§ 19
Bezpečnostní opatření při práci na vyhrazených elektrických zařízeních bez napětí
(1) Práce na vyhrazeném elektrickém zařízení bez napětí jsou práce na takovém vyhrazeném elektrickém zařízení nebo jeho částech, které nejsou pod napětím ani na nich není nebezpečný elektrický náboj. Pro tyto práce musí být předem stanovena opatření k zajištění pracoviště.
(2) Práce na vyhrazeném elektrickém zařízení bez napětí může vykonávat
a) elektrotechnik nebo
b) osoba poučená, a to
1. do 1 kV střídavých nebo 1,5 kV stejnosměrných samostatně podle pracovního postupu nebo podle pokynů elektrotechnika,
2. nad 1 kV střídavých nebo 1,5 kV stejnosměrných pod dohledem elektrotechnika.
(3) Před zahájením práce na vyhrazeném elektrickém zařízení bez napětí se provede zajištění pracoviště vypnutím a odpojením, a to ze všech stran možného napájení. V místě vypnutí a odpojení se umístí bezpečnostní tabulka se zákazem zapnutí a připojení. Aby nedošlo k nežádoucímu zapnutí, musí být vypínač, odpínač nebo odpojovač uzamčen nebo jinak zajištěn, rozpojeny ovládací obvody a vypnuto dálkové ovládání; u tlakovzdušných pohonů musí být uzavřeny ventily tlakovzdušného ovládání.
(4) V případě práce na silovém obvodu vyhrazeného elektrického zařízení se musí pojistkové vložky a hlavice vyjmout a bezpečně uschovat.
(5) Po vypnutí a odpojení vyhrazeného elektrického zařízení se zkoušečkou nebo měřicím přístrojem ověří, zda elektrické zařízení nebo jeho část, na níž se má pracovat, je ve všech pólech nebo fázích bez napětí. Před a po ověřování beznapěťového stavu je nutno se přesvědčit o správné funkci zkoušečky nebo měřicího přístroje. Zkratovací zařízení, pokud není součástí elektrického zařízení, se může instalovat až po ověření beznapěťového stavu, a to tak, že se nejdříve spojí se zemí a potom se připojí na všechny vodiče ve všech pólech nebo fázích u vypnutého a odpojeného zařízení.
(6) U vyhrazeného elektrického zařízení nad 1 kV střídavých nebo 1,5 kV stejnosměrných se zkratování a uzemnění musí provést
a) ze všech stran možného napájení, pokud vedoucí elektrotechnik neurčí současně s přijetím náhradních opatření jiný způsob,
b) na pracovišti, a pokud to není možné, pak nejméně jedno zkratování a uzemnění musí být z tohoto pracoviště viditelné.
Zároveň se podle místních podmínek učiní opatření, aby nikdo nemohl vstoupit na místo s nezakrytými živými částmi pod napětím, například ohrazení nebo uzamknutí prostoru, umístění bezpečnostní tabulky se zákazem vstupu nebo ohraničení páskou.