Vzorec A/2
k odst. 12
Potvrzení.
Potvrzuji(eme), že jsem (jsme) obdržel(i) od ....................................
....................................... prohlášení k cíli osvobození od paušálu daně
z obratu u mouky, mlýnských výrobků a otrub, opatřil(i) jsem (jsme) je číslem ......
a vzal(i) do úschovy.
V ........................., dne ................... 19....
..............................
podpis mlýna.
(Zadní strana vzorce A/1).
Výtah z vyhlášky o paušalování daně z obratu u mouky, mlýnských výrobků a otrub.
Za výrobce se také pokládá zemědělec, který si dá obilí nebo luštěniny semlíti ve mzdě podle odst. 12. této vyhlášky výhradně pro spotřebu svého hospodářství, avšak mouku, mlýnské výrobky nebo otruby z tohoto zboží zcela nebo z části dále prodá.
Tuzemský mlýn, vyrábějící mouku, mlýnské výrobky nebo otruby ve mzdě, jest povinen s výjimkami uvedenými v odst. 12. této vyhlášky platiti paušál za výrobce, a to z průměrné bursovní ceny obilí nebo luštěnin, znamenané na všech československých plodinových bursách v době od 1. do 20. v měsíci, předcházejícím měsíci, v němž bylo započato s mletím ve mzdě, ke kteréžto ceně připočte se 20 Kč melného; k tomu cíli platí pro Čechy úřední záznamy Plodinové bursy v Praze, pro Slezsko a oblast komory Olomoucké záznamy Plodinové bursy v Olomouci, pro oblast komory Brněnské záznamy Plodinové bursy v Brně a pro Slovensko a Podkarpatskou Rus záznamy Plodinové bursy v Bratislavě. Mimo paušál jest mlýn povinen platiti ještě pravidelnou daň z obratu ze své mzdy (melného nebo měřičného).
Tuzemský mlýn, vyrábějící mouku, mlýnské výrobky nebo otruby ve mzdě, není povinen platiti paušál tehdy, když mletí provedl pro zemědělce, který mu předložil prohlášení podle připojeného vzorce (vzorec A/l), že výrobky z obilí nebo luštěnin, daných k semletí, jsou určeny výhradně pro vlastní spotřebu jeho hospodářství. Na každé množství takového obilí nebo luštěnin, semílaných ve mzdě, nutno předložiti zvláštní prohlášení. Zmíněná prohlášení musí býti mlýnem postupně za sebou číslována podle toho, jak zboží, jehož se týkají, došlo do mlýna. Běžné číslo musí mlýn na prohlášení vyznačiti hned, jakmile zboží bylo mlýnu k semletí odevzdáno. O tom, že zemědělec mlýnu předložil zmíněné prohlášení, musí mlýn při odvedení mouky, mlýnských výrobků nebo otrub vydati zemědělci potvrzení podle připojeného vzorce (vzorec A/2), na němž musí též uvésti číslo, vyznačené na prohlášení. Mzda za mletí (melné nebo měřičné) podléhá pravidelné dani z obratu i tehdy, když mlýn není povinen platiti paušál z mletí ve mzdě.
Každý mlýn, který mele obilí nebo luštěniny ve mzdě (odst. 6), jest povinen vésti o tomto mletí dvojmo průpisem mlecí výkaz podle připojeného vzorce (vzorec B); originál jednotlivých položek mlecího výkazu musí mlýn uschovati a propis odevzdati při odvedení mouky, mlýnských výrobků nebo otrub tomu, pro koho mletí ve mzdě provedl. Propis tento nahrazuje stvrzenku podle odst. 3. této vyhlášky. Mlýn, který mele obilí nebo luštěniny ve mzdě pro vlastní spotřebu zemědělců (odst. 12), jest povinen vésti o tomto mletí zvláštní mlecí výkaz podle připojeného vzorce (vzorec C). Oba mlecí výkazy, jež jsou kolku prosty, musí býti list za listem číslovány a běžné položky v nich musí býti vyplňovány postupně za sebou podle toho, jak zboží do mlýna došlo.
Mlýn, pracující ve mzdě, jest povinen jak prohlášení tak mlecí výkazy po pět let uschovávati.
Mlýn, který do mlecího výkazu zapíše nesprávné údaje nebo který zápis tam vůbec neučiní nebo který mlecí výkaz vůbec nevede, dopustí se pokusu přestupku zkrácení daně, za který se mu uloží trest až do dvacetinásobku daně, o kterou stát mohl přijíti; kromě toho může mu býti odňato živnostenské oprávnění buď na určitou dobu nebo vůbec. Zemědělec, který podá nesprávné prohlášení (odst. 12) proto, aby státu unikl paušál, bude potrestán podle §u 43 zák. peněžitým trestem do 5000 Kč.