášce a vyhrazené elektrické zařízení nelze z vážných důvodů vypnout, musí být živé části zajištěny zábranou znemožňující nebezpečné přiblížení nebo dotyk s nimi.
(4) Práce na elektrickém zařízení nad 1 kV střídavých nebo 1,5 kV stejnosměrných v blízkosti nezakryté živé části pod napětím je zakázána, pokud by byla osoba nucena pracovat na tomto zařízení v předklonu nebo v jiné nestabilní poloze.